Népdalgyűjtemény a gyergyóiaknak

Megjelent A gyergyai szép, ragyogós népdalgyűjtemény – adták hírül Remetén, a Gyergyói Néptánc- és Zenetáborban. Harminckilenc népdal van benne úgy, ahogy a gyergyóiak énekelték hajdan – gyergyóias díszítésekkel. S van hozzájuk kotta, na meg hangfelvétel is, hogy könnyebb legyen a tanulás. S hogy mindez miért fontos, azt Berecz András mondta el szintén Remetén.

Balázs Katalin

2015. augusztus 11., 16:142015. augusztus 11., 16:14

„Házi használatra” – ez is szerepel A gyergyai szép, ragyogós kötet alcímében. Ahhoz képest a Gyergyóremete Község és Nexus Alapítvány közös kiadványa után már széles körökben érdeklődnek. Külleme is indokolja, hiszen gazdagon illusztrált. Felhasználták Kisné Portik Irén illusztrációit, Nagy József fényképgyűjteményét. Tartalmát illetően is jelentős: a népdalok, a kottáik, valamint a CD-melléklet, melyre Erőssné Sándor Judit és Erőss Réka énekelte fel a dalokat, idézőjeles hangmérnökként pedig Sándor Csaba neve szerepel a kötetben.

A tánctábor népdaloktatója, Erőssné Sándor Judit elmondta: „ezeket a népdalokat a Bartók-archívumból szedtem össze. Bárki megtalálhatja a világhálón. Recsegős fonográf-felvételekből tanultuk újra, s tanítottam már a Gyergyói táborban tavaly is. A gyerekek már éneklik. Bátyámmal, Sándor Csabával állítottuk össze a kötetet, a hangfelvételt is. Eleinte zenekarral akartuk, de rájöttünk, ha én éneklem fel, a gyermek tisztábban meghallja a hangokat, könnyebben megtanulja.”

A jelenleg Sepsiszentgyörgyön élő Erőssné Sándor Judit, a Háromszék Táncegyüttes tagja több szálon kötődik a népdalhoz. „Édesanyám gyergyóalfalvi, édesapám Csíkszentdomokoson született, azért ez a kötődés a Gyergyói-medencéhez” - hozzáteszi azt is, hogy most kezdték el igazán a gyűjtést. Bár otthon, idős bácsikáktól sok nótát hallottak, akkor még nem voltak annak tudatában, milyen fontos, hogy megjegyezzék, megtanulják. Ami még fellelhető, most próbálják lejegyezni testvérével együtt. „Lehet még gyűjteni, de türelemmel. Egyszer az új stílusú dallamok kerülnek elő, aztán a régiesebbek, amik csak erre a vidékre jellemzők” – állítja.

Hogy miben is különb a gyergyói népdal a többinél, erre így válaszolt: „Olyan érdekes, mert Gyimesben is, Felcsíkon is a legtöbb dallamot meg lehet találni, de más a díszítés... mint ahogy mások az emberek. A népdalokban az a csodálatos, hogy egyszerű emberek ilyen dolgokat tudnak megfogalmazni.”

Berecz András neve gyakran elhangzik, ha gyergyói népdalokról, néptáncról van szó. Az archívumot ő is gyakran igénybe veszi, s a régi dalokat visszatanulgatja, Budapesten, ahol él, onnan pedig Erdélybe jártakor hazahozza. A táborban tartott előadását népdaltanulással fűszerezte meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei