Hirdetés
Hirdetés

Ha nincs építkezési engedély, akkor bizony pardon sincs

Az a biztos, ha előre tájékozódunk. Képünk illusztráció •  Fotó: László Ildikó

Az a biztos, ha előre tájékozódunk. Képünk illusztráció

Fotó: László Ildikó

Ha tisztában vagyunk a vonatkozó jogszabállyal, akkor nem kell attól tartanunk, hogy a szomszéd feljelent. Szakemberrel tisztáztuk, hogy munkálattól függően milyen engedélyeket szükséges kiváltani, ha építeni, toldani vagy bontani szeretnénk a saját ingatlanunkban.

Bencze Emese

2024. március 24., 09:022024. március 24., 09:02

A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség ellenőrzéseit követően ugyan visszaszorultak az illegális építkezések, de még mindig vannak, akik nem a törvényben előírtaknak megfelelően hajtják végre azokat. Mint László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője a Székelyhonnak részletezte,

számos konfliktusra adott okot az elmúlt években az illegális építkezés,

arról nem is beszélve, hogy az engedélyeket kiváltva és a törvényt betartva elkerülhetnék a lakók az utólagos költségeket, amelyeket gyakran dupláján kell megfizetni, mint az engedélyeztetést. Ezért sem értik – fűzte hozzá –, hogy sokan miért választják a nehezebb utat, ahelyett, hogy érdeklődnének a törvényes lefolyás mikéntjéről. A tisztánlátás kedvéért Pálfi Attila, a helyi rendőrség építkezésfelügyeleti osztályának illetékese részletesen elmagyarázta, milyen lépéseket szükséges megtenni ahhoz, hogy a kellemetlenséget elkerülhessék az építkezni, felújítani készülő épülettulajdonosok.

Mikor és mire kell engedélyt kérjen a tulajdonos?

Az 1991-ből származó 50-es számú törvény előírásai értelmében engedélyköteles minden szerkezeti változással járó munkálat: építkezés, bontás, újraépítés, átépítés, területrendezés, bővítés stb. Az építkezésfelügyelet illetékese kiemelte,

a közhiedelemmel ellentétben azokra az építményekre is szükséges engedélyt kiváltani, amelyek nem rendelkeznek alappal.

Emellett engedélyköteles a kerítésépítés is, mivel így lehet elérni azt, hogy az újonnan épülő kerítések esetében be legyenek tartva a megfelelő távolságok az út tengelyétől, illetve az út szélétől.

Kiemelte, ez is nagyon fontos annak érdekében, hogy évek múlva, amikor egy folyamatosan fejlődő zónában hat méter széles aszfaltutat szeretnének kialakítani, ne álljon fenn az a probléma, hogy egy engedély nélkül épített kerítés miatt ez nem lehetséges.

A kerítés javítása nem engedélyköteles munkálat, amennyiben a kerítés pozíciója, méretei, illetve a felhasznált anyagok nem változnak

– tudtuk meg.

Hogyan ellenőrzik, hogy van-e engedély?

Az építkezésfelügyeleti részleg napi szinten terepmunkát végez – mutatott rá Pálfi, hozzátéve, hogy nemcsak a városközpontra fókuszálnak, hanem a városszéli területekre is. Kiemelte, a már említett törvény előírja azt is, hogy minden építkezési engedéllyel rendelkező munkálat esetén

az információs táblát jól látható helyre kell kifüggeszteni, hogy így könnyebben beazonosítható legyen az építkezés;

ennek elmulasztása is büntetést von maga után. Tapasztalataik szerint ez esetben is előfordulnak mulasztások, még sincs okuk panaszra, mivel többnyire ki vannak helyezve a román „Șantier în lucru”, azaz építőtelep feliratú táblák minden információval.

Megjegyezte, ellenőrzéseink során a városháza urbanisztikai osztályával is szorosan együttműködnek, ha felmerülnek esetleges műszaki, technikai kérdések.

Az engedélyeztetés módja lépésről lépésre

A helyi rendőrség munkatársa részletekbe menően ismertette az engedélyeztetés folyamatát. Mint kiemelte,

  • a törvényes építkezés első lépése az urbanisztikai bizonylat kiváltása, amelyet a polgármesteri hivatalok illetékes osztályán lehet igényelni. Fontos megjegyezni azonban, hogy ez az irat nem egyenértékű az építkezési engedéllyel, és önmagában nem jogosít fel a munkálatok megkezdésére a megfelelő dokumentáció összeállítása hiányában. Az urbanisztikai bizonylat mindössze egy informáló akta, amelyben az elvégzendő munkálatok engedélyezésére vonatkozó feltételek vannak feltüntetve (románul: autorizație de construire).

