Hirdetés
Hirdetés

Hamarosan kezdődik a városszintű nagytakarítás Marosvásárhelyen

A nagyobb bútordarabokat is elszállítják, de csak program szerint •  Fotó: Haáz Vince

A nagyobb bútordarabokat is elszállítják, de csak program szerint

Fotó: Haáz Vince

A megszokott kettő helyett tavaly mindössze egy városszintű nagytakarítás volt Marosvásárhelyen, idén pedig egy sem. Ezt fogják pótolni október 15-től, péntektől, amikor a November 7. lakónegyedben kezdik a lomtalanítást. Ami biztos, hogy jövőre nem kell majd erre külön fizetni.

Simon Virág

2021. október 12., 18:102021. október 12., 18:10

2021. október 12., 18:212021. október 12., 18:21

Marosvásárhelyen hosszú ideig évente kétszer volt városszintű nagytakarítás, lomtalanítás. Tavasszal és ősszel elszállították a házak, tömbházak elől az év során felgyűlt lomot, fölöslegessé vált bútordarabot, elhasznált matracokat, de a tavaszi és őszi kerti munka nyomán maradt ágnyesedéket, leveleket is.

Hirdetés

Tavaly a járványidőszak és a megszorítások miatt tavasszal elmaradt a nagytakarítás, ezt azonban nyáron pótolták. Idén tavasszal, a szemétszolgáltatóval történt nézeteltérés miatt azonban nem szerveztek hasonló akciót. A marosvásárhelyi családok évente 50 lejt fizetnek azért, hogy évente kétszer elszállítsák nemcsak a háztartási hulladékokat, hanem a lomokat is.

Változások lesznek

A marosvásárhelyi városháza a napokban jelentette be, hogy október 15-től megszervezi a városszintű nagytakarítást, amelyet most nem kötnek évszakhoz, hanem általánosnak neveznek. Soós Zoltán polgármester ennek kapcsán elmondta, örül, hogy sikerült végre ezt a szolgáltatást is meghirdetni, mert a szemétszolgáltatóval kötött szerződés lehetővé teszi. Mint visszaemlékezett,

tavaly nyáron a korábbi városvezetés megszervezte a városszintű nagytakarítást, annak ellenére, hogy az érvényben levő szerződés nem tette ezt lehetővé, így a számvevőszék most kötelezi őket, hogy szerezzék vissza a nagytakarításra kifizetett 4,5 millió lejt.

A városvezető összehasonlításként elmondta, hogy ez az összeg majdnem annyi, amennyit a város körgyűrűjének a megvalósíthatósági tanulmányára fizetniük kell. „Bár sokan sérelmezték, hogy nem szerveztünk tavaszi nagytakarítást, de egész évben elszállította a szolgáltató, megrendelés alapján, a törvénytelenül kihelyezett lomokat, matracokat, hulladékokat. Senkit nem büntettünk meg azért, mert ezeket kihelyezték a kukák mellé. Jövőben át szeretnénk alakítani ezt az évi kétszeri nagytakarítást, amit biztosra elmondhatok, hogy jövőre nézve eltöröljük az 50 lejes, nagytakarításra beszedett illetéket” – vetített előre a városvezető. Soós Zoltán arról is beszélt, hogy

azt szeretnék, ha a zöld hulladékot a magánházakban lakók rendszeresen összegyűjtenek és ezeket az erre a célra kihelyezett tárolókba helyzenék.

A virágkertészetnél hasznosítani lehet ezeket, s így nem kerülnek a szeméttelepre, és ezzel jelentősen csökken majd a hulladéktárolásra fizetendő pénzösszeg.

Mit kell tudni?

Amit a pénteken kezdődő nagytakarításról tudni kell: az első helyszín, ahol nagytakarítás lesz, az a November 7. lakónegyed. Kérik a magánházak tulajdonosait és a tulajdonosi társulásokat, hogy takarítsák ki ingatlanjaikat, területeiket, illetve a zöldövezeteket. A hulladékot helyezzék ki a járdák szélére (kupacokban), a szállítóeszközök számára könnyen megközelíthető helyre, a meghirdetett dátum előtti napon. A szemetet a meghirdetett napon szállítják el a helyszínről.

