Fotó: Pethő Melánia
„Talán sosem dolgoztam, dolgoztunk annyit, mint 2015-ben” – értékelte egy mondatban az eltelt év községvezetői tevékenységét Egyed József. Gyergyóújfalu polgármestere összességében elégedett az eltelt időszak megvalósításaival mindamellett, hogy néhány „fekete pontról” is említést tett. Az új évet konkrét tervekkel indítja a községvezető, azt viszont még nem döntötte el, indul-e az idei helyhatósági választásokon.
2016. január 05., 19:502016. január 05., 19:50
– Mint térségünkben több településen, Újfaluban is nehéznek mutatkozott a 2015-ös költségvetési év, ennek ellenére sorra számoltak be egy-egy megvalósításról. Hogyan sikerült átvészelni a pénzügyileg nehéz időszakot?
– Nagyon szűkös anyagi körülmények között fogtunk neki a megnyert pályázataink kivitelezéséhez, de mivel a kormány év végére „kipótolta” a szűkösre szabott költségvetési keretet, mindent sikerült elvégeznünk. Az év eleji kilátástalan pénzügyi helyzet inkább személyemnek és a tanácsosoknak okozott fejtörést abból adódóan, hogy úgy kellett hozzáállnunk megírt, megnyert, esetenként elkezdett pályázatainkhoz, hogy nem volt pénzünk a befejezésükre. Ebből adódóan spóroltunk, ahogyan csak lehetett, aminek végül is meg lett a hatása, mert az évet plusszal zártuk, ezen felül a csatornahálózat kivitelezésére is kifizettünk 530 ezer lejt, ami a projekt ez évi önrészét fedezi.
– A csatornahálózat kiépítése egy korábban elkezdett projekt. Mennyire sikerült haladni ezzel tavaly?
– Az elmúlt évben 3000 méter vezeték elhelyezésével és hét pumpaház felszerelésével bővítettük a rendszert. December folyamán 6500 méter vezetéket és 4 darab pumpaházat helyeztünk üzembe, lehetőséget biztosítva az érintett falurészen lakóknak, hogy csatlakozzanak a rendszerre. A projektet a Környezetvédelmi Alap finanszírozza, de mivel a hatóság az ősz folyamán leállította a támogatás folyósítását, kénytelenek voltunk meghosszabbítani a kivitelezési határidőt. Reméljük, idén nyáron sikerül teljesen befejezni a beruházást.
– A csatornázási munkálatokkal a község útjainak állapota megromlott. Hogy haladtak ezek helyreállításával?
– Pályáztunk az utak aszfaltozására, de negatív elbírálás miatt végül helyi forrásokból próbáltunk előrelépni. A Lafarge vállalattal leszerződött 60 ezer tonnányi kőmennyiséget egy nyílt közbeszerzési eljáráson 3000 köbméternyi aszfalt leszállítására és leterítésére cseréltük. Az aszfaltozás elkezdését hátráltatták a zajló csatornázási munkálatok, várni kellett, amíg ismét helyére kerül a felásott föld. Végül a Faluköze utca és az Új út felszínére sikerült elhelyezni az alapréteget, összesen 1600 méter hosszúságban. Tervben volt további útszakaszok aszfaltozása is, de a hideg beálltával nem láttuk célszerűnek elkezdeni a munkálatokat. Idén tovább folytatódik az aszfaltozás.
– A Leader-program keretében több megnyert pályázata is volt Újfalunak. Valamennyit tavaly viteleztek ki.
– Százszázalékos uniós támogatással vásároltunk egy nagykapacitású markológépet, amit már sok esetben igénybe vettünk. Többek között utak, járdák karbantartására, tűzesetek elhárítására, veszélyes épületek lebontására, letört fa eltávolítására használtuk, továbbá segítségével mezei utak kitöltését, erdei utak és sáncok karbantartását végeztük el. Szintén a Leader-program keretében nyertünk pályázatot a vízimalom és a hozzá tartozó melléképületek felújítására – a munkálatokat tavaly fejeztük be. Turistalátványosságnak szánjuk, élettel szeretnénk megtölteni az emlékmű-létesítményt. Már tavasszal szervezünk itt programokat magyarországi diákcsoportoknak, a falunapok keretében pedig „teljes gőzzel” üzembe helyezzük.
