Folyamatosan növekszik a kiadás, hiszen egyre több a szolgáltatás. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A bevételi és kiadási adatok alapján világosan látszik, hogy a jelenlegi körülmények között évről évre egyre nehezebben fenntartható az egészségbiztosítási rendszer. Hargita megyében a biztosítási pénztár legutóbbi éves kiadásai majdnem kétszer akkorák voltak, mint a hozzájárulásokból befolyt bevételek; a megyében három biztosítottból már csak egy fizet hozzájárulást.
2021. február 23., 12:022021. február 23., 12:02
2021. február 23., 12:342021. február 23., 12:34
Majdnem 528 millió lejes összkiadása mellett mindössze 285 millió lejes bevétele volt az elmúlt évben a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak, azaz
Az intézmény elmúlt hat évre vonatkozó költségvetési kimutatása szerint az olló évről évre egyre jobban szétnyílik, azaz a kiadások mértéke és a biztosítottak száma nő, a bevételek mértéke és a járulékfizetők száma viszont egyre csak csökken.
Összehasonlításképpen: 2014-ben a pénztár bevétele kicsivel kevesebb mint 150 millió lej volt, a kiadások értéke pedig közel 227 millió. Mindkét érték folyamatosan nőtt az elmúlt években, 2019-re az összbevétel értéke 288 millió, a kiadásoké pedig 493 millió lej volt, de amint az az adatokból kitűnik, a két érték közti különbség is évről évre nagyobb.
A bevételek mértéke viszont ennek következtében kevesebb mint 8,5 millió lejjel csökkent (167 millióról 159 millióra). A járulékfizetők száma viszont azóta tovább csökkent, ők tavaly majdnem 14 ezerrel voltak kevesebben, mint öt évvel ezelőtt.
hiszen az időseknek, gyerekeknek és számos más lakossági kategóriának alanyi jogon jár az ingyenes egészségügyi ellátás. A megye 310 ezer lakója közül közel 63 ezren nem biztosítottak.
A bevételek és kiadások tekintetében nem rendhagyó a helyzet Hargita megyében, valószínűleg csak az ország nagyobb városai között vannak olyanok, ahol a bevételek értéke fedezi a kiadásokét. A bevételek megvalósítását egyébként a pénzügy végzi, az egészségbiztosítási pénztár csak átvilágítja és mintegy tükörként megmutatja az adatokat, amelyek azért jól mutatják, hogy
– mutatott rá lapunknak Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. „Nekünk mint egészségbiztosítási pénztárnak az a feladatunk és küldetésünk, hogy minél több szolgáltatóval, minél jobb területi leosztásban kössünk szerződést, megfelelőképpen finanszírozva, hogy a Hargita megyei lakosok is ugyanolyan minőségű egészségügyi szolgáltatásokban részesüljenek, mint a máshol élők. (…) Ez az oldal a mi feladatunk: minél több pénzt hozni Hargita megyébe – és ehhez természetesen minél több minőségi szolgáltatást nyújtó szolgáltató kell –, és ami a legfontosabb, hogy minél hatékonyabban költsük el ezt a pénzt” – fogalmazott az intézmény vezetője.
Duda Tihamér szerint teljesen egyértelmű, hogy a fennálló helyzetre nem a költségek csökkentése a megoldás, nem is lehet csökkenteni azokat, hiszen az adatokból is kitűnik, hogy
„Egyértelmű, hogy a költségvetésnek ezt az oldalát nem lehet csökkenteni, ez egy folyamatosan növekvő szám, hiszen egyre több a szolgáltatás. Ez egy természetes folyamat, ennek a számnak mindig nőnie kell, és az európai átlagot figyelembe véve van is még ahová nőnie. A megoldás egyértelműen az, hogy a bevételi forrásokat kell megemelni azáltal, hogy több kategória fizet hozzájárulást és esetleg többet. Akárhonnan nézzük,
– mondta az egészségbiztosítási pénztár vezetője, arra is kitérve, hogy a járulékfizetőknek mintegy harmada minimálbéres alkalmazott. A problémát, tekintettel arra, hogy országos jellegű gondról van szó, központi szinten kell megoldani.
Duda Tihamér kérdésünkre elmondta ugyanakkor azt is, elképzelhető, hogy a több mint 60 ezer, egészségbiztosítással nem rendelkező Hargita megyei közül sokan külföldön dolgoznak. Amennyiben ez így van, az tovább fokozza a rendszer költségvetési problémáját, hiszen egy aktív járulékfizető kiesése két másik, a társadalmi szolidaritás elve alapján ingyenes biztosításra jogosult – például nyugdíjas, kiskorú, munkaképtelen – egészségügyi ellátásának a költségkiesésére is hatással van.
A zászlót vinni kell című kötet Wittner Mária ’56-os szabadságharcosnak állít emléket. Első bemutatója október 26-án, szombaton 10 órától lesz a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, amelyen Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke mond beszédet.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Péntek délután, a tanórák után vakáció kezdődik a tanulók számára a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Szarka Tamás Kossuth-díjas és kétszeres Petőfi Zenei Díjas előadóművész mutatja be 2020-ban megkomponált Missa Missio – mise a legüldözötteb vallásért című szakrális művét a marosszentgyörgyi katolikus templomban vasárnap 18 órától.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
1 hozzászólás