Hirdetés
Hirdetés

Hamarosan kezdődik a városszintű nagytakarítás Marosvásárhelyen

A nagyobb bútordarabokat is elszállítják, de csak program szerint •  Fotó: Haáz Vince

A nagyobb bútordarabokat is elszállítják, de csak program szerint

Fotó: Haáz Vince

A megszokott kettő helyett tavaly mindössze egy városszintű nagytakarítás volt Marosvásárhelyen, idén pedig egy sem. Ezt fogják pótolni október 15-től, péntektől, amikor a November 7. lakónegyedben kezdik a lomtalanítást. Ami biztos, hogy jövőre nem kell majd erre külön fizetni.

Simon Virág

2021. október 12., 18:102021. október 12., 18:10

2021. október 12., 18:212021. október 12., 18:21

Marosvásárhelyen hosszú ideig évente kétszer volt városszintű nagytakarítás, lomtalanítás. Tavasszal és ősszel elszállították a házak, tömbházak elől az év során felgyűlt lomot, fölöslegessé vált bútordarabot, elhasznált matracokat, de a tavaszi és őszi kerti munka nyomán maradt ágnyesedéket, leveleket is.

Hirdetés

Tavaly a járványidőszak és a megszorítások miatt tavasszal elmaradt a nagytakarítás, ezt azonban nyáron pótolták. Idén tavasszal, a szemétszolgáltatóval történt nézeteltérés miatt azonban nem szerveztek hasonló akciót. A marosvásárhelyi családok évente 50 lejt fizetnek azért, hogy évente kétszer elszállítsák nemcsak a háztartási hulladékokat, hanem a lomokat is.

Változások lesznek

A marosvásárhelyi városháza a napokban jelentette be, hogy október 15-től megszervezi a városszintű nagytakarítást, amelyet most nem kötnek évszakhoz, hanem általánosnak neveznek. Soós Zoltán polgármester ennek kapcsán elmondta, örül, hogy sikerült végre ezt a szolgáltatást is meghirdetni, mert a szemétszolgáltatóval kötött szerződés lehetővé teszi. Mint visszaemlékezett,

tavaly nyáron a korábbi városvezetés megszervezte a városszintű nagytakarítást, annak ellenére, hogy az érvényben levő szerződés nem tette ezt lehetővé, így a számvevőszék most kötelezi őket, hogy szerezzék vissza a nagytakarításra kifizetett 4,5 millió lejt.

A városvezető összehasonlításként elmondta, hogy ez az összeg majdnem annyi, amennyit a város körgyűrűjének a megvalósíthatósági tanulmányára fizetniük kell. „Bár sokan sérelmezték, hogy nem szerveztünk tavaszi nagytakarítást, de egész évben elszállította a szolgáltató, megrendelés alapján, a törvénytelenül kihelyezett lomokat, matracokat, hulladékokat. Senkit nem büntettünk meg azért, mert ezeket kihelyezték a kukák mellé. Jövőben át szeretnénk alakítani ezt az évi kétszeri nagytakarítást, amit biztosra elmondhatok, hogy jövőre nézve eltöröljük az 50 lejes, nagytakarításra beszedett illetéket” – vetített előre a városvezető. Soós Zoltán arról is beszélt, hogy

azt szeretnék, ha a zöld hulladékot a magánházakban lakók rendszeresen összegyűjtenek és ezeket az erre a célra kihelyezett tárolókba helyzenék.

A virágkertészetnél hasznosítani lehet ezeket, s így nem kerülnek a szeméttelepre, és ezzel jelentősen csökken majd a hulladéktárolásra fizetendő pénzösszeg.

Mit kell tudni?

Amit a pénteken kezdődő nagytakarításról tudni kell: az első helyszín, ahol nagytakarítás lesz, az a November 7. lakónegyed. Kérik a magánházak tulajdonosait és a tulajdonosi társulásokat, hogy takarítsák ki ingatlanjaikat, területeiket, illetve a zöldövezeteket. A hulladékot helyezzék ki a járdák szélére (kupacokban), a szállítóeszközök számára könnyen megközelíthető helyre, a meghirdetett dátum előtti napon. A szemetet a meghirdetett napon szállítják el a helyszínről.

