Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szent Vince (260–304) vértanú ünnepe napjainkban termés- és időjósló napként ismert, főleg a szőlőművelők körében. Ha bő termést akarnak, sok bort kell inniuk január 22-én – tartja a mondás.
2020. január 22., 10:012020. január 22., 10:01
A néphagyomány szerint időmeghatározó Zaragozai Vince napja: a vincellérek kémlelhetik az eget. Borús, ködös idő esetén kevés szőlőt szüretelhetnek, ám a verőfényben jól hízik a szőlő, bő termésre számíthatnak.
A nap szentjének, nevét kivéve, nincs köze a borhoz – a vin cent, azaz százszoros bor szókapcsolat nyomán hozták összefüggésbe a népi megfigyeléssel. Életéről kevés adat maradt fenn. A korai keresztény idők névvel ismert vértanújának hiteles, kitartó igehirdetői képességeit, Jézusért és az evangéliumért bármilyen megpróbáltatást vállaló kiállását és a Diocletianus-féle keresztényüldözés során elszenvedett iszonyú kínzásokat, csodás szabadulásait és halálát megőrizte legendáriuma.
Portugália, a francia szőlővidék, a német és francia vincellérek, szőlőcsőszök patrónusa, valamint a párizsi borászoké. Más mesterségbeliek, mint a takácsok, téglavetők, tengerészek, tetőfedők, legendájának egy-egy mozzanata alapján tartják védőszentjüknek.
Csontjait Valenciában, stóláját 542 óta Párizsban őrzik. Boroszlói (ma Lengyelország) ereklyéi nyomán terjedt el közép-európai kultusza. Alakja feltűnik a magyar koronázási paláston is.
Névünnepén szokás volt táncmulatságot tartani, a madarak esküvői napjának tartották. Ismert a vincevessző hajtatása:
Névünnepén a borrendek és hegygazdák kérik pártfogását.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!