A szemeteskocsik csak egyszer haladnak végig az utcákon, és azok, akik az ütemtervben szereplő nap után helyezik ki a hulladékot, viselik a szállítási költségeket vagy a kihágási bírságot.

Összegyűjtik a háztartási hulladékokat, lomot, de fontos, hogy az újrahasznosítható anyagokat – papírt, kartont, üveget és műanyagot – külön gyűjtsék és helyezzék ki. Elszállítják a növényi hulladékokat – leveleket, ágakat, gallyakat – is. Ez utóbbiakat kötelező módon legtöbb egy méter hosszúságú darabokra kell vágni. Nem viszik el az építkezésből származó szemetet, törmeléket, sem az elektronikus hulladékot, ez utóbbi összegyűjtésére külön akciót szervez a városháza.

Azért, hogy az általános takarítási kampány gördülékeny legyen és elérje célját, egy ingyen hívható telefonszámot bocsátanak a marosvásárhelyiek rendelkezésére: 0800-888999, ez hétköznaponként  8 és 15 óra között tárcsázható.

Első heti program:

  • Október 15-én, pénteken az  Észak, Prahova, Liget, Homoród, Szamóca, Orgona, Tolsztoj, 1989. December 22., C.R.Vivu, Székely Vértanúk, Asztalos, Hajnalcsillag, Béke, Coşbuc-Tavirózsa, Építők, Gyöngyvirág, Bükk utcákból viszik el a kihelyezett lomot, hulladékot.

  • Október 16-án, szombaton a kukásautók a Villanytelep, Malom, Arany János, Tamás Ernő, Cloșca, Cuza Vodă, Tusnád, Ifjúság, Városháza, G.Enescu, Forradalom utcát, a Színház, a Rózsák, a Petőfi, a Mátyás Király teret és a Sportcsarnok környékét keresik fel.

  • Október 18-én, hétfőn a N.Grigorescu, Gh.Marinescu, Köcsög, Cserjés, Argeș (Babits Mihály u.), D.Cantemir, Dr. C. Ciugudean, Gen. I. Dumitrache, Keleti, Ep. Ioan Bob, Preot Ștefan Rusu, Teleki Sámuel és Trébely utcába, valamint a a Kornisa sétányra kell kihelyezni a hulladékot.

  • Október 19-én, kedden a Nagyerdő köz, a Nagyerdő, a Fülemüle, a Nyár, a Kőrösi Csoma Sándor, a H. Coandă, a Gábor Áron, a  Petry Ádám, a Szegfű és a Somostető utca következik. Azok, akik a M. Viteazu (Klastrom u.), Kollégium, N. Iorga, Ana Ipătescu, Mogyorós, Nagy Pál, Szarvas, Cibin,  Bazsarózsa, V. Babeș, A. Șaguna, Azuga (Szabó Ernő u.) és a Cosmin (Göcsi Máté u.) utcában laknak, valamint a Vár sétányon, október 20-án reggelig kell kész legyenek a lakásuk, udvaruk kitakarításával, lomtalanításával.

  • A városháza által közzétett program szerint október 21-én a Maroshévíz, az Avram Iancu, a Régi kórház, Palás köz, a Visó, a Posta, az Aranyos, a Köztársaság, a Mărășești (Zrínyi Miklós) tér, a Mărăști (Vörösmarty Mihály u.), a Motru (Vasvári Pál u.), az A. Vlahuță (Damjanich u.), a December 30. és a Küküllő utcában, a Palás közben, a Köztársaság parkban és a Mărășești (Zrínyi Miklós) téren  fognak nagytakarítani.

  • Október 22-én, pénteken a  Csolnak, Őz, Berek, Margaréta, Gát, Abrud, Szolidaritás, Munkás, Diófa, Kós Károly, Hangya utcák következnek, valamint a Kárpátok sétánya, a Strand park. Akik a  Kinizsi Pál, Sinaia, M. Eminescu, Brăila, Rózsa, Csillag, Beszterce, Lovasság-Kossuth, A. Filimon, Horea, Ballada, Bartók Béla, Nyomda utcákban laknak és van eldobni valójuk, nagyobb lomjukat október 23-án, szombaton reggelig kell kihelyezniük a házuk, tömbházuk elé.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés