
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként
Fotó: Vajda János/MTI
Elkezdődött Romániában is az 5–11 éves gyerekek koronavírus elleni oltása szerdán. A szülők már január 13-a óta foglalhattak időpontot az oltási platform P_Ped néven szereplő oltóközpontjaiban, a szülők vagy törvényes képviselők felhasználói fiókján keresztül. Jelenleg 220 ilyen oltópont szerepel az online felületen. Eddig közel 3400 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte. Hargita megye 600 adagot, Maros megye pedig 500 adagot kapott az első körben.
2022. január 27., 12:252022. január 27., 12:25
2022. január 27., 12:572022. január 27., 12:57
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) közleményében kiemelték, a gyerekek oltását biztosító központok elérhetőségének térképe már megtekinthető. Azonban az 5–11 évesek előjegyzés nélkül is megkaphatják a vakcinát a gyerekeknek létrehozott oltópontok valamelyikében vagy azokban a háziorvosi kabinetekben, amelyek rendeltek az oltóanyagból.
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett Comirnaty nevű vakcinából, az első és a második dózis felvétele között 21 napnak kell eltelnie. Január 13-tól vált lehetővé a gyerekek beoltására az időpontfoglalás az országos oltási platformon. Eddig 3355 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte – tájékoztatott az oltáskampányt koordináló országos bizottság.
A szakemberek hangsúlyozzák, a szülők vagy a kiskorú törvényes képviselőjének tájékozott beleegyezése és az orvosi kérdőív kitöltése kötelező, a formanyomtatványok a nemzeti oltási platformon is elérhetők, de az oltóközpontokban is. A Comirnaty vakcinát is intramuszkulárisan adják be, hasonlóan a többi jogosult korcsoporthoz.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság szerint a tudományos adatok értékelésének befejezését követően az előny/kockázat arány pozitív, különösen azon gyermekek esetében, akiknek társbetegségei vannak, és akiknél fokozott a koronavírus-fertőzés súlyos formáinak kialakulásának kockázata.
Hargita megye hatszáz adag gyerekoltást rendelt meg, és kedden délután már el is jutottak az oltóközpontokhoz, amelyek vállalták a gyerekek oltását. Hargita megyében a csíkszeredai Kossuth utcai oltóközpont, Székelyudvarhelyen a bethlenfalvi oltóközpont, továbbá a székelykeresztúri, illetve a gyergyószentmiklósi és maroshévízi oltóközpontban lehet beadatni az 5–11 évesek számára a vakcinát – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetőjétől.
Maros megyében 500 adag gyerekeknek szánt oltóanyagot osztottak szét öt központ között: a marosvásárhelyi Mihai Eminescu-kultúrházban, illetve a szintén marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola sporttermében, a szászrégeni sportcsarnokban, a segesvári Radu Voina-csarnokban, illetve a dicsőszentmártoni Victoria-teremben kialakított oltóközpont kapott. Eddig mintegy kétszáz gyermeknek foglaltak időpontot koronavírus elleni oltásra Maros megyében.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!