Jövő év elejétől lép érvénybe az a szabályzat, melyet nemrég fogadott el Gyergyószentmiklós döntéshozó testülete, célja pedig a kóborkutya-probléma megoldása. A határozat szerint, ha nem ivartalanítják állatukat az ebtartó gazdik, adózniuk kell utánuk, ugyanakkor több esetben büntetésre is számíthatnak. A részletekről Nagy Zoltán alpolgármester tartott tájékoztatót.
2013. július 31., 17:452013. július 31., 17:45
2013. július 31., 18:252013. július 31., 18:25
A kutyamenhelyek létesülésével a kóborkutya-problémát csak tünetek szintjén sikerült valamelyest kezelni. Az állatvédő egyesület által működtetett menhelyeken 180–190 gazdátlan állat van rendszeresen, ugyanakkor Gyergyószentmiklóson rengeteg a kóbor eb. Megnyugtató megoldást csak az szülhet, ha sikerül a közterületeket megszabadítani a gazdátlan kutyáktól, és sor kerül a nemkívánatos túlszaporulat megfékezésére – véli Nagy Zoltán alpolgármester. Meglátása szerint a 2014 januárjától életbe lépő szabályzat által sikerülhet elérni, hogy a város minden kutyája nyilvántartásba kerüljön, gazdátlan eb csak a kutyamenhelyen legyen.
Macskák és kutyák tartása tömbházban
Bár a szabályzat többnyire az ebtartásra vonatkozik, bizonyos előírások a macskatartást is keretek közé szorítják. Így macskákra, kutyákra egyaránt vonatkozik az, hogy tömbházlakásokban csak akkor szabad macskát, kutyát tartani, ha ahhoz írásos beleegyezését adta a lépcsőházban élő családok több mint fele, valamint azon családok, amelyek falszomszédok az állattartóval. Amennyiben van lakószövetség, annak elnöke is alá kell írja, le kell pecsételje a jóváhagyást. Azon személyek, akik a szabályzat életbe lépését megelőzően is kutya-, macskatartók voltak, nem kell szomszédok engedélyét kérjék, viszont a lakószövetség felé kell jelezzék a macskák, kutyák számát egészségügyi könyvüket bemutatva. Amennyiben nincs lakószövetség, a bejelentést a polgármesteri hivatalban kell megtenni.
Az állattartók kötelessége vigyázni arra, hogy kedvenceik ne szemeteljenek a közös felületeken. Lépcsőházanként olyan határozat is hozható, mely szerint az állatok gazdái nagyobb összeget fizessenek köztisztasági hozzájárulásként.
Kutyatartás kertes ház udvarán
Amennyiben közös udvaron szeretne valaki ebet tartani, meg kell szerezni az udvar többi lakójának írásos beleegyezését. Ugyanakkor kötelessége úgy helyezni el a kutya ketrecét, hogy legalább tíz méteres távolságra legyen a legközelebbi lakóháztól. Olyan udvaron, melynek nincs kerítése, kutyát csak kennelben szabad tartani, hogy ne tudjon kijutni közterületre. Minden esetben figyelni kell arra, hogy a kutyatartás ne okozzon kellemetlenséget, ne teremtsen fertőzésveszélyt a környezetben élőkre nézve.
Sétáltatás
Gyergyószentmiklós közterületein kutyát sétáltatni csak pórázon lehet. A törvény által előírt, veszélyesnek minősülő kutyák esetén szájkosár használata is kötelező. A szabályzat életbe lépésétől tilos lesz kutyákat játszótereken, parkokban sétáltatni. Ezen helyeken tiltótáblákat helyez el az önkormányzat.
A helyi rendőrök igazoltatják majd a kutyasétáltatókat, és büntetéssel kell számolnia annak a gazdinak, aki nem tud felmutatni műanyag tasakot, melybe szükség esetén kutyája ürülékét össze tudja gyűjteni.
