Fotó: Kristo Robert
Méztermelés szempontjából jó évet zártak az idén Hargita megyében. A méhészek harminc százalékkal több mézet tudtak pergetni, mint az elmúlt években, ráadásul ebben az esztendőben fenyőmézet is gyűjtöttek a méhek, amire átlagban csak tíz évente adódik lehetőség – tudtuk meg Hegyi Géza méhésztől, aki a Hargita Megyei Méhész Egyesület alelnöke.
2009. december 17., 17:512009. december 17., 17:51
2009. december 17., 20:532009. december 17., 20:53
Fotó: Kristo Robert
Hegyi Géza többek között kifejtette: Hargita megyében hiányos a méhlegelő, mert nincs akác és hársfa erdő, de napraforgó és repcetáblák sincsenek, amik a méhek számára bőséges nektárforrásnak számítanak. Ezzel szemben a megyében kiváló erdei mézet lehet termelni, valamint megemlíthető még a málna, valamint az erdei kaszálók, mezők virágairól gyűjtött méz is. Nagyobbrészt vegyes mézekről van szó, ami értékesebb, mint amelyik csak egyféle virágból készült.
Hargita megyében összesen 800 méhész és 16 ezer méhcsalád van. Húsz méhész összesen kétezer méhcsaládot vándoroltatott az idén. Ez a szám a méhcsaládok összlétszámához viszonyítva kevés, viszont tudni kell, hogy a vándoroltatás többletköltséget jelent, ezért kevesen foglalkoznak vele, azonban a plusz kiadás utólag megtérül. Hargita megyéből általában a Regátba (Calafat, Râmnicu Vâlcea, Drăgăşani, Piteşti) viszik a méheket, de a hargitai méhészek megfordulnak Szeben, Medgyes és Kiskapus környékén is.
A 16 ezer méhcsaládból átlagosan 240 ezer kilogramm mézet pergettek az idén, mindehhez hozzáadódik a vándoroltatott családok által gyűjtött mennyiség is (20 ezer kilogramm napraforgóméz és 40 ezer kilogramm akácméz), így összességében a megyében ebben az esztendőben 300 tonna mézet pergettek.
A Hargita Megyei Méhész Egyesület az idén négy tanfolyamot szervezett a szaktanácsadó hivatallal közösen, kettőt Csíkszeredában és kettőt Székelyudvarhelyen. Emellett szakmai tanácskozásokat, konferenciákat és tapasztalatcseréket is szerveznek. Az egyesület tagjai évről évre részt vesznek hazai és nemzetközi vásárokon, kiállításokon. Az idén egy delegáció eljutott a Montpellierben szervezett méhész világkongresszusra, amit kétévente szoktak megtartani. December elején néhányan ellátogattak Zalaegerszegre az 5. Kárpát-medencei mézfesztiválra is.
Az idén a méhek a fenyőfákról is gyűjtöttek mézet. Bizonyos években a fenyőkön édes harmat keletkezik, ez átlagosan tíz évente fordul elő. A fenyőfákon keletkező édes harmatból készül a fenyőméz. Az idei megyei méztermésnek a tíz százalékát teszi ki a fenyőméz. Ez a mézfajta sötét színű, rendkívül illatos és kevésbé folyékony.
A fenyőméz rendkívül gazdag ásványi anyagokban, sok foszfort és mangánt tartalmaz, de alkaloidok és gyantaanyagok is vannak benne, ezért értékesebb a virágméznél. A méhek a fenyőkön található édes harmatot, mézharmatot július végén, augusztus elején gyűjtik.
A fenyőméz azoknak ajánlható, akik nehéz fizikai munkát végeznek, vagy ásványi anyagok hiányában szenvednek. Kiváló szamárköhögésre, tüdő- és légcsőbajokra, de csonterősítő szerként is alkalmazható. Légúti és húgyúti gyulladások gyógyítására is használják, mert fertőtlenítő és vizelethajtó tulajdonsággal rendelkezik, ráadásul enyhén nyugtató hatású is.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.