A kutyáknak nem az utcákon van a helyük: ebben mindenki egyetért. Azonban hogy miként kellene sorsukat rendezni, arról nagyon megoszlanak a vélemények. Vannak pozitív példák is, amikor mind a városlakók, mind a kutyák elégedettek lehetnek.
2013. szeptember 23., 19:332013. szeptember 23., 19:33
2013. szeptember 23., 19:482013. szeptember 23., 19:48
A kóbor kutyák tűnjenek el az utcáról, mindegy, hogy milyen módon, mindegy, hogy utána mi lesz a sorsuk, ketrecben tartják-e, elpusztítják-e vagy szerető, gondoskodó gazdira találnak – ez a társadalom általános véleménye. A bukaresti eset, ahol egy kisgyerek esett kutyák áldozatául, még inkább felfokozta a kutyaellenes hangulatot, a frissen megszavazott kóborkutya-törvény pedig lehetővé teszi, hogy befogásuk után elpusztítsák az ebeket. Az elaltatásnál azonban létezik sokkal pozitívabb megoldás is. Erről azonban keveset tudunk.
Németországi gazdik gyergyói kutyáknak
Már több mint hetven, a gyergyói utcákról befogott kutya lelt gazdára Németországban a Karpatenstreuner (Kárpáti Kóborlók) szervezet, valamint a GATE (Gyergyói Állat- és Természetvédő Egyesület) közreműködésével. Az első kutyát egy innen elszármazott személy vitte magával 2011-ben Németországba, és keresett számára gazdát. 2012 júniusától a Karpatenstreuner nem egyesével viszi a kutyákat, hanem 9-14 kutyát szállít egyszerre a befogadókhoz. Ez úgy működik, hogy az internetre felkerülnek a gyergyószentmiklósi menhelyről a kutyák fényképei, rövid leírás róluk, és a kutyát kereső német családok kiválasztják őket. Az ivartalanított állatokat megfelelő járművel csoportosan szállítják Németországba, legutóbb múlt héten jutott oda kilenc gyergyói kutya.
Henter Nóra, a német szervezettel kapcsolatot tartó és a gyergyói menhely működését is segítő önkéntes elmondta, nem olyan egyszerű emberhez, családhoz szoktatni a kóbor kutyát. Félnek az emberektől, járművektől, gyermekektől, hiszen az utcán számos alkalommal találkoznak azzal, hogy bántani akarják őket. Nehéz elhinniük, hogy biztonságban vannak. De ha ezen az időszakon túljutottak, akkor a legragaszkodóbb társaik lesznek a gazdiknak. Az örökbeadás lehetőségeiről a gyergyószentmiklósi menhely több éve működő, ennek ellenére alig ismert honlapjáról, a www.gate-gyergyo.lima-city.de oldalról, illetve a németországi partner szervezet oldaláról a www.karpatenstreuner.de címen lehet többet megtudni.
Nyugati minta: betartani, betartatni a törvényt
„Mostanában a kutyákkal kapcsolatban mindenhol csak a negatív dolgokat hallani, mindenki szid mindenkit, és elvárja, hogy valaki csináljon valamit, oldja meg a problémát. Ő maga azonban nem tesz semmit, sőt igyekszik kibújni bármiféle felelősség alól” – osztja meg tapasztalatait Henter Nóra.
„Mivel nem itt élek, talán nincs is jogom beleszólni abba, hogy Gyergyóban mit hogyan tegyenek az emberek. Ellenben elmondok néhány példát, hogyan működik a kérdés Németországban. A legfontosabb, hogy ott komolyan betartják a kutyatartási törvényeket, ezért nincs kóbor kutya” – mondja. A kutyaszaporítást szigorúan szabályozzák, s nem jelentéktelen a kutyaadó sem. Mainz városában például egy kutya után 186, minden további kutya után egyedenként 216 euró az évi adó, veszélyes harci kutyák után pedig 600 eurót kell fizetni.
A kutyát az örökbe vétel vagy a városba költözés után tizennégy napon belülbe kell jelenteni. Újszülött kutyák esetében három hónap után kell fizetni. Például ha négy kölyökkutya születik, és három hónap után nem találnak gazdát, akkor az anya után 186, plusz négyszer 216 euró lesz az adó. Természetes, hogy senkinek sincs kedve az ebszaporításhoz. Mindenki igyekszik minél hamarabb ivartalanítani a kutyáját.
Mainzban is van állatmenhely, de semmiképp sem hasonlítható össze a gyergyóival. A 200 ezer lakosú városban összesen 40 kutya volt a menhelyen amikor Henter Nóra ezt meglátogatta (miközben Gyergyószentmiklóson több mint 150). Egy másik, Gyergyószentmiklóshoz hasonló méretű városban pedig összesen három kutya volt a menhelyen.
A gyergyószentmiklósi GATE Állatotthonban a legközelebbi ivartalanítási akciót október 21-26 között tartják. Bárki odaviheti kutyáját vagy macskáját, az ivartalanítás ingyenes.
„Nem kell németnek lenni vagy Németországban élni ahhoz, hogy aktívan segíteni tudjunk. A helyi lakosok is segíthetnek a menhelyre került kutyákon, mindenki lehetőségeihez mérten. Akár nem használt lábasokkal, fazekakkal, melyeket itató-vagy etetőedénynek lehet használni. Régi takarókkal, ötletekkel, egy látogatással, simogatással is – mondja Henter Nóra.
Gyergyószentmiklóstól egészen a Gyilkos-tóig kerékpárúton lehet majd közlekedni, ennek megvalósítása már zajlik. A 27 kilométeres, Fenyő útja nevet viselő útvonal az egykori ipari kisvasút nyomvonalát fogja követni.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
szóljon hozzá!