Ebegészségügyi könyv
Minden kutyatartó gazda köteles házőrzője számára egészségügyi könyvecskét kiállíttatni a körzeti állatorvossal. Ebbe kerülnek bele az oltások, itt lesz nyilvántartva az, hogy chippel el van-e látva az állat, és sor került-e ivartalanítására. Az egészségügyi könyvet a polgármester által ellenőrzésre kijelölt személyeknek be kell mutatni. Szintén az ellenőrzésre felhatalmazott egyének járják sorra a városban lévő cégek telephelyeit, kérve az ebek aktáit, felszólítva a tulajdonosokat, ha elmulasztották a chipek igénylését, az ivartalanítást.
Nyilvántartás, ivartalanítás
Kötelezően chipet kell minden kutyának kapnia a birtokba vételtől számított 48 órán belül, és be kell jelenteni ezt a polgármesteri hivatal nyilvántartójába; ennek költsége, 10–15 lej, a gazdát terheli. Ugyancsak kötelező a szabályzat érvénybe lépésétől számított egy éven belül ivartalanítani minden, hat hónapot betöltött ebet. Ennek költsége 40–60 lej körüli, szintén a gazda feladata. Kivételt képeznek az ivartalanítás kötelezettsége alól a munkakutyák, így például a vakvezető kutyák, a törzskönyvezett, engedélyezett tenyésztő által tartott ebek, valamint a másodrangú törzskönyvvel rendelkező pásztorkutyák. Szintén „felmentődnek” az ivartalanítás alól azon négylábúak, melyeknek életét veszélyeztetné a sterilizálási beavatkozás. Erre viszont az állatorvos igazolása lehet csak bizonyíték. Azon gazdák, akik nem akarják ivartalaníttatni kedvencüket, évente 35 lejes adót kell fizessenek, amelyet az önkormányzat által fenntartott kutyamenhely működtetésére fognak fordítani.
A szabályzat életbe lépését követő hat hónapon belül sor kerül egy ebszámlálásra, a polgármester által megbízott egyének járják be a várost, veszik nyilvántartásba a kutyákat, hogy összeálljon egy teljes kutyakataszter.
Büntetések
Magánszemélyek 300–500 lejes, jogi személyek 600–1000 lejes büntetésre számíthatnak, ha nincs kutyájuknak egészségügyi könyve, szomszédoktól nem kaptak írásos engedélyt tartásukra, nem tartják megfelelő távolságra kertes házak esetén a legközelebbi szomszéd lakásától, ha nem a szabály szerint sétáltatják, nem ivartalanítják, nem jelentik be nyilvántartásba vétel végett. 400–600 lej magánszemélyeknek, 700–1000 lej jogi személyeknek a büntetés akkor, ha harci kutyát tartanak, és ennél is magasabb, 1000–1500, illetve 1500–2500 lej a bírság, ha magán-, illetve köztereken kutyaviadalokat szerveznek. Büntetésre a helyi rendőrök, illetve a polgármester által kinevezett személyek lesznek jogosultak.
Kutyakérdés önkormányzati kezelésben
Hamarosan egy céget hoz létre Gyergyószentmiklós önkormányzata, amely arra lesz hivatott, hogy működtesse a nemsokára kiépítésre kerülő új, 60–80 kutya befogadására alkalmas menhelyet, illetve ennek keretében fog működni a gyepmesteri szolgálat is. A részmunkaidőben alkalmazott sintérek minden olyan kutyát begyűjthetnek, amely közterületen, póráz nélkül található.
A gazdának hét nap áll rendelkezésére, hogy a menhelyről, miután a büntetést, napra kiszámított tartásdíjat kifizette, elhozza kedvencét, a nyolcadik naptól már örökbe fogadhatóvá válik a kutyus.
A menhely kiépítése, illetve a sintérek számára felszerelések, gépjármű vásárlása a számítások szerint 130 ezer lejes beruházást fog jelenteni az önkormányzatnak. A működtetési költségekről nem tudtunk meg részleteket az alpolgármestertől, azt viszont kijelentette, hogy a menhelyre került, ivartalanított kutyákat nem kívánják az utcákra visszaengedni, ha kinövik a telep kereteit, bővíteni fogják a ketrecek számát. Azt is kifejtette, hogy az új cég és az önkormányzat által működtetett kutyamenhely létrejöttétől kezdve az állatbarát egyesületek tovább működtethetik saját menhelyeiket is, a területet is használhatják, anyagi támogatásra viszont nem számíthatnak.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
szóljon hozzá!