Fotó: Balázs Katalin
Gyergyószentmiklóson a helyi rendőrség hatáskörébe tartozik a plakátolási határozat betartatása. Amint Adrian Firoiu, a helyi rendőrség vezetője elmondta, idén még nem róttak ki pénzbüntetést a szabálytalankodóknak, viszont felszólításra már több esetben sor került.
2013. július 23., 16:572013. július 23., 16:57
2013. július 23., 18:262013. július 23., 18:26
Legutóbb június közepén a Félsziget szervezőit értesítették, falragaszaikat nem a megfelelő helyre tették. A felszólítás nyomán a rendezvényszervezők eltávolították plakátjaikat. De nemcsak a félszigetesek hirdetései esetén mutatkozik szabálysértés, a 2012-ben Gyergyószentmiklóson közterekre kihelyezett tizenkét hirdetőoszlopon számos olyan plakát látható, mely már rég idejét múlta, a hirdetett események jó ideje lejártak. Az sem ritka, hogy egymást fedik a meghívók, annak ellenére, hogy szigorú helyi szabályozás van minderre.
Szabály van
A plakátolási szabályokról 2011-ben határozott az önkormányzat, azzal a céllal, hogy rendet teremtsen a városképet rondító falragaszok tekintetében. A 170-es számú helyi határozat értelmében a polgármesteri hivatalnál kell kérvényezni a plakátolás lehetőségét. Az engedélyezett hirdetményekre rákerül a hivatal pecsétje, így helyezhetők ki a hirdetőoszlopokra. Egy hengeren ugyanabban a témában egy darab falragasz jelenhet meg. Ellentétben azokkal a plakátokkal, melyek ingyenes belépésű rendezvényt hirdetnek, a belépődíjas rendezvényeket hirdetőkért fizetni kell – egy négyzetméter felületre napi egy lejt.
Engedélyköteles a kereskedelmi egységek ablakába vagy kirakatokba történő plakátolás is. Ezekben az esetekben előbb a városháza ügyfélfogadójában kell jelezni a szándékot, ezután az illető cég vagy intézmény vezetőjének írásos beleegyezését kell bemutatni a polgármesteri hivatal illetékeseinek, akik kiállítják a plakátolási engedélyt.
Ha engedély nélküli falragaszokat találnak az ellenőrzések során, darabjáért tíz lejjel bírságolják a szervezőket. A kerítéseken, lépcsőházbejáratokon, házak oldalán, ablakokba elhelyezett hirdetmények darabjáért is tízlejes büntetés jár. Plakátonként ötlejes bírság róható ki azokra a szervezőkre, akik nem távolítják el az oszlopokról a lejárt rendezvényekről szóló hirdetéseket. Erre 48 órás határidőt engedélyez a szabályozás. Szintén ötlejes bírsággal sújthatók azok, akik hirdetményükkel leragasztják a még érvényben lévő eseményt hirdető falragaszt.
Az önkormányzati intézmények (Figura Stúdió Színház, Művelődési Központ, Városi Könyvtár, Tarisznyás Márton Múzeum) mentesülnek az illetékfizetés alól. A szabályok betartatása a helyi rendőrség feladata. Rendellenesség esetén fényképet készítenek az észleltekről, és elindítják a bírságolás folyamatát.
Ellenőrzésre lehet számítani
Sajtótájékoztatón tettük fel a kérdést, jelenleg mennyire követik a helyi rendőrök a határozat betartását, ugyanis több helyen elavult eseményekkel „tapétázottak” a hirdetőoszlopok. Amint Mezei D. Emőke sajtószóvivő elmondta, a mezőőrzés követel most nagyobb odafigyelést a rendfenntartók részéről, ám nem tévesztik szem elől az egyéb ügyekben törvényt szegők felszólítását, bírságolását sem. „A sajtótájékoztatón elhangzottakra reagálva a helyi rendőrök máris elkezdték ellenőrizni a hirdetőoszlopokat, és fel fogjak szólítani azokat, akik nem a szabályzat szerint plakátoltak, illetve azokat is, akik még nem távolították el az érvénytelenné vált hirdetéseket” – közölte írásban a sajtószóvivő.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
szóljon hozzá!