  • Az urbanisztikai bizonylat kiváltása után egy tervezőt kell felkeresni,

  • különféle szakhatósági engedélyt (aviz) beszerezni, a közműszolgáltatóktól és más engedélyező hatóságtól.

  • A dokumentáció összeállítása után, ha mindent rendben talál az urbanisztikai osztály, kibocsátják az engedélyt, a munkálatot csak ezután lehet elkezdeni.

Az építkezés elkezdésének időpontját be kell jelenteni, van lehetőség ugyanakkor egy legtöbb kétéves hosszabbításra is, ingyenesen. Ezt azonban az engedély lejárta előtt 45 munkanappal kell kérelmezni.

A kiszabható büntetések

Azok a természetes (magánszemélyek) vagy jogi személyek, akik nem tartják be a törvényben előírtakat, 1000 lejtől 100 ezer lejig terjedő pénzbírsággal büntethetők, illetve az építkezési munkálatok leállítására számíthatnak, és csak építési engedély kibocsátása után folytathatják azt. Ennek figyelmen kívül hagyása bűncselekménynek minősül.

Hirdetés

Ahhoz, hogy utólagosan törvényes keretek közé kerülhessen az adott építkezési folyamat, nemcsak ugyanazt a tervdokumentációt kell elkészíteni, mint alapesetben, hanem két szaktanulmányt (statika és tűzvédelem) is el kell készíttetni az elvégzett munkálatokra, ami tételesen növeli az engedélyezési költségeket, valamint a dokumentáció elkészítéséhez szükséges időt is. Ezekben az esetekben a romániai jogszabályok

nem adnak lehetőséget a figyelmeztetésre, így a kiszabott büntetés kifizetését követően indítható „a legalitásba lépési folyamat”, azaz a helyzet törvényesítése.

Azokra az elkezdett illegális építkezésekre, amelyeket nem lehet törvényes keretek között lefolytatni, bontás vár – tudtuk meg.

Amennyiben a már említett, engedélyköteles munkálatok műemlékvédelmi zónában vagy műemléknek minősülő épületen történnek, és nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, már nem csupán kihágásnak, hanem bűncselekménynek minősülnek. Ezekben az esetekben az illegális építkezéseket a helyi rendőrség átadja az állami rendőrségnek kivizsgálásra.

A törvény értelmében azok a reklámtáblák és cégtáblák is engedélykötelesek, amelyeket saját tartószerkezetre vagy az épület homlokzatára szerelnek fel. Azok a reklámtáblák, amelyek nem tartoznak ebbe a kategóriába, a polgármesteri hivatal műszaki igazgatósága által kiállított engedéllyel kell rendelkezzenek.

Nem áll módjukban figyelmeztetést adni

A helyi rendőrség illetékese kiemelte, főként a városlakók érdeke, hogy betartsák az építkezésekre vonatkozó szabályozásokat, ezért azt javasolják, hogy mielőtt belekezdenének a folyamatba, forduljanak az érintett polgármesteri hivatal urbanisztikai és kataszteri osztályához, ott pedig kérjék ki az urbanisztikai bizonylatot – és

kérjenek bátran útbaigazítást.

A megfelelő tájékozódás azért is elengedhetetlen, mert

  • a törvény nem teszi lehetővé, hogy a helyi rendőrség figyelmeztetésben részesítse a kihágást elkövetőket,

  • ahogyan azt sem, hogy a bírságban részesült magán- vagy jogi személyek a kiróható legkisebb büntetés felét fizethessék ki 15 napon belül.

Bejelentések az illegális építkezésekről

Megtudtuk, a helyi rendőrök számos esetben kapnak bejelentést a lakóktól is, amennyiben illegális építkezést vélnek látni. Pálfi Attila kiemelte, arra szeretné kérni a székelyudvarhelyi lakósokat, hogy ha illegális építkezést észlelnek, a továbbiakban is forduljanak a helyi rendőrséghez bizalommal, hiszen azok amellett, hogy törvényellenesek, ronthatják a városképet, ráadásul veszélyt is jelenthetnek.

Végezetül jelezte, bár sokszor ők a „rossz fiúk”, amikor ellenőrzést tartanak, úgy tapasztalja, hogy egyre több pozitív visszajelzést kapnak. Ugyanakkor azt sem kell elhallgatni, hogy a statisztikáik szerint az elmúlt években csökkent az engedély nélküli építkezések száma.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
Hirdetés