A székelyudvarhelyi kórházban kezelték a csíkszentkirályi pácienst
Fotó: Erdély Bálint Előd
Pozitív lett a koronavírustesztje, ezért két hetet kellett kórházban töltenie úgy, hogy semmilyen tünete nem volt – tapasztalatairól mesélt lapunknak egy fiatalember, aki szerint a bizonytalanság és az információhiány a legmegterhelőbb a fertőzöttek számára, akiket tünet nélkül is gyógyszerrel kezelnek.
2020. június 12., 13:192020. június 12., 13:19
A tünetmentes fertőzöttek számára sokkal indokoltabb és hasznosabb lenne otthoni elkülönítésben tölteni a szükséges időszakot, mint a kórházban, ahol a bezártság mellett még mellékhatásokkal járó
– ez a véleménye egy koronavíruson átesett csíkszentkirályi fiatalembernek. Ruszuly Lóránt a csíkszeredai ásványvíz-palackozó cégnél májusban történt fertőzés egyik szenvedő alanya, akinek az üzem dolgozóinak tesztelése nyomán több munkatársával együtt pozitív lett a teszteredménye.
Mint elmesélte, a cégnél észlelt első két fertőzés után másnap az udvaron minden alkalmazottat leteszteltek, orr és szájüregből vettek mintát az egészségügyi igazgatóság munkatársai. Az eredményt aznap este, május 15-én tudta meg, amikor felhívták telefonon, hogy menjen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségek osztályára, Csíksomlyóra, mert a teszt eredménye pozitív.
Elmondása szerint nem tudta, mi következik, azt sem, hogy mennyi ideig kell majd kórházban maradnia, ezek az információk teljesen hiányoztak. „Azt mondták, addig kell maradni, amíg két, egymás utáni napon elvégzett teszt eredménye negatív lesz, akkor mehetek haza” – mesélte a férfi, akinek
A másnap reggeli vérvizsgálat után derült ki, hogy vércukorszintje nagyon magas, szerinte ehhez a fertőzés kiváltotta stresszhelyzet is hozzájárult, és az a sokk, hogy nem tudta, mi történik. Két nappal később a székelyudvarhelyi kórházba küldték át társbetegsége miatt, amelynek kezelése is megkezdődött inzulinnal. A koronavírusra a HIV-fertőzöttek kezelésére alkalmazott Kaletra nevű gyógyszert kapta, amelynek számos mellékhatása is van, többek között a vércukorszintet is emeli. ,,Én kérdeztem, hogy miért, mert ellenszer nincs,
– emlékezett vissza Ruszuly Lóránt, aki 13 napot töltött a székelyudvarhelyi kórházban, ahol egyedül volt egy kórteremben, családjával telefonon tartva a kapcsolatot. „Tíz napig kaptuk a gyógyszert, utána vártunk, hogy mikor lesz negatív tesztünk” – elevenítette fel a történteket. Az első teszt pozitív lett, a második nem volt értelmezhető, a harmadik aztán negatív eredményt hozott, így másnap megismételték, és mivel az is negatív lett, hazaengedték.
,,Jobb lett volna itthon elkülönítve lenni, az itthoni környezetben, stressz és gyógyszer okozta mellékhatások nélkül, amelyek miatt további gyógyszereket kellett szedni” – vélekedett a férfi, aki szerint
Szerinte fontos volna a fertőzötteket első perctől tájékoztatni arról, hogy ez a betegség mivel jár, hogy kéthetes kórházi tartózkodásra, gyógyszeres kezelésre kell felkészülni, mert a szükséges információk hiánya, a bizonytalanság a pácienst jobban megviseli, mint bármi más.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
3 hozzászólás