Libánban, villanyfényben

Felgyúlt a fény a libáni villanyoszlopon, három kilométeres távon kiépítették a villanyhálózatot. A házakban a tervek szerint februárban lesz áramellátás, jövőre pedig a kis település többi részébe is szeretnék eljuttatni az áramot. Az avatóünnepségre pénteken került sor.

Balázs Katalin

2012. december 22., 13:012012. december 22., 13:01

2012. december 22., 14:232012. december 22., 14:23

Boros Mária helyi lakos gyűjtött aláírásokat, és a helyi, valamint a megyei önkormányzat segítségét kérte, hogy Libán nyolcvan házában is villanyt gyúlhasson. A Gyergyóújfaluhoz tartozó kis településen megyei és helyi önkormányzat összefogásából, a lakosság együttműködésével gyúlhatott fel a villany az utcai lámpatesteken.

„Sokszor próbáltam beleélni magamat a libáni életvitelbe, hogyan lehet villany nélkül élni. Nincs hűtőszekrény, este nem tud villanyfény mellet tanulni a gyerek, az emberek el vannak zárva a hírektől, nem beszélve a gazdasági életről, mely a villanyhiány miatt sokkal nagyobb kiadást jelent transzformátort, gázolajat használva. 1500 lej helyett 6-7 ezert lejt költ itt egy fafeldolgozó például, s még nem számoljuk a generátor kopását” – ismertette a libányi, villanytalan helyzetet Egyed József polgármester az egybegyûltekkel.

„Libán település pont annyira fontos Székelyföld életében, mint bármelyik város vagy bármelyik község, csak az a különbség, hogy itt a kisgyerekek nem néznek rajzfilmet, gyertya mellett tanulnak az iskolások, és a generátor zúgása mellett próbálnak komfortos életet élni” – fogalmazott a pénteki ünnepségen Borboly Csaba a falu lakosságának körében, akik az utcai lámpa világossága alatt vágták el a beruházás befejezésének szalagját.

„Durván három kilométernyi gerincvezeték készült el, 2,5 kilométer elosztóhálózat és hozzá járó tárgyak, transzformátorok, oszlopok felszerelése történt meg. Ennek a tervezésen kívüli értéke 920 ezer lej körül van, ebből 790 ezer lejt a megyei önkormányzat, a fennmaradó összeget Újfalu önkormányzata vállalta” – ismertette a részleteket Petres Sándor, a megyei tanács alelnöke.


Ahhoz, hogy karácsonyra felgyúljon a villany, a helyi lakosság is segített, hisz a Cserni család panziójában volt elszállásolva a kivitelező buzăui cég húsz munkása, a falubeliek váltásban főzték nekik a meleg ebédet. 

E beruházás által Sikaszó irányából a libáni üzletig készült el a gerincvezeték, ez hetven háztartásnak jelent rácsatlakozási lehetőséget. Még hozzávetőleg tíz ház van másfél kilométeren, ahová el kellene juttatni a villanyhálózatot. A folytatásról is szó volt az ünnepségen, Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke nem tett konkrét ígéretet, de javasolta, helyi és megyei önkormányzat vállalja közösen a további terheket, ez esetben a 90-10 százalékos hozzájárulási arányt kicsit módosítva.

Egyed József polgármester részletezte a további teendőket annak érdekében, hogy a lakosság rácsatlakozhasson a rendszerre: „Hosszú procedúra következik, hogy ne csak a villanypóznán világítson a lámpatest, hanem a házakban is fény legyen. A megyei tanács át kell adja a rendszert a helyi tanácsnak, mi pedig működtetésre az áramszolgáltatónak. Ekkor kerülhet sor a szerződéskötésekre. Azt hiszem, februárban lehet szó a lakások rácsatlakoztatásáról”.

Mátyás Gábor római katolikus lelkipásztor, aki 28 éve szolgálja a libáni közösséget megáldotta a beruházást, életkönnyítő eseménynek nevezve a villanyáram megérkezését. Elmondta, nagy segítség lenne a híveknek a templomba is eljutna a fény, az esti virrasztások alkalmával is sokat jelentene a villany. Ugyanakkor lévén, hogy kéthetente van csak szentmise Libánban, és sok az idős, helyhez kötött ember, jó lenne, ha a hívek otthonaikban televízióból is nézhetnék a vallási adásokat, lelki vigaszt kapnának.

A beruházás folytatására keresik a megoldást – hangzott el az ünnepség végén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei