Fotó: Pethő Melánia
Tojásíró foglalkozásra várja az érdeklődőket gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház. A hagyományápoló tevékenységet huszonhárom éve rendszeresen megszervezi az Ethnographia Gyergyoiensis Alapítvány. Az igyekezetnek mérhető az eredménye: él a hímes-tojásírás hagyománya.
2015. március 28., 18:032015. március 28., 18:03
2015. március 28., 18:042015. március 28., 18:04
A foglalkozások forgatókönyve idén sem változott, óránként váltják egymást az alkotóházban az iskolás csoportok. A jelzett igények alapján ezúttal sem kevesebb, mit kétezer személyt várnak a tevékenységekre, évek óta e körüli a gyergyószentmiklósi érdeklődők száma. A felnőttek részéről is van igény a hagyományos tojáshímek elsajátítására, csoportok, szervezetek vesznek részt a tevékenységeken.
Az évek során a város határait túlnőtte a hímes-tojásírás iránti igény, a környék falvaiban, Felcsíkon és Csíkszeredában is tartanak foglalkozásokat a gyergyói tojásíró asszonyok. Minden felkérésnek nem tudnak eleget tenni, így alakult, hogy távolabbi vidékekről szervezetten érkeznek a gyergyói programra az érdeklődők. Idén Tordáról várnak szorgos kezű vendégeket – mondta el Kisné Portik Irén néprajzkutató. A foglalkozások megálmodójaként és irányítójaként arról számolt be, hogy a gyerekeken felmérhető a tevékenységek eredményessége, a minták évről évre egyre biztosabb vonalvezetéssel kerülnek ki kezeik alól.
„Nagy megelégedés, hogy a hatodikosok már megírják a legbonyolultabb hímes-tojásmintát. Szabályos vonalakkal jelenítik meg az ősi jelképeket. Ha elemi osztályokban felismerhető a gereblye, a fenyőág, a csirkeláb vagy más minták, nyilvánvaló, hogy már gyakorlatról beszélhetünk. És ezzel elértük a célt: ápolunk egy hagyományt” – értékeli Kisné. A gyakorlat hiányára is példával jött: „Minden évben meglátogatnak középiskolás csoportok távolabbi vidékekről. Ők már nagyok, de közülük a legügyesebbek is körülbelül olyan szinten írják a tojáshímeket, mint a mi negyedikeseink. Nem csoda, hisz a gyergyói negyedikeseknek korábbról már van gyakorlatuk ebben.”
A néprajzkutató örömmel segíti évről évre az érdeklődőket, a vonalvezetés, a tojásokra kerülő jelképrendszer megmagyarázása, az írástechnika ismertetése mellett arra biztatja őket: úgy sajátítsák el ezt a tudást, hogy majd utódaiknak is képesek legyenek átadni.
A foglalkozások programja: március 27-én, 30-án és 31-én, illetve április 2-án 9 és 17 óra között. Az Ethnographia Gyergyóiensis Alapítvány biztosítja a kesicét, méhviaszt és egyéb kellékeket, a résztvevők csak a főtt tojást kell magukkal vigyék.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!