
Fotó: Boda Nándor
Már a harmadik egymást követő éjszakán végzett pusztítást egy medve Csíkpálfalván. Keddre virradóan két gazdánál is kárt okozott, egyik helyszínen egy nyúlketrec fedelét törte össze, és el is pusztított egy állatot, a másiknál pedig tizenegy méhkaptárt zúzott össze. A településen kezd eluralkodni a pánik, az illetékes vadásztársaság kérni fogja a nagyvad kilövését.
2019. július 16., 13:412019. július 16., 13:41
A harmadik olyan egymás utáni éjszaka telt el, amikor problémákat okozott egy medve Csíkpálfalván. Első alkalommal tíz libát pusztított el, hétfőre virradóan pedig további négy tyúkot ugyanannál portánál.

Vasárnapra virradóan tíz libát pusztított el egy medve egy csíkpálfalvi portán. A gazda csak reggel szembesült a történtekkel.
A második éjszakán emellett még további két helyszínen okozott károkat ugyanez a medve: az egyiknél egy méhkast tört össze, a másiknál pedig több bárányt pusztított el.

Ismét betört ugyanarra a csíkpálfalvi portára a környéken ólálkodó medve hétfőre virradóan, amelynél a korábbi éjszaka tíz libát pusztított el. Ezúttal négy tyúkot ölt meg, egyet pedig megsebesített. A gazda nem is az állatok miatt bánkódik, sokkal inkább négy gyermeke biztonságát félti.
A keddre virradó éjszaka aztán ismét több portára is betört a nagyvad, többek között a már korábban meglátogatott méhkaptárokhoz is visszatért. A tulajdonos elmondása szerint ezúttal nagyobb pusztítást végzett: tizenegy kaptárt tört össze.
Azt is elmondta, hogy a medvét nem látta, csak a kora reggeli órákban vette észre az okozott kárt. A medve egyébként ugyanott közelítette meg a méhkaptárokat, ahol első alkalommal, hiába javította meg a gazda a törött kerítésrészt. Emiatt attól tart, hogy ismét vissza fog térni, így a gazda azt tervezi, hogy a keddi nap folyamán villanypásztort szerel fel.
Fotó: Szabó Levente
Ugyancsak kedd hajnalban vette észre egy másik csíkpálfalvi gazda is, hogy a medve pusztítást végzett az éjszaka az udvarán. Elmondása szerint leginkább a nyúlpajta látta kárát a nagyvad látogatásának, hiszen több helyen is megrongálta a tetejét.
Fotó: Szabó Levente
A többi károsulthoz hasonlóan ez a gazda is kiemelte: nem is az állatokat félti, hanem a gyerekeit, hiszen sohasem lehet tudni, mikor tör be ismét az udvarra a medve, ahol a nyulak mellett szárnyasokat is tartanak.
Erre van is okuk, hiszen ha egy medve „rákap” egy területre, szinte biztos, hogy folyamatosan vissza fog oda térni – tudtuk meg Hadnagy Leheltől, a Szilos Vadászegyesület vezetőjétől, amelynek az ügykezelésébe tartoznak a csíkpálfalvi területek. Elmondása szerint valószínűleg egy fiatal, mintegy hároméves példányról van szó, amely nemrég vált el az anyjától, és most jött rá, hogy a háztartásoknál könnyebben tud élelemhez jutni.
Fotó: Szabó Levente
Hadnagy Lehel azt is elmondta, hogy
Jelenleg a kilövésre vonatkozó igénylési dosszié összeállításával foglalkoznak, hiszen ahhoz, hogy kedvező elbírálásban részesülhessen, minél több kárjelentésre, beszámolóra és jegyzőkönyvre van szükség, mert ha nem eléggé alátámasztott a kérés, nem is hagyják jóvá.
Fotó: Boda Nándor
Hadnagy szerint az elbírálás körülbelül egy hónapot vesz igénybe, így addig, amíg megoldódik a probléma, néhány jótanácsot is megfogalmazott a helybéliek számára. A szakember többek között azt javasolta, hogy lehetőség szerint éjszaka senki se tartózkodjon a szabadban, főként ne egyedül. Ha valakihez betör a medve, riasztani kell a vadásztársaságot vagy a településen élő vadőrt, hogy elriasszák a nagyvadat. Emellett a villanypásztor felszerelése is megoldást jelenthet, de nem mindegy, hogy milyent választanak. Ebben szakember segítségét kell kérni, mert az egyszálasok esetében például a medve gyorsan megtanulja, hogyan tud úgy átjutni rajta, hogy ne érjen hozzá.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás