
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként
Fotó: Vajda János/MTI
Elkezdődött Romániában is az 5–11 éves gyerekek koronavírus elleni oltása szerdán. A szülők már január 13-a óta foglalhattak időpontot az oltási platform P_Ped néven szereplő oltóközpontjaiban, a szülők vagy törvényes képviselők felhasználói fiókján keresztül. Jelenleg 220 ilyen oltópont szerepel az online felületen. Eddig közel 3400 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte. Hargita megye 600 adagot, Maros megye pedig 500 adagot kapott az első körben.
2022. január 27., 12:252022. január 27., 12:25
2022. január 27., 12:572022. január 27., 12:57
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) közleményében kiemelték, a gyerekek oltását biztosító központok elérhetőségének térképe már megtekinthető. Azonban az 5–11 évesek előjegyzés nélkül is megkaphatják a vakcinát a gyerekeknek létrehozott oltópontok valamelyikében vagy azokban a háziorvosi kabinetekben, amelyek rendeltek az oltóanyagból.
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett Comirnaty nevű vakcinából, az első és a második dózis felvétele között 21 napnak kell eltelnie. Január 13-tól vált lehetővé a gyerekek beoltására az időpontfoglalás az országos oltási platformon. Eddig 3355 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte – tájékoztatott az oltáskampányt koordináló országos bizottság.
A szakemberek hangsúlyozzák, a szülők vagy a kiskorú törvényes képviselőjének tájékozott beleegyezése és az orvosi kérdőív kitöltése kötelező, a formanyomtatványok a nemzeti oltási platformon is elérhetők, de az oltóközpontokban is. A Comirnaty vakcinát is intramuszkulárisan adják be, hasonlóan a többi jogosult korcsoporthoz.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság szerint a tudományos adatok értékelésének befejezését követően az előny/kockázat arány pozitív, különösen azon gyermekek esetében, akiknek társbetegségei vannak, és akiknél fokozott a koronavírus-fertőzés súlyos formáinak kialakulásának kockázata.
Hargita megye hatszáz adag gyerekoltást rendelt meg, és kedden délután már el is jutottak az oltóközpontokhoz, amelyek vállalták a gyerekek oltását. Hargita megyében a csíkszeredai Kossuth utcai oltóközpont, Székelyudvarhelyen a bethlenfalvi oltóközpont, továbbá a székelykeresztúri, illetve a gyergyószentmiklósi és maroshévízi oltóközpontban lehet beadatni az 5–11 évesek számára a vakcinát – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetőjétől.
Maros megyében 500 adag gyerekeknek szánt oltóanyagot osztottak szét öt központ között: a marosvásárhelyi Mihai Eminescu-kultúrházban, illetve a szintén marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola sporttermében, a szászrégeni sportcsarnokban, a segesvári Radu Voina-csarnokban, illetve a dicsőszentmártoni Victoria-teremben kialakított oltóközpont kapott. Eddig mintegy kétszáz gyermeknek foglaltak időpontot koronavírus elleni oltásra Maros megyében.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
szóljon hozzá!