A szemeteskocsik csak egyszer haladnak végig az utcákon, és azok, akik az ütemtervben szereplő nap után helyezik ki a hulladékot, viselik a szállítási költségeket vagy a kihágási bírságot.

Összegyűjtik a háztartási hulladékokat, lomot, de fontos, hogy az újrahasznosítható anyagokat – papírt, kartont, üveget és műanyagot – külön gyűjtsék és helyezzék ki. Elszállítják a növényi hulladékokat – leveleket, ágakat, gallyakat – is. Ez utóbbiakat kötelező módon legtöbb egy méter hosszúságú darabokra kell vágni. Nem viszik el az építkezésből származó szemetet, törmeléket, sem az elektronikus hulladékot, ez utóbbi összegyűjtésére külön akciót szervez a városháza.

Azért, hogy az általános takarítási kampány gördülékeny legyen és elérje célját, egy ingyen hívható telefonszámot bocsátanak a marosvásárhelyiek rendelkezésére: 0800-888999, ez hétköznaponként  8 és 15 óra között tárcsázható.

Első heti program:

  • Október 15-én, pénteken az  Észak, Prahova, Liget, Homoród, Szamóca, Orgona, Tolsztoj, 1989. December 22., C.R.Vivu, Székely Vértanúk, Asztalos, Hajnalcsillag, Béke, Coşbuc-Tavirózsa, Építők, Gyöngyvirág, Bükk utcákból viszik el a kihelyezett lomot, hulladékot.

  • Október 16-án, szombaton a kukásautók a Villanytelep, Malom, Arany János, Tamás Ernő, Cloșca, Cuza Vodă, Tusnád, Ifjúság, Városháza, G.Enescu, Forradalom utcát, a Színház, a Rózsák, a Petőfi, a Mátyás Király teret és a Sportcsarnok környékét keresik fel.

  • Október 18-én, hétfőn a N.Grigorescu, Gh.Marinescu, Köcsög, Cserjés, Argeș (Babits Mihály u.), D.Cantemir, Dr. C. Ciugudean, Gen. I. Dumitrache, Keleti, Ep. Ioan Bob, Preot Ștefan Rusu, Teleki Sámuel és Trébely utcába, valamint a a Kornisa sétányra kell kihelyezni a hulladékot.

  • Október 19-én, kedden a Nagyerdő köz, a Nagyerdő, a Fülemüle, a Nyár, a Kőrösi Csoma Sándor, a H. Coandă, a Gábor Áron, a  Petry Ádám, a Szegfű és a Somostető utca következik. Azok, akik a M. Viteazu (Klastrom u.), Kollégium, N. Iorga, Ana Ipătescu, Mogyorós, Nagy Pál, Szarvas, Cibin,  Bazsarózsa, V. Babeș, A. Șaguna, Azuga (Szabó Ernő u.) és a Cosmin (Göcsi Máté u.) utcában laknak, valamint a Vár sétányon, október 20-án reggelig kell kész legyenek a lakásuk, udvaruk kitakarításával, lomtalanításával.

  • A városháza által közzétett program szerint október 21-én a Maroshévíz, az Avram Iancu, a Régi kórház, Palás köz, a Visó, a Posta, az Aranyos, a Köztársaság, a Mărășești (Zrínyi Miklós) tér, a Mărăști (Vörösmarty Mihály u.), a Motru (Vasvári Pál u.), az A. Vlahuță (Damjanich u.), a December 30. és a Küküllő utcában, a Palás közben, a Köztársaság parkban és a Mărășești (Zrínyi Miklós) téren  fognak nagytakarítani.

  • Október 22-én, pénteken a  Csolnak, Őz, Berek, Margaréta, Gát, Abrud, Szolidaritás, Munkás, Diófa, Kós Károly, Hangya utcák következnek, valamint a Kárpátok sétánya, a Strand park. Akik a  Kinizsi Pál, Sinaia, M. Eminescu, Brăila, Rózsa, Csillag, Beszterce, Lovasság-Kossuth, A. Filimon, Horea, Ballada, Bartók Béla, Nyomda utcákban laknak és van eldobni valójuk, nagyobb lomjukat október 23-án, szombaton reggelig kell kihelyezniük a házuk, tömbházuk elé.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
2026. június 23., kedd

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere

Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere
2026. június 23., kedd

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte

Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte
Hirdetés