Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A speciális nyugdíjakat szabályozó sürgősségi rendelet rögzíteni fogja, hogy a nyugdíj nem lehet nagyobb a nyugdíjas korábbi fizetésénél – jelentette ki szerdán Târgoviştén Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2022. november 02., 14:302022. november 02., 14:30
2022. november 02., 14:342022. november 02., 14:34
Sajtótájékoztatóján Nicolae Ciucă annak kapcsán nyilatkozott erről, hogy az országos helyreállítási tervben Románia vállalta a nem hozzájárulás-alapú nyugdíjak helyzetének rendezését az idei év végéig. Marius Budăi munkaügyi miniszter a múlt héten jelentette be, hogy a kormány a Világbank ajánlásai alapján, sürgősségi rendelettel készül szabályozni ezeket a juttatásokat. A nemzetközi pénzintézet többek között azt is szorgalmazza, hogy
A miniszterelnök elmondta, hogy ez a nyugdíjkorhatár-növelés fokozatos lesz. Hangsúlyozta azt is, hogy a Világbank javaslata szerint a katonai nyugdíjak rendszere a jelenlegi formájában megőrizhető. Hozzátette, ezt azért tartotta fontosnak megemlíteni, mert a „különböző pletykák” riadalmat keltettek a nyugállományú katonák körében.
A sajtótájékoztatón részt vett a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu is, aki közölte: a nyugdíjemelés kérdésében a kormányfőjével azonos állásponton van. Szavai szerint szociáldemokrata politikusként méltánytalanságnak tartaná, ha egységesen növelnék januártól a nyugdíjakat.
Lehetőség van arra, hogy más forrásokat is találjunk a dolgok kiegyensúlyozására. De szilárd meggyőződésem, hogy a helyes döntést fogjuk meghozni, amivel mindenkinek segítünk” – idézi az Agerpres hírügynökség a PSD elnökét.
A nyugdíjak inflációhoz igazítása csak 5,1–5,2 százalékos emelést jelentene, mert a törvény szerint a 2021-es inflációt kell alapul venni, ezért a Szociáldemokrata Párt (PSD) legkevesebb 10 százalékos nyugdíjemelést javasol január elsejétől.
Az infláció mértékével, azaz 15–16 százalékkal kell emelni a nyugdíjakat – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, hozzátéve, hogy a nyugdíjasok megérdemlik ezt az erőfeszítést.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!