Egy harmadik Leader-programos pályázatunkat, a szabadidős infrastrukturális létesítményt is sikerült kivitelezni, ami által épült, szépült a községközpont. Zöldövezetek, parkolók, piaci elárusítóhelyek, sétatér, a gyerekeknek pedig játszótér alakult a valamikori benzinkút helyén. Mondhatni ez az egyik legsikeresebb munkánk, a gyerekek állandóan használják a játszóteret.
– Volt-e olyan összeg, amit nem sikerült elkölteni, vissza kellett utalni valamely intézménynek?
– A vízimalom felújítására Hargita Megye Tanácsának sürgősségi alapjából igényeltünk pénzt. 360 ezer lejt kaptunk, amiből 15 ezer lejt nem sikerült elköltenünk, így ezt az összeget visszautaltuk.
– Az ön számára mi jelentette a 2015-ös év „fekete pontját”?
– Egy vezetőnek mindig vannak csalódásai abból adódóan, hogy maximalista beállítottságú, mindig többet szeretne tenni, mint amennyit bír. Negatívan éltem meg a kormánypénzek leosztását, aztán hogy a csatornázási projektünk befejezését a finanszírozás „kitolásával” hátráltatják, és azt is, hogy az aszfaltozást nem sikerült az eltervezett ütemben végezni. Ezek olyan dolgok, amikre nem tudok százszázalékos befolyással lenni. Sajnos. A legnagyobb negatívum a területek visszaigénylésének problematikája. Ezt a témakört olyan szintre vitte a kormányzás, hogy semmit nem merünk lépni előre. Az 1962-es gazdasági regisztert kell alapul venni, ami azt jelenti, hogy a tulajdonjogilag igazolatlan területrészekről le kellene mondjon minden tulajdonos, ezek a földek bekerülnek a nemzeti földkezelő alapba. Újfalu esetében több mint 1500 hektárnyi ilyen területrészről beszélünk.
Állandó fejtörést okoz továbbá a közbiztonság kérdése községünkben. Bár a tekerőpataki polgárőrség működésének jól érezhető a hatása, még mindig vannak problémáink. Idén szerződést szeretnénk kötni egy biztonsági céggel, amelyik az éjszakai járőrözést végezné. Ez nem csupán a „cigányprobléma” megoldásában, de az illegális gombabegyűjtők és a fatolvajok ellen is hatásos lehetne.
– A közbiztonság javításán kívül milyen más tervekkel néz a 2016-os év elé Újfalu polgármestere?
– Egyik legfontosabb a csatornahálózat befejezése, ugyanakkor az aszfaltozás nagyobb ütemben való folytatása. Négy pályáztunk esetében várjuk az elbírálást: mezei utak felújításra, aszfaltozására, a csatornahálózat kiépítésének folytatására, a régi rendszer cseréjére, illetve az újfalvi művelődési ház felújítására adtunk le pályázatot. A visszajelzések egyelőre pozitívak, márciusig elbírálásuk is megtörténik.
Saját költségvetésből szeretnénk felújítani a polgármesteri hivatal épületét, kialakítani az alagsorába tervezett 300 férőhelyes korszerű rendezvénytermet. Tervezzük a tekerőpataki művelődési ház újrafödését, villamos hálózatának felújítását, a kilyénfalvi kultúrotthon belső festését. Marosfalvára egy betonhidat szeretnénk építeni, az alszegi Maros-híd feljavítását is tervezzük. Bár még nem tudjuk konkrétan, hogy mekkora összegből fogunk idén gazdálkodni, de úgy tűnik, hogy visszaállt a „régi rend”, az évekig alkalmazott költségvetési számokkal tudunk kalkulálni. Ha így lesz, 800–900 ezer lejt fordíthatunk fejlesztésekre.
– 2016 választási év. Két mandátum után Egyed József indul-e a helyhatósági választásokon?
– Még nem döntöttem el. Mindenek előtt mérlegelnem kell: fel szeretném mérni, hogy van-e elég erő bennem, hogy egy újabb mandátumot végigvigyek, hogy nem-e megy az egészségem rovására a vállalás, illetve hogy van-e olyan csapat mögöttem, amelyik lendülettel tudna segíteni. Ha minden válasz pozitív, és ha még a család is jóváhagyását adja, akkor neki lehet menni egy újabb mandátumnak. Ha így döntök, már most kijelentem, ez lesz az utolsó, többet nem fogok bevállalni. Az eltelt négy év ugyanis eléggé megviselt fizikálisan. Úgy érzem, többet kiadtam magamból, mint amennyit kellett volna. Ebben a munkakörben rengeteg stressz éri az embert, nem szeretném, ha az egészségem rovására menne a munkám.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!