Fotó: Pethő Melánia
Ősszel újraindítja a szakiskolai képzést Romániában a tanügy-minisztérium. A gyergyói körzetben egyelőre három tanintézményben, a ditrói Puskás Tivadar Iskolaközpontban, a szentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégiumban és a Gépgyártó Iskolaközpontban vezetik vissza a szakmunkásképzést.
2012. június 05., 17:382012. június 05., 17:38
2012. június 05., 18:252012. június 05., 18:25
Mind a civil lakosság, mind a vállalkozói réteg körében egyre nyilvánvalóbb: általános a szakemberhiány. Egyre nehezebb igazán hozzáértő festő-mázolót, burkolót, víz-gázszerelőt találni, de keresettek az autószerelő, asztalos, lakatos és egyéb kétkezi munkát végző szakemberek is. A jelenség kialakulása a szakmunkásképzés megszűnésével magyarázható – az elmúlt három évben csak elméleti osztályokban tanulhattak a diákok.
Ditróban asztalosképzést indítanak
Gyergyó térségben három szakma elsajátítására lesz lehetőségük a kilencedik osztályt már befejezett fiataloknak. Szentmiklóson, a Gépgyártó Iskolaközpontban autószerelő-, a Batthyányi Ignác Technikai Kollégiumban pincér-, a ditrói Puskás Tivadar Iskolaközpontban pedig asztalosképzés indul.
A Puskás Tivadar Iskolaközpont igazgatója, Román Sándor megkeresésünkre elmondta: a szakiskolai képzés újraindításának szükségességét felmérések, hosszas egyeztetések, munkamegbeszélések előzték meg, s mivel az oktatás jelentős részét gyakorlati órák teszik ki, az iskola már partnerségi szerződéseket is kötött különböző cégekkel, vállalatokkal. „A cégek jól fogadták a megkeresést. Szinte mindenhol szakemberhiánnyal küszködnek, a műhelymunkák biztosításával hozzájárulásukat adják a hiány pótlásához” – mondta el tapasztalatát Román Sándor. Hozzátette: a ditrói iskolában asztalos szakmát tanuló diákok számára helyi, remetei és szentmiklósi vállalkozók biztosítanak gyakorlati lehetőséget az összesen hathetes praktikaidőszak alatt. Ezenkívül az iskola műhelyében is tartanak gyakorlati felkészítést, a kerettanterv szerint heti 16 órában.
A jó szakmunkásnak nem kérdéses a megélhetés
„Ha beindul a képzés, gyakorlatra tanulókat fogadok be. Az iskolához képest másfajta lehetőséget kínál egy vállalkozás műhelyében gyakorlatozni, ahol több munkafázissal és az új technológiákkal is megismerkedhetnek a fiatalok” – mondta el György S. István gyergyóremetei vállalkozó, aki 20 évvel ezelőtt a ditrói iskolában, fafeldolgozó szakon tanulta meg az asztalos szakma velejáróit. A szakember úgy tartja, mindenben segíteni kell az újrainduló képzést.
„Sajnos, most a szülők és gyermekek körében is egyre általánosabb az a felfogás, hogy a kétkezi munka szégyen. Elvárás az egyetemi diploma, ám mindenkiből nem lehet értelmiségi. Szakemberekre van szükség, hisz gyakorlatilag az egész társadalmat ők viszik előre” – osztotta meg véleményét György S. István. Tapasztalatiról elmondta: az általa művelt szakmából meg lehet élni, igaz, az asztalosság nem a gyors meggazdagodás „táptalaja”. „Aki bármely területen eredményt akar elérni, szeretnie kell azt, amivel foglalkozik. Szívvel, lélekkel, sok kitartással kell mindenhez hozzáállni” – biztatja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat. Nem rejti véka alá a kétkezi munkával járó nehézségeket sem, mint mondja: a rengeteg munka, fáradtság, áldozat egyszer csak beérik, s ha a szaktudás mellé üzleti érzék is társul, akkor már semmiképp nem válik kérdésessé a megélhetés.
Az ősztől induló osztályokba kilencedik osztályt végzett, 18 évet még be nem töltött tanulók iratkozhatnak. Két év után szakmunkás képesítést, további két év képzés után technikusi diplomát kapnak, ugyanakkor érettségi vizsgát is tehetnek a tanulók. Az iratkozások június 11–25. között zajlanak. Az induló szakokról, az iratkozáshoz szükséges tudnivalókról bővebb tájékoztatással az említett tanintézmények titkárságain szolgálnak.
szóljon hozzá!