Zászlóátadás: a pénteki gálaesten az Öregfilisek jelképesen átnyújtották a Szentegyházi Gyermekfilharmónia mostani generációjának az együttes zászlaját
Fotó: Tamás Attila
Egykori és jelenlegi tagjaival, vendégeivel, segítőivel közösen ünnepelte fennállásának harmincötödik évfordulóját a Szentegyházi Gyermekfilharmónia. Péntek este a régi tagokból verbuválódott Öregfilisek és a jelenlegi tagok felejthetetlen koncertjét hallhatta a közönség a zsúfolásig telt szentegyházi Gábor Áron Művelődési Otthonban. Másnap vezetőjükkel, Haáz Sándorral beszélgettünk az elmúlt évekről, jelenről és jövőről.
2017. május 08., 09:112017. május 08., 09:11
„Évente újra kell alkotni a viszonyulást a pedagógiához, mindig új trükkök kellenek, hiszen a mai gyerekek elképesztően gyorsak és informáltak, éppen akkor, amikor én lassulni kezdek” – jegyezte meg Haáz Sándor karnagy, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője és alapítója. Óriási szerencsének tartja, hogy
– jellemezte a formáció tagjait.
Haáz Sándor karnagy, zenetanár. Egyedit hozott létre
Fotó: Tamás Attila
Elmondása szerint a több mint három évtizedet három fő korszak jellemzi. Az első, az 1982-es megalakulást követő időszak Haáz Sándor saját korszaka, amikor „bezzeg fiatal volt”, ezt követte az 1990-től 2000-ig tartó laza, meglehetősen zűrzavaros időszak, amikor a társadalomban a „szabad rablás” folyt, a kórus rendje is fellazult, majd jött az uniós világ, ahol átalakultak az értékek – a társadalmi változás a karnagy szerint a gyerekeken is leképezhető volt.
Egykori és jelenlegi tagjaival, vendégeivel, segítőivel ünnepli fennállásának 35-ik évét a Szentegyházi Gyermekfilharmónia. Pénteken este a régi tagokból verbuválódott Öregfilisek, valamint a híres formáció jelenlegi tagjai adtak koncertet Szentegyházán.
összetartásuk és a velük való munka nem kis türelmet, pedagógiai érzéket, empátiát, humort és elképesztő gyermekszeretetet követel vezetőjüktől.
Pedagógusi munkája kezdetétől (1978) máig nagyon jó hangulatú zeneórákat tart a településen. Régen nagy létszámú, negyven főt is meghaladó osztályok voltak, amelyekben legalább harmincan igen jól énekeltek. Mára romlott ez az arány, de még mindig kerülnek ki jó képességű gyerekek, hiszen elmondása szerint
A kanadai turnéra készülő együttes a születésnapi koncerten
Fotó: Tamás Attila
Minden iskolai osztály egyharmada most is filis. Sokat kísérletezett, míg kialakult az összhang a zenekar és a kórus között: így állandósult a száznegyvenes létszám, negyventagú zenekarral és száz énekessel, ami a látványban is megmutatkozik. Voltak néha kivételek, így 1989-ben Szatmárnémetiben 114-en, 1990-ben Budapesten 196-an léptek fel.
– emlékezett vissza a karnagy.
Az idők folyamán roma és román anyanyelvű gyerekek is énekeltek a Filiben, ugyanakkor bár többségük szentegyházasfalvi és kápolnásfalusi, jelenleg négy „légiós” is van az együttesben, akik jobbára az internet segítségével tartják velük a ritmust: egyikük nagyváradi, másikuk kézdiszentkereszten él, ketten pedig budakesziek.
Fotó: Tamás Attila
„Általában rövid távon tervezek, most már egy évre. Nem hittem volna, hogy harmincöt éven keresztül létezni fog a Fili. Már az is nagy dolog volt, amikor 1983-ban megnyertük az országos versenyt (Megéneklünk, Románia – Cântarea României), aztán '85-ben megint megnyertük. '87-ben úgy ünnepeltük az ötéves fennállást, hogy valószínűleg nem leszünk sokáig. Nem egyszerű a családot, gyermeket érdekeltté tenni a hangszerezésben, a kórus pedig favágómunka, rendszeres, fárasztó. Egy kamasztól nem lehet elvárni, hogy az éneklés szépségéért tegye, az egészet azonban bearanyozza a turné csodája” – magyarázta. Általában évente két turnén, egy nyárin és egy télin vesznek részt, emellett vannak kisebb fellépéseik.
Egyedi, személyre szabott emlékplakettet is kapott a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, harmincöt éves születésnapjára
Fotó: Tamás Attila
visszatérésük után pedig egy bákói koncertre készülnek. A csángó gyerekekkel közösen a tengerpartra is leutaznak, majd itthon látják vendégül őket. Mindennek fontos pedagógiai célja is van, hiszen az itteniek nem tudnak románul, az ottaniaknak pedig a magyar okoz gondot – Haáz úgy véli, az együttlét sokat segít a nyelvtanulásban mindkét közösség gyerekeinek.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!