Újszékely határában, a Nagy-Küküllő holtágán kialakított gátak vízszintje egyméteresre apadt, melyben jelenleg hozzávetőleg 2,5 tonna hal él. A holtág kezeléséért felelős Hubertus Vadász és Sporthorgász Társulat szervezésében és a székelykeresztúri Önkormányzati Önkéntes Tűzoltóságának segítségével az elmúlt szombaton reggeltől késő délutánig közel 300 méterről vezettek át vizet a Küküllőből a halállomány megőrzése érdekében.
2011. november 14., 20:282011. november 14., 20:28
A Újszékely melletti holtág 1970-ben szakadt le a Nagy-Küküllőről, amelyet 1999-től a székelykeresztúri Hubertus Vadász és Sporthorgász Társulat kezel. A holtág 1530 méter hosszú, melyen belül két gátat alakítottak ki. Utoljára 2009-ben volt ennyire leapadva a vízszintje, július 27-étől egy csepp vízzel sem frissült a meder, a gátak vízszintjét eddig esőzések, kis csermelyek tartották fenn. A szombati akcióról Török Lászlót, az egyesület sporthorgász alelnökét kérdeztük.
A halak még életben vannak
Idén három alkalommal telepítettek halakat az Újszékely melletti holtágba. A 600 kilogrammnál több ponty, amúr, harcsa, csuka, kárász 2,5 tonnára növelte a halállományt. A holtág 700 méteren lenne horgászható, de két hónapja már azt is betiltották. „Egyelőre halpusztulás nincs, de a víz mélysége több mint 2 métert apadt: a gátak átlagmélysége 3,5 méter szokott lenni, szombaton csupán 1,30 méter volt” – adta tudtunkra az alelnök. Miután Szász Mátyás, az egyesület állandó ellenőre jelentette a vízszint drasztikus csökkenését, az egyesület úgy döntött, hogy a közel 300 méterre lévő Nagy-Küküllőből töltik fel az árkot a keresztúri tűzoltók segítségével.
Szükség esetén meg kell ismételni
Az egyesület nem akart várni a tél beálltáig, azért szavazta meg a holtág azonnali feltöltését. „Szombat reggel fél 9-től 17 óráig a Nagy-Küküllőtől 278 méterre lévő holtágba két szivattyúval pumpáltuk át a vizet” – mondta Péter Levente, a székelykeresztúri önkéntes tűzoltóság parancsnoka. A gát keleti része így 5 cm-rel, míg a nyugati fele 3-mal emelkedett meg. Az egyesület fontosnak találta, hogy még a nagy fagy beállta előtt juttassanak oxigént az árokba, hiszen hónapok óta nem frissült a víz. „Reméljük, ezt az évet átvészeljük, de ha a fagy nagy lesz, akkor ezt meg kell ismételni, és akkor lehet, hogy a jég alá kell majd beengedni a Küküllő vizét” – fejtette ki az alelnök, majd hozzátette: a gátnak van egy jó tulajdonsága, a benne lévő iszapréteg nem engedi a víz továbbszivárgását a talajba, de ha ezen az iszaprétegen felül emelkedik a vízszint, akkor veszítünk a bepumpált víz mennyiségéből.
Nem csak a szárazság pusztít
Török László alelnök a szárazságon kívül a lakosság hozzáállása miatt is panaszkodott. Elmondása szerint a helyiek a holtág közelében sok fát kivágtak, valamint nádat és sást is égetnek. Mindezek védőfalként működnek, hiszen ha árnyékos a gát, akkor nem párologtat annyit. A halakon kívül egyéb állatfajokat is jó lenne megvédeni és vigyázni rájuk. A fácánok, nyulak, rókák mellett az itt lakó vízi madaraknak, amelyek tavasszal itt raknak fészket, nem lesz hova visszajönniük. „Sajnos egy olyan generáció van felnövekvőben, amely nem nagyon törődik nemhogy a halakkal, de a többi állománnyal sem” – tette hozzá az alelnök.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!