Optimista véleményem az, hogy 2017. januárjától indulhatna a rendszer, ha az ajánlattevő szolgáltatók nem bonyolódnak hosszadalmas óvási procedúrákba – fogalmazott Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsa alelnöke a Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszer projekttel kapcsolatban. Villáminterjú következik.
2016. június 27., 15:222016. június 27., 15:22
2016. június 27., 21:572016. június 27., 21:57
– Lassan a végéhez közeledik a hulladékgazdálkodási projekt. Hogyan látja, sikerült maradéktalanul teljesíteni az ebben vállaltakat?
– Ha figyelembe vesszük, hogy gyakorlatilag 18 hónap alatt (2014. szeptember – 2016. február) sikerült ezt a nagy projektet megtervezni, engedélyeztetni és kivitelezni, akkor elmondhatjuk, hogy jó ütemben haladtunk. Ugyanakkor túlzás lenne azt mondani, hogy maradéktalanul teljesítettünk, hiszen a Környezetvédelmi Ágazati Program támogatásából mintegy 85 százalékban sikerült befejezni a munkálatokat. A hátramaradt munkálatokat a most induló, új Európai Uniós finanszírozási időszak költségeiből fizetjük ki.
– A hulladékgazdálkodási rendszer hatékony működéséhez a lakosság pozitív hozzáállása nélkülözhetetlen. Sikerült áttörést hozni ezen a téren az információs kampány segítségével?
– Ez akkor derül ki, amikor a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer beindul. A megyei tanács a leszerződtetett szak-konzorcium közreműködésével erőfeszítéseket tett, hogy a megye lakosságát megkeresse, megszólítsa, tájékoztassa a projekt lehetőségeiről, célkitűzéseiről. Külön kiemeltük a lakosság szerepét, feladatát a sikeresség elérése érdekében. Az eredményességet közvélemény kutatás során mérjük fel, ez jelenleg is zajlik, ennek eredményéről június végén számolunk be.
– Mikortól lehet beüzemelni a megyei hulladékgazdálkodási rendszert?
– A tömörítő állomások kivételével a megyei rendszer gyakorlatilag üzemképes. Szolgáltató szakcégekre van szükség, amelyeket nemzetközi közbeszerzéssel választunk ki. Optimista véleményem az, hogy 2017. januárjától indulhatna a rendszer, ha az ajánlattevő szolgáltatók nem bonyolódnak hosszadalmas óvási procedúrákba. Számításaink szerint 2016. végére a csíkszeredai átrakó állomás is elkészül.
– Ideális esetben hogyan fog működni ez a rendszer, mit tapasztalhat majd a lakosság?
– Ideális esetben a lakosság azt tapasztalja, hogy a szolgáltatók pontosan, menetrendszerűen elszállítják a hulladékot. Tisztán hagyják a gyűjtőszigeteket, miután rendszeresen üresítik a kihelyezett kukákat, nem vegyítik össze a lakosság által szelektíven gyűjtött hulladékot. A hulladékszállító és a kukás autók, konténerek tiszták, rendezettek, karbantartottak lesznek. Őszintén remélem, minden polgár elégedett lesz a szolgáltatással.
(X)
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!