
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként
Fotó: Vajda János/MTI
Elkezdődött Romániában is az 5–11 éves gyerekek koronavírus elleni oltása szerdán. A szülők már január 13-a óta foglalhattak időpontot az oltási platform P_Ped néven szereplő oltóközpontjaiban, a szülők vagy törvényes képviselők felhasználói fiókján keresztül. Jelenleg 220 ilyen oltópont szerepel az online felületen. Eddig közel 3400 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte. Hargita megye 600 adagot, Maros megye pedig 500 adagot kapott az első körben.
2022. január 27., 12:252022. január 27., 12:25
2022. január 27., 12:572022. január 27., 12:57
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) közleményében kiemelték, a gyerekek oltását biztosító központok elérhetőségének térképe már megtekinthető. Azonban az 5–11 évesek előjegyzés nélkül is megkaphatják a vakcinát a gyerekeknek létrehozott oltópontok valamelyikében vagy azokban a háziorvosi kabinetekben, amelyek rendeltek az oltóanyagból.
Az 5–11 éves korosztály 10 mikrogramm oltóanyagot kap dózisonként a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett Comirnaty nevű vakcinából, az első és a második dózis felvétele között 21 napnak kell eltelnie. Január 13-tól vált lehetővé a gyerekek beoltására az időpontfoglalás az országos oltási platformon. Eddig 3355 szülő élt ezzel a lehetőséggel országszerte – tájékoztatott az oltáskampányt koordináló országos bizottság.
A szakemberek hangsúlyozzák, a szülők vagy a kiskorú törvényes képviselőjének tájékozott beleegyezése és az orvosi kérdőív kitöltése kötelező, a formanyomtatványok a nemzeti oltási platformon is elérhetők, de az oltóközpontokban is. A Comirnaty vakcinát is intramuszkulárisan adják be, hasonlóan a többi jogosult korcsoporthoz.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság szerint a tudományos adatok értékelésének befejezését követően az előny/kockázat arány pozitív, különösen azon gyermekek esetében, akiknek társbetegségei vannak, és akiknél fokozott a koronavírus-fertőzés súlyos formáinak kialakulásának kockázata.
Hargita megye hatszáz adag gyerekoltást rendelt meg, és kedden délután már el is jutottak az oltóközpontokhoz, amelyek vállalták a gyerekek oltását. Hargita megyében a csíkszeredai Kossuth utcai oltóközpont, Székelyudvarhelyen a bethlenfalvi oltóközpont, továbbá a székelykeresztúri, illetve a gyergyószentmiklósi és maroshévízi oltóközpontban lehet beadatni az 5–11 évesek számára a vakcinát – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetőjétől.
Maros megyében 500 adag gyerekeknek szánt oltóanyagot osztottak szét öt központ között: a marosvásárhelyi Mihai Eminescu-kultúrházban, illetve a szintén marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola sporttermében, a szászrégeni sportcsarnokban, a segesvári Radu Voina-csarnokban, illetve a dicsőszentmártoni Victoria-teremben kialakított oltóközpont kapott. Eddig mintegy kétszáz gyermeknek foglaltak időpontot koronavírus elleni oltásra Maros megyében.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!