Nem mindennapi eseménynek járnak csodájára a csutakfalviak: egyik falustársuk gazdaságában hármas ikerborjak születtek. A kis állatok etetése sem szokványos – a gazdaság minden tehene „betársul” az ellátásukba.
2015. február 27., 15:012015. február 27., 15:01
2015. február 27., 20:042015. február 27., 20:04
Két bika- és egy