Székelyföldi vendégség címmel nemrégiben látott napvilágot az a kiadvány, mely térségünk gasztrotörténelmét hangulatos leírásokkal tűzdelve tárja az olvasók elé. A könyvet, melyet Budapesten élő szerző neve fémjelez, nem véletlenül mutatják be Gyergyószentmiklóson is; a benne felvonultatott étkek elkészítése ugyanis a helyi Benedek Árpád vezető szakács nevéhez fűződik.
2012. december 04., 17:242012. december 04., 17:24
2012. december 04., 23:012012. december 04., 23:01
– Benedek Árpád vezető szakács, a Szabadtűzi Lovagrend gyergyószéki hadnagya. Szaktudása a Székelyföldi vendégség című könyvben is visszatükröződik. Milyen kapcsolatban áll a budapesti szerzővel, egyáltalán milyen feladat hárult önre a kötet létrejöttében?
– A könyv szerzőjéhez, Szentesi Zöldi László budapesti újságíróhoz baráti kapcsolat fűz, dolgoztunk már együtt gasztronómiai műsorokban. Tőle kaptam a felkérést, hogy az új kiadványban felsorakoztatott étkeket elkészítsem. A felkérés szakmai elégtétel számomra, úgy értékelem, hogy a hosszú évek alatt tisztességesen, becsülettel végzett munka gyümölcse beérett. A Székelyföldi vendégség című könyv egyfajta utazást nyújt az olvasónak a régmúlt idők gasztronómiai kultúrájától a napjainkban életben lévőig. A felsorakoztatott ételek mindenikét el kellett készíteni, értékelni, ez volt az én feladatom.
– Időutazás a székelyföldi gasztronómia világában... Honnan kerültek elő a régi receptek? Van-e kiemelkedő eltérés egy-egy étel hajdani és mostani elkészítési módja között?
– Nagyon apró részletekben különböznek a régi és az új receptek. Az évek hosszú során mindenki belevitt egy picit a saját ízvilágából, saját ízlése szerint átdolgozta a recepteket, vagy az ételek elkészítését, kijelenthető viszont, hogy minden egyes receptben az alapfűszerek, a hús minősége ugyanaz maradt. Mi mindkét recept alapján elkészítettük az ételeket. A két kor között mintegy párhuzamot állítva, a könyvben megtalálható mindkét elkészítési mód, nyersanyaghasználat. Szem előtt tartottuk azt, hogy a régi receptek mennyire változtak a mai kornak megfelelően, hol vannak azok a közös pontok, ízesítések, amik a mai étkekben is megtalálhatók.
– Egy egész tájegység gasztronómiai kultúráját fogja át a kiadvány, nyilván nem kerülhetett bele minden egyes tájjellegű étel. Mi volt a prioritás a válogatás során?
– A receptek egy részét különböző leírásokból válogatta a szerző, a könyvben rávilágít arra, hogy a régi elöljárók, híres személyiségek, történelmi alakok hogyan vélekedtek ezekről az ételekről, hogyan készítették el. Kutatások is zajlottak annak érdekében, hogy minél eredetibb forrásból kerüljenek ki a receptek, jó néhány étel leírása így került a könyvbe. Közel sem tudtunk mindent bemutatni a kiadványban, arra viszont figyeltünk, hogy átfogó képet tudjunk nyújtani az Erdélyben élő népcsoportok gasztronómiai világáról. Széles skálán mozog a bemutatás, a leírások mellett az elkészítési módot, a fogyasztási szokásokat is megtalálja benne az olvasó. A könyvben vannak gyergyói specialitások, de megtalálható benne az oroszhegyi szilvapálinka is, ugyanígy a Maros mentéről, a Nyárád mentéről, a Gyimesekből is vannak étkek benne.
– Mi a cél a kiadvány megjelentetésével?
– Az olvasóknak betekintést szeretnénk nyújtani a régmúlt időkből örökölt kultúrára, hogy hogyan is volt a múltban, hogy fejlődött napjainkig. A könyv, amellett, hogy gasztrotörténelem, a népi kultúrát is megismerteti természetesen az erdélyi gasztronómiához kapcsolódó síkon.
– A városnapi programok keretében tartják Gyergyószentmiklóson a könyv bemutatóját.
– Pénteken 13 órakor, a főzőverseny keretében várunk minden érdeklődőt a GYERKI-sátorban tartandó könyvbemutatóra. A kiadvány Kolozsváron és Székelyudvarhelyen is bemutatásra kerül a hét folyamán és Magyarországon is forgalmazásba kerül, reméljük, hogy tartalma sokaknak felkelti érdeklődését Székelyföld iránt.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
szóljon hozzá!