
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként
Fotó: Vajda János/MTI
Elkezdődött Romániában is az 5–11 éves gyerekek koronavírus elleni oltása szerdán. A szülők már január 13-a óta foglalhattak időpontot az oltási platform P_Ped néven szereplő oltóközpontjaiban, a szülők vagy törvényes képviselők felhasználói fiókján keresztül. Jelenleg 220 ilyen oltópont szerepel az online felületen. Eddig közel 3400 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte. Hargita megye 600 adagot, Maros megye pedig 500 adagot kapott az első körben.
2022. január 27., 12:252022. január 27., 12:25
2022. január 27., 12:572022. január 27., 12:57
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) közleményében kiemelték, a gyerekek oltását biztosító központok elérhetőségének térképe már megtekinthető. Azonban az 5–11 évesek előjegyzés nélkül is megkaphatják a vakcinát a gyerekeknek létrehozott oltópontok valamelyikében vagy azokban a háziorvosi kabinetekben, amelyek rendeltek az oltóanyagból.
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett Comirnaty nevű vakcinából, az első és a második dózis felvétele között 21 napnak kell eltelnie. Január 13-tól vált lehetővé a gyerekek beoltására az időpontfoglalás az országos oltási platformon. Eddig 3355 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte – tájékoztatott az oltáskampányt koordináló országos bizottság.
A szakemberek hangsúlyozzák, a szülők vagy a kiskorú törvényes képviselőjének tájékozott beleegyezése és az orvosi kérdőív kitöltése kötelező, a formanyomtatványok a nemzeti oltási platformon is elérhetők, de az oltóközpontokban is. A Comirnaty vakcinát is intramuszkulárisan adják be, hasonlóan a többi jogosult korcsoporthoz.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság szerint a tudományos adatok értékelésének befejezését követően az előny/kockázat arány pozitív, különösen azon gyermekek esetében, akiknek társbetegségei vannak, és akiknél fokozott a koronavírus-fertőzés súlyos formáinak kialakulásának kockázata.
Hargita megye hatszáz adag gyerekoltást rendelt meg, és kedden délután már el is jutottak az oltóközpontokhoz, amelyek vállalták a gyerekek oltását. Hargita megyében a csíkszeredai Kossuth utcai oltóközpont, Székelyudvarhelyen a bethlenfalvi oltóközpont, továbbá a székelykeresztúri, illetve a gyergyószentmiklósi és maroshévízi oltóközpontban lehet beadatni az 5–11 évesek számára a vakcinát – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetőjétől.
Maros megyében 500 adag gyerekeknek szánt oltóanyagot osztottak szét öt központ között: a marosvásárhelyi Mihai Eminescu-kultúrházban, illetve a szintén marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola sporttermében, a szászrégeni sportcsarnokban, a segesvári Radu Voina-csarnokban, illetve a dicsőszentmártoni Victoria-teremben kialakított oltóközpont kapott. Eddig mintegy kétszáz gyermeknek foglaltak időpontot koronavírus elleni oltásra Maros megyében.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!