
Többen is rosszul lettek a rendkívüli hőségben. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Többen meghaltak, sokan eszméletlen állapotban kerültek kórházba Romániában, miután hőgutát kaptak az ötödik napja tartó rendkívüli hőség következtében.
2024. július 17., 15:322024. július 17., 15:32
2024. július 17., 15:482024. július 17., 15:48
A jászvásári rohammentő-szolgálat vezetője szerdán közölte:
A mentő Prigoreni községből 43,3 fokos lázzal, eszméletlen állapotban vitte be a megyei kórházba, de nem tudták már megmenteni az életét. Egy másik, 74 éves férfit, aki kedden szintén a szabadban dolgozott, kómában vitt be a mentő, miután Lețcani-ban összeesett a saját lakásában.
A bukaresti Bagdasar-Arseni kórház egyik kardiológus főorvosa a Digi24 hírtelevíziónak szerdán arról számolt be, hogy nekik is volt egy hasonló esetük:
Hétfőn egy 45 éves, Botoșani megyei férfit találtak eszméletlenül egy parkban: a kiérkező mentők azonban csak a halálát tudták megállapítani, amelyet a kiszáradás okozta hőgutának tulajdonítottak. A B1 hírtelevízió jelentése szerint ugyancsak a hőguta okozhatta annak az 56 éves, suceavai nőnek a halálát, akit hétfőn talált meg a lánya házuk udvarán.

A hivatásos tűzoltókat 2220 sürgősségi helyzethez riasztották az elmúlt 24 órában, az esetek 70 százalékában elsősegélynyújtásra volt szükség.
Az Agerpres hírügynökség azt írta: a jászvásári megyei kórházba kedden három 80 év feletti idős embert vitt be a mentő, akiket eszméletlen állapotban találtak túlhevült lakásukban.
Az Antena3 hírtelevízió tudósítása szerint – amelyet az MTI szemlézett – Temesváron is meghalt kedden egy 50 éves férfi, akihez a járókelők hívták ki a mentőt, miután elájult az utcán. A férfit
Egy másik mentőegységet egy 56 éves villamosvezetőhöz riasztottak Temesváron. A vezetőfülkéből kórházba került férfinak 42,5 fokos láza volt és félrebeszélt, amikor kiérkeztek hozzá a mentők.
Az országban szombat óta harmadfokú (vörös) hőségriasztás van érvényben a megyék túlnyomó többségében, ahol a csúcshőmérséklet ötödik napja rendre meghaladja a 40 fokot. Szerdán a 41 megye közül az északi országrész 11 megyéjére már csak másodfokú (narancssárga) hőségriasztást adott ki a meteorológiai szolgálat.
A kánikula az előrejelzés szerint csütörtöktől a déli (havasalföldi és dobrudzsai) országrészre korlátozódik, a Kárpátok téréségére pedig felhőszakadással, jégesővel és óránként 55–70 kilométeres sebességű széllökésekkel érkező zivatarokra számítva adott ki elsőfokú (sárga) figyelmeztetést az országos meteorológiai szolgálat.

Fokozott légköri instabilitásra vonatkozó elsőfokú riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat Románia jelentős részére. A székelyföldi megyék is érintettek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.