
Fotó: Csog István Csaba
Újíts meg engem, Istenem! mottóval szervezik meg augusztus 13–17. között a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozót (CSIT), amelyre 14 és 30 év közötti fiatalokat várnak. Eddig ötszázan regisztráltak Erdély egyik legnagyobb keresztény ifjúsági eseményére, de további jelentkezőket is várnak a szervezők.
2024. augusztus 08., 11:542024. augusztus 08., 11:54
A CSIT célja megerősíteni a fiatalokat hitükben, és olyan programokba bevonni őket (előadások, műhelyek, kiscsoportos foglalkozások, koncertek), amelyekkel megalapozhatják vagy elmélyíthetik kapcsolatukat Istennel. Lehetőséget biztosítanak a személyes fejlődésre, délutáni szabadidős programok részeként pedig a kikapcsolódásra is – ígérik a Gyulafehérvári Egyházmegye Ifjúsági Főlelkészsége (FIF) által megbízott szervezők közleményükben.
Az idei dicsőítő koncertet a rendezvény visszatérő meghívottja, az Eucharist Zenekar vezeti.
Az előző évekhez képest újdonságnak számít, hogy nyitó-, záró-, valamint ünnepi szentmise is lesz, amelyeknek állandó szónoka Márton József székelyudvarhelyi főesperes-plébános. A fiatalokkal együtt ünnepel több egyházi méltóság is: a nyitóünnepséget Kerekes László segédpüspök tiszteli meg és a legszentebb áldozat bemutatásával ajánlja a Szűzanya pártfogásába a rendezvényt. Nagyboldogasszony napján, augusztus 15-én Tamás József nyugalmazott segédpüspök atya mutatja be a szentmisét a Csíksomlyói kegytemplomban. A CSIT záró szentmiséjét pedig Böcskei László nagyváradi megyéspüspök celebrálja. Természetesen az egyházmegye főpásztora,
Ugyancsak ezen a napon jelen lesz Románia új nunciusa, Giampero Gloder, akit idén februárban nevezett ki a szentatya, és a CSIT alkalmából érkezik első ízben Székelyföldre.
A szervezők közleménye szerint érdemes kiemelni a Lélek-Lakként induló helyszínt, amely kibővült, és egészen Lélek Faluvá terebélyesedett. Itt számos lehetősége nyílik a fiataloknak kapcsolódni Istenhez, több helyszínen, különböző módokon. A CSIT igyekszik minél több fiatal lelki fejlődését szolgálni az újdonságnak számító, Megtapasztalás nevet viselő lelki műhelyek, a különböző imamódok kipróbálását lehetővé tevő imádságos alkalmak, illetve a Napkeltés imák által is. Mindemellett számos fejlődési, kikapcsolódási és sporttevékenységnek, műhelynek lesz otthona a tábor jellegű rendezvény.
A közlemény szerint eddig ötszáz 14 és 30 év közötti fiatal regisztrált az eseményre, de továbbra is várják a jelentkezőket a csit.fif.ma oldalon. A helyszínen a program kezdéséig lehet majd regisztrálni.
A találkozó megvalósulásához igazi csapatmunkára volt szükség, amely már a tavaly elkezdődött. Simon Imre főegyházmegyei ifjúsági főlelkész felkérésére Majoros Szende Barbara és Péter Balázs István vállalták a főszervezői szolgálatot, hozzájuk csatlakoztak más szervezők, önkéntesek.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!