Fotó: Csata Beáta
Gyergyó vidékén is közel egy hónapja tart a szárazság, ami a pityókatermést kritikus fejlődési szakaszában érte, most lenne a legnagyobb szüksége a csapadékra. Ferencz Béla, a gyergyószentmiklósi Agromec Rt. vezetője szerint, ha ezen a héten esik, még van esély a jobb termésre, viszont így is lesz veszteség.
2012. július 09., 19:062012. július 09., 19:06
2012. július 10., 11:452012. július 10., 11:45
Ideális körülmények között indult a pityókaszezon, a tavaszi csapadékmennyiségnek és a megfelelő hőmérsékletnek köszönhetően, minden száron 15-20 gumó alakult ki, az átlagnak számító hét gumóval szemben. „Jó termésnek ígérkezett az idei, de az ígéretnek ötven százaléka elveszett a szárazság következtében. Azokon a részeken, ahol 40-50 tonnás termésre számítottunk, jó, ha 20-25 lesz. 20 tonnás termésnél pedig jellemző, hogy kisebb méretű gumók alakulnak ki” – fejtette ki Ferencz Béla. A szárazság miatt valószínűleg a termés értékesítésével is gondok lesznek.
A mezőgazdasági vállalkozás 175 hektár nagyságú területen foglalkozik pityóka termesztésével. A burgonyát chips-et készítő cégnek szokták eladni, ahol szerencsére elfogadják a kisebb méretű gumókat is, viszont ott is meg kell legyen egy bizonyos arány a kicsi és a nagy pityókák között. Belföldi élelmiszerüzletek, pékségek számára is szoktak eladni étkezési pityókát, itt általában egyforma méretűeket igényelnek. Már megkötötték a szerződéseket a vásárló cégekkel, így a kötelezettség megvan, most az esőben reménykednek.
Három hete nem nőtt semmit a pityóka
A pityóka esetében a szárak magassága elmarad az ebben az időszakban szokásostól, a nagy meleg, a csapadékhiány következtében a korábban a földeket ellepő tövek visszacsöktek, nem takarják a szántóföldeket, mint egy hónappal ezelőtt. „A pityókaszárak a nagy melegben el vannak ájulva, kezdtek alulról száradni, olyan szintű sárgulás figyelhető meg, amit eddig csak ősszel láttam” – magyarázta Ferencz Béla a termés jelenlegi helyzetét. A termőföldek ellenőrzése során kiderült, hogy a három héttel ezelőtti tojásnagyságú gumók nem nőttek semmit, még egy millimétert sem – jegyezte meg. A meleg a korán érő burgonyafajtát viselte meg a legjobban, ott észlelhetők nagyobb károk.
A vállalkozás területeinek több mint felén gabonaféléket termesztenek. „A gabonaféléket is érinti a szárazság, viszont nem nagy mértékben, normális évnek nézünk elébe, mivel már túl voltak a kritikus fejlődési szakaszon. A szárazság miatt nem telnek ki megfelelőképpen a szemek, nem lesznek szépek, viszont a minőség megmarad” – tájékoztatott az Agromec Rt. vezetője. Hozzátette: „Ha így tart az idő, két hét múlva aratunk Gyergyóban, amire még nem volt példa, mindig augusztusban végeztük el a munkálatokat”.
Ferencz Béla negyven éve foglalkozik mezőgazdasággal, viszont elmondása szerint ilyen hosszú magas hőmérsékletű időszakra nem emlékszik. Hasonló száraz nyár legutóbb 5-6 éve volt, akkor sem ilyen nagy mértékű. Érdekes módon az idei csapadékmennyiség megfelel az évi átlagnak, az eloszlással van gond, mivel április-májusban többet esett, most pedig közel egy hónapja nem volt jelentősebb csapadék. „Parasztnak ez a sorsa, örökké az eget nézi, ami sohase jó” – jegyezte meg a negyven éve földműveléssel foglalkozó vezető.
„Miután kialakul a pityóka héja, megáll a fejlődése, többet már nem nő. Ezt követően, ha egy bőséges csapadék éri a termést, akkor új gumók fejlődnek ki, ami következtében rengeteg apró pityóka lesz” – tudtuk meg Ferencz Bélától. Jelenleg még nincs kialakulva a pityóka héjazata, ezen a héten, ha hullna legalább 25-30 milliliternyi négyzetméterenkénti csapadék, akkor a burgonyák fejlődése folytatódna.
Nem érné meg öntözőberendezés kialakítása
Az Agromec Rt. területein tervezték egy öntözőberendezés létrehozását, amelynek Gyergyóban egyetlen módja a fúrt kutak kialakítása lenne. 80-100 méterre kellene leássanak, hogy elérjék azt a vízréteget, ami tudná biztosítani a megfelelő mennyiséget az öntözéshez. Egy kút két hektár öntözését tudná biztosítani, ráadásul gyűjtőmedence és szórási berendezés is kellene, így nem éri meg a befektetést – mondta Ferencz Béla, aki azt is megjegyezte: az előző években nem is volt rá szükség, nem volt hasonló probléma Gyergyó környékén.
A reggeli vagy a késő esti órákban ajánlják az öntözést, ekkor nem áll fenn a veszélye a leforrázásnak, amit a meleg növényre kerülő hideg víz okozhat.
„Ha így marad az idő, drágulások lesznek, főleg a zöldségek ára fog felmenni” – összegezte a szárazság hatását az Agromec Rt. vezetője.
A kaszálókkal is gondok vannak
A termőföldek mellett a frissen kaszált területek is kiszáradnak, amelyeken őszig már nem nő újra sarjú – tudtuk meg egy gazdától, aki szerint azok vannak a legrosszabb helyzetben, akik a szárazság előtt kaszálták le a füvet. „A vetés is kevés lesz, a gyom jobban felveszi” – mondta. Az állattenyésztés szintén megsínyli a nagy meleget, a takarmány hiánya mellett az ivóvíz biztosítása is gondokat okoz a gazdáknak. Több helyen már traktorral kellett vizet szállítani az esztenákra.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!