Fotó: Baricz Tamás Imola
Gyergyószék rangos rendezvényévé nőtte ki magát a tizenegyedik alkalommal megrendezett Hagyományőrző Nap. Ez alkalommal szentelték fel a szentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium egykori diákja, Márton László által adományozott új harangot.
2014. május 17., 16:312014. május 17., 16:31
Az elmúlt években a Hagyományőrző Nap megnyitó ünnepségét mindig egy-egy, az iskola arculatát meghatározó ünnepi mozzanatr színesíti. Így állítottak emléket Jakab Antal püspöknek, Tarisznyás Márton néprajzkutatónak, sor került az iskola rekonstruált első tablójának a leleplezésére, majd a gimnázium homlokzatára visszakerült nemzeti jelkép előtt tisztelegtek. Tavaly az iskola névadójára, Salamon Ernőre emlékeztek. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is egy ünnepi mozzanattal nyitották meg a Hagyományőrző Napot, egy új iskolaharang felszentelésére került sor.
Dr. Márton László, az iskola véndiákja mindig is lelkén viselte gimnáziumunk életét, arculatát. Ezúttal egy megszemélyesített harangot ajánlott fel az iskolának – ismertette Ferenczi Attila aligazgató a pénteki megnyitó ünnepségen.
„A harang azért van, hogy megszólaltassuk, a harangszó jel, és a jelnek jelentése van, pontosabban jelrendszere, amelyből a helyi közösségek olvasnak. A harangok tehát beszélnek, az emberek pedig hallgatnak a szavukra, tudják milyen eseményről üzennek, mire hívnak, illetve küldenek. A déli harangszó a pontos időről is tudósít, ugyanakkor a harang nem csak egy kommunikáció, mondjuk egy verselő eszköz, hanem az összetartozás jelképe is. Amíg van, ki érti a harang szavát, addig van még élet és jövő. Egy iskola számára talán ez a legfontosabb” – mondta Ferenczi Attila.
Az eseményen a ránk bízott örökség fontosságáról szólt Lakatos Mihály, a gimnázium igazgatója. „Ma a ránk bízott örökségnek örvendünk, örülünk a népviseletünknek, boldogan énekeljük a népdalainkat, táncoljuk a néptáncainkat, számba vesszük a berendezett osztálymúzeumainkban megőrzött tárgyi emlékeinket. A településvetélkedőkön a környék székely közösségeinek és Gyergyószentmiklós népszokásait, jellegzetes történéseit, tájszólásait elevenítjük fel, és büszkék vagyunk arra, hogy ilyen értékes szellemi kincsek tulajdonosai vagyunk” – hangsúlyozta Lakatos Mihály.
„Szép elismerés a munkánkért, hogy az iskola volt tanulója, aki 1956-ban ballagott, az intézet iránti tisztelete jeléül egy harangot öntetett” – tette hozzá az igazgató, és köszönetét fejezte ki Márton László mérnöknek.
Ünnepi beszédet mondott Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere és Barti Tihamér megyei tanácsos is, kiemelve a rendezvény, a hagyományok felélesztésének és továbbadásának a fontosságát. Áldást mondott Farkas Ferenc tiszteletes, a Gyergyókerületi Református Egyházközség képviseletében, illetve Portik Hegyi Kelemen főesperes-plébános. Az új harang felszentelését követően a rendezvény megálmodója, Patek Mária tanárnő szólaltatta meg elsőként a harangot.
A félezernél is több székelyruhás diák a Salamon Ernő Gimnázium előtt napdalokat énekelve járta a körtáncot, majd az osztálymúzeumok megnyitójára, látogatására került sor. Táncházat, illetve népdaléneklést is tartottak, az egész napos rendezvényt a települések vetélkedőjének eredményhirdetésével zárták.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!