Hirdetés
Hirdetés

Hamarosan kezdődik a városszintű nagytakarítás Marosvásárhelyen

A nagyobb bútordarabokat is elszállítják, de csak program szerint •  Fotó: Haáz Vince

A nagyobb bútordarabokat is elszállítják, de csak program szerint

Fotó: Haáz Vince

A megszokott kettő helyett tavaly mindössze egy városszintű nagytakarítás volt Marosvásárhelyen, idén pedig egy sem. Ezt fogják pótolni október 15-től, péntektől, amikor a November 7. lakónegyedben kezdik a lomtalanítást. Ami biztos, hogy jövőre nem kell majd erre külön fizetni.

Simon Virág

2021. október 12., 18:102021. október 12., 18:10

2021. október 12., 18:212021. október 12., 18:21

Marosvásárhelyen hosszú ideig évente kétszer volt városszintű nagytakarítás, lomtalanítás. Tavasszal és ősszel elszállították a házak, tömbházak elől az év során felgyűlt lomot, fölöslegessé vált bútordarabot, elhasznált matracokat, de a tavaszi és őszi kerti munka nyomán maradt ágnyesedéket, leveleket is.

Hirdetés

Tavaly a járványidőszak és a megszorítások miatt tavasszal elmaradt a nagytakarítás, ezt azonban nyáron pótolták. Idén tavasszal, a szemétszolgáltatóval történt nézeteltérés miatt azonban nem szerveztek hasonló akciót. A marosvásárhelyi családok évente 50 lejt fizetnek azért, hogy évente kétszer elszállítsák nemcsak a háztartási hulladékokat, hanem a lomokat is.

Változások lesznek

A marosvásárhelyi városháza a napokban jelentette be, hogy október 15-től megszervezi a városszintű nagytakarítást, amelyet most nem kötnek évszakhoz, hanem általánosnak neveznek. Soós Zoltán polgármester ennek kapcsán elmondta, örül, hogy sikerült végre ezt a szolgáltatást is meghirdetni, mert a szemétszolgáltatóval kötött szerződés lehetővé teszi. Mint visszaemlékezett,

tavaly nyáron a korábbi városvezetés megszervezte a városszintű nagytakarítást, annak ellenére, hogy az érvényben levő szerződés nem tette ezt lehetővé, így a számvevőszék most kötelezi őket, hogy szerezzék vissza a nagytakarításra kifizetett 4,5 millió lejt.

A városvezető összehasonlításként elmondta, hogy ez az összeg majdnem annyi, amennyit a város körgyűrűjének a megvalósíthatósági tanulmányára fizetniük kell. „Bár sokan sérelmezték, hogy nem szerveztünk tavaszi nagytakarítást, de egész évben elszállította a szolgáltató, megrendelés alapján, a törvénytelenül kihelyezett lomokat, matracokat, hulladékokat. Senkit nem büntettünk meg azért, mert ezeket kihelyezték a kukák mellé. Jövőben át szeretnénk alakítani ezt az évi kétszeri nagytakarítást, amit biztosra elmondhatok, hogy jövőre nézve eltöröljük az 50 lejes, nagytakarításra beszedett illetéket” – vetített előre a városvezető. Soós Zoltán arról is beszélt, hogy

azt szeretnék, ha a zöld hulladékot a magánházakban lakók rendszeresen összegyűjtenek és ezeket az erre a célra kihelyezett tárolókba helyzenék.

A virágkertészetnél hasznosítani lehet ezeket, s így nem kerülnek a szeméttelepre, és ezzel jelentősen csökken majd a hulladéktárolásra fizetendő pénzösszeg.

Mit kell tudni?

Amit a pénteken kezdődő nagytakarításról tudni kell: az első helyszín, ahol nagytakarítás lesz, az a November 7. lakónegyed. Kérik a magánházak tulajdonosait és a tulajdonosi társulásokat, hogy takarítsák ki ingatlanjaikat, területeiket, illetve a zöldövezeteket. A hulladékot helyezzék ki a járdák szélére (kupacokban), a szállítóeszközök számára könnyen megközelíthető helyre, a meghirdetett dátum előtti napon. A szemetet a meghirdetett napon szállítják el a helyszínről.

A szemeteskocsik csak egyszer haladnak végig az utcákon, és azok, akik az ütemtervben szereplő nap után helyezik ki a hulladékot, viselik a szállítási költségeket vagy a kihágási bírságot.

Összegyűjtik a háztartási hulladékokat, lomot, de fontos, hogy az újrahasznosítható anyagokat – papírt, kartont, üveget és műanyagot – külön gyűjtsék és helyezzék ki. Elszállítják a növényi hulladékokat – leveleket, ágakat, gallyakat – is. Ez utóbbiakat kötelező módon legtöbb egy méter hosszúságú darabokra kell vágni. Nem viszik el az építkezésből származó szemetet, törmeléket, sem az elektronikus hulladékot, ez utóbbi összegyűjtésére külön akciót szervez a városháza.

Azért, hogy az általános takarítási kampány gördülékeny legyen és elérje célját, egy ingyen hívható telefonszámot bocsátanak a marosvásárhelyiek rendelkezésére: 0800-888999, ez hétköznaponként  8 és 15 óra között tárcsázható.

Első heti program:

  • Október 15-én, pénteken az  Észak, Prahova, Liget, Homoród, Szamóca, Orgona, Tolsztoj, 1989. December 22., C.R.Vivu, Székely Vértanúk, Asztalos, Hajnalcsillag, Béke, Coşbuc-Tavirózsa, Építők, Gyöngyvirág, Bükk utcákból viszik el a kihelyezett lomot, hulladékot.

  • Október 16-án, szombaton a kukásautók a Villanytelep, Malom, Arany János, Tamás Ernő, Cloșca, Cuza Vodă, Tusnád, Ifjúság, Városháza, G.Enescu, Forradalom utcát, a Színház, a Rózsák, a Petőfi, a Mátyás Király teret és a Sportcsarnok környékét keresik fel.

  • Október 18-én, hétfőn a N.Grigorescu, Gh.Marinescu, Köcsög, Cserjés, Argeș (Babits Mihály u.), D.Cantemir, Dr. C. Ciugudean, Gen. I. Dumitrache, Keleti, Ep. Ioan Bob, Preot Ștefan Rusu, Teleki Sámuel és Trébely utcába, valamint a a Kornisa sétányra kell kihelyezni a hulladékot.

  • Október 19-én, kedden a Nagyerdő köz, a Nagyerdő, a Fülemüle, a Nyár, a Kőrösi Csoma Sándor, a H. Coandă, a Gábor Áron, a  Petry Ádám, a Szegfű és a Somostető utca következik. Azok, akik a M. Viteazu (Klastrom u.), Kollégium, N. Iorga, Ana Ipătescu, Mogyorós, Nagy Pál, Szarvas, Cibin,  Bazsarózsa, V. Babeș, A. Șaguna, Azuga (Szabó Ernő u.) és a Cosmin (Göcsi Máté u.) utcában laknak, valamint a Vár sétányon, október 20-án reggelig kell kész legyenek a lakásuk, udvaruk kitakarításával, lomtalanításával.

  • A városháza által közzétett program szerint október 21-én a Maroshévíz, az Avram Iancu, a Régi kórház, Palás köz, a Visó, a Posta, az Aranyos, a Köztársaság, a Mărășești (Zrínyi Miklós) tér, a Mărăști (Vörösmarty Mihály u.), a Motru (Vasvári Pál u.), az A. Vlahuță (Damjanich u.), a December 30. és a Küküllő utcában, a Palás közben, a Köztársaság parkban és a Mărășești (Zrínyi Miklós) téren  fognak nagytakarítani.

  • Október 22-én, pénteken a  Csolnak, Őz, Berek, Margaréta, Gát, Abrud, Szolidaritás, Munkás, Diófa, Kós Károly, Hangya utcák következnek, valamint a Kárpátok sétánya, a Strand park. Akik a  Kinizsi Pál, Sinaia, M. Eminescu, Brăila, Rózsa, Csillag, Beszterce, Lovasság-Kossuth, A. Filimon, Horea, Ballada, Bartók Béla, Nyomda utcákban laknak és van eldobni valójuk, nagyobb lomjukat október 23-án, szombaton reggelig kell kihelyezniük a házuk, tömbházuk elé.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

A vörös ötven árnyalata – 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet az év eddigi legmelegebb napján Székelyföldön

A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.

A vörös ötven árnyalata – 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet az év eddigi legmelegebb napján Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kigyúlt egy lakás Sóváradon, egy férfi füstmérgezést szenvedett

Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kigyúlt egy lakás Sóváradon, egy férfi füstmérgezést szenvedett
2026. június 28., vasárnap

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában
2026. június 28., vasárnap

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen

Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen
2026. június 28., vasárnap

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk

A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk
2026. június 28., vasárnap

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében

Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
Hirdetés