Fotó: Farkas Antal
Panasszal fordult szerkesztőségünkhöz egy székelyudvarhelyi tanuló vezető, azt kifogásolva, hogy Hargita megyében december közepe óta csupán hetente kétszer lehet elméleti sofőrvizsgát tenni, ez pedig sokaknak okoz nehézséget, ugyanis előfordul, hogy a vizsgázni vágyó hiába utazik át a megyeszékhelyre.
2014. február 16., 21:202014. február 16., 21:20
2014. február 17., 16:002014. február 17., 16:00
„Most csak kedden és csütörtökön lehet elméleti vizsgát tenni. Odamentem reggel hétre, és legalább százötvenen fagyoskodtunk az épület előtt a mínusz fokos hidegben. Mire a vizsgáztatás megkezdődött, a sorszámok már el is fogytak. Később bejelentették, hogy még kiadnak valamennyit, pár percre rá pedig a csíkszeredaiakat hazaküldték” – tájékoztatott a panaszos, hozzáfűzve, hogy amikor naponta fogadták őket, megoszlott a vizsgázók tábora: egy nap legfeljebb százan mentek a központba. Véleménye szerint embertelen, ami most zajlik, annál is inkább, mert a sikeres elméleti vizsga után a tanuló vezetőknek még sorba kell állniuk időpontért a gyakorlati teszthez, így előfordulhat, hogy a messzebbről érkezők lekésik az aznapi utolsó járatot. Felvetette továbbá azt a kérdést, hogy miért nem lehet a megye legalább két városában vizsgaközpontot létesíteni, jobban elosztva a vizsgázókat.
Várakozás – hiába?
A panaszos álláspontját erősítette meg Turáni Magda Mária elméleti oktató is: sok tanítványa panaszkodik az új rendszerre. A visszajelzések alapján kijelenthető: nem egyedi eset, hogy a reggel hétre vagy nyolcra érkező csak délután vagy egyáltalán nem is jut be a vizsgaterembe, ugyanis kétszázak várnak a csíkszeredai központban a vizsganapokon, a tesztek pedig mindössze hat számítógépen zajlanak. Amíg mindennap fogadták a vizsgázókat, nem volt gond, mert olyan is volt, hogy délelőtt tizenegyre mindenki végzett – mondta. Mint kiderült, a vizsgaalkalmak ritkításának eredményeként némely tanulónak már esélye sincs a megengedett egy éven belül elméleti vizsgát tenni: az utolsó sikertelen teszt után tizenöt napig nem próbálkozhat újra, a fél hónap pedig a hét végén telt le. Ha mindennap lehetne vizsgázni, hétfőn még mehetne az illető, kedden azonban már kifut az egy évből – tájékoztatott az oktató. Hozzáfűzte, a változást az illetékesek decemberben jelentették be, akkor azt mondták, kísérleti jelleggel vezetik be, és munkaerőhiánnyal indokolták. Hozzáfűzte még, az iskolák eltérő módon készítik fel tanítványaikat a számítógépes vizsgára: a vizsgázni akaróknak náluk előbb sikeres iskolavizsgát kell tenniük a sofőriskola számítógépein, csak azt követően engedik őket Csíkszeredába.
Plusz egy napban reménykedhetnek
Megkeresésünkre Adrian Pănescu, a Hargita megyei prefektusi hivatal szóvivője elmondta, a prefektúra évente jóváhagyja a Hargita Megyei Gépjárművezetői Engedély-nyilvántartó és Gépjárműbejegyzési Közszolgálat programját, 2014-re az utóbbi másfél év adatait figyelembe véve javasolták a vizsganapok számának csökkentését: 2013 első felében naponta átlagosan körülbelül 75–80 személy járt vizsgázni, pénteken rendszerint ennél kevesebben. Ezért tavaly decembertől csak kedden és csütörtökön fogadták a vizsgázni vágyókat: tavaly év végén meglehetősen kevesen mentek a vizsgaközpontba, ám a forgalom az év elején újra növekedésnek indult.
Másfél hete, csütörtökön már több mint kétszázan szerettek volna vizsgázni, így amellett döntöttek, hogy a csíkiakat hazaküldik. Ha azonban továbbra is ilyen sokan igénylik, meghirdetnek még egy vizsganapot – helyezte kilátásba a szóvivő.
Hozzáfűzte, a vizsgaközpontok létrehozása nem a Hargita megyei prefektusi hivatal hatáskörébe tartozik: a bukaresti prefektúra központosított rendszeréhez csatlakoznak a megyei kirendeltségek. Ezzel együtt kifejtette, nem tartja valószínűnek a megyén belül egy újabb központ létrehozását, ugyanis az óriási költségekkel járna. A 2010-ben a kormány által jóváhagyott országos program szerint minden megyében egy-egy központ lehet. Abban határozták meg azt is, hogy melyik megyébe hány számítógép kerüljön, így Hargita megye hatot kapott. Ezeken naponta reggel nyolc órától délután négyig mintegy 180–200 ember is vizsgázhat B kategóriás jogosítványra, attól függően, hogy hány százalékuk végez sikeresen: az átmenők legtöbb esetben kiülik a megengedett fél órát, a sikertelen vizsga általában rövidebb. A tavalyi adatok szerint az elméleti vizsga átmenési aránya Hargita megyében körülbelül 50 százalékos, az elméleti és gyakorlati vizsgát pedig a tanulók mindössze 22–23 százaléka tette le – tájékoztatott Pănescu, hozzáfűzve, ezt elsősorban a felkészülés hiányossága magyarázhatja. Az lenne a legjobb, ha ezek a számok nőnének és minél kevesebb vizsgázónak kellene visszatérnie a központba – egészítette ki.
Előbb az elmélet, csak aztán a gyakorlat
Tavaly egyébként a programálás módja is változott: korábban a gyakorlati vizsgára ütemezték be a vizsgázókat, és annak időpontjáig volt lehetőségük letenni az elméleti tesztet, az új rendszerben azonban a tanulók csak sikeres elméleti vizsga esetén iratkozhatnak a „hosszúra” – azt közvetlenül az elégséges pontszám megszerzése után is megtehetik. E módosítás által sikerült kevesebb mint felére rövidíteni a korábbi, akár két és fél hónapos várakozási időt, amelyet a régi rendszerben a sikertelen elméleti vizsga, ennek következtében pedig a gyakorlati rész újraprogramálása hosszabbított – tudtuk meg. A sofőriskolák számára azonban bosszúságot okoz az új rendszer: a vezetésoktatók előre megtervezett programját felboríthatja a gyakorlati vizsga időpontjának az elméleti teszt után történő meghatározása – fejtette ki Turáni Magda Mária.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!