Fotó: Baricz Tamás Imola
A huszadik alkalommal megszervezett Kárpát-medencei Borsos Miklós Alkotótábor záróünnepségére került sor július 25-én, csütörtökön délben. A fiatal alkotók munkáiból nyílt kiállítás, Attiláról, a hunok és magyarok nagy királyáról Balázs József mesélt.
2013. július 25., 19:282013. július 25., 19:28
2013. július 25., 20:112013. július 25., 20:11
A Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány szervezésében összesen harmincöten táboroztak a szárhegyi ferences kolostorban Barabás Emese csíkszeredai pedagógus irányításával. A fiatalokat pályázat alapján hívták, akik kísérőtanáraikkal a Kárpát-mendence szinte minden szegletéből érkeztek. „Igyekeztünk úgy összeállítani a programot, hogy a tevékenységek – festészet, grafika, szobrászat – mellett lehetővé tegyük a gyerekek számára, hogy megismerjék Gyergyószék kulturális és természeti értékeit. A kézműves képzések alatt és a Gyilkos-tó legendája alapján készült munkákból rendeztünk kiállítást” – mondta Bancsi Edit, a tábor szervezője.
Szabó Lóránt budapesti képzőművész volt a tábor szakmai irányítója, ő is elégedett az elkészült munkákkal, a gyerekek hozzáállásával, akárcsak Balázs József alfalvi festőművész, a tábor támogatója. „Látom a munkákon, hogy szívvel-lélekkel készültek, a gyerekek ráéreztek arra, amit mi sugalltunk nekik: dicső történelmünk felé szeretettel forduljatok mindig” – jegyezte meg Balázs József, majd Attiláról, a hunok és magyarok királyáról mesélt a gyerekeknek. Történeteken keresztül ismertette meg a hunok civilizációját, és egy csokit ajánlott fel annak, aki megmondja Attila lovának nevét. A csoki most megmaradt, de hogy a Villám nevet nem fogják a jelen lévő gyerekek elfelejteni, ebben biztos lehet a festőművész, aki a nemes örökség felvállalását adta házi feladatként a fiataloknak.
Emlékek, ajándékok
„Oklevélpályázatot is hirdettünk, ez az egyetlen tevékenység, melynek versenyjellege van a táborban, és arra szolgált, hogy a nyertes, ez esetben a szigetszentmiklósi Szirmai Kitti által megálmodott és elkészített oklevelet kapta minden résztvevő” – mondta Bancsi Edit, hozzátéve: az első három munkát díjazták. Szigetszentmiklósra került az első (Szirmai Kitti) és a harmadik díj (Patkó Enikő), a második Szárhegyen maradt Sajgó-Vormair Orsolyának. A tábor résztvevői az oklevél mellé címlistát, csoportképet kaptak, ezenkívül ajándékcsomagot állított össze számukra a Jakab Antal Keresztény Kör is, és a Magyarok Világszövetsége szintén egy-egy kiadvánnyal ajándékozta meg a tábor résztvevőit.
A Borsos Miklós Alapítvány legelső táborának vezetője is meghívást kapott az ünnepségre, Vargyas Gabriellának a tábor húsz évét összefoglaló kiadvánnyal, emléklappal köszönték meg munkáját.
A táborzárót ünnepélyesebbé tetta a gyergyószenmtiklósi Vaskertes iskola három, hegedű szakon tanuló diákja Veress Csaba tanár irányításával.
Borsos Géza, a szervező alapítvány elnöke a tanügyi rendszer reformálásának szükségszerűségéről szólt, a közösségépítés, személyiségfejlesztés, művészeti oktatás fontosságát emelte ki záró beszédében.
A gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány a Szárhegyi Kulturális Központtal közösen, a Hargita megyei tanács főtámogatásával, illetve a Bethlen Gábor Alap, a Communitas Alapítvány, a NapSziget a Művészetekért Alapítvány, a Bonus Rt., a nyíregyházi Pazomed Kft. György István, Ardelean Ildikó, Sándor Pongrác, Diplomat Cukrászda és a Családfa Kft. támogatásával szervezte meg a tábort.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
szóljon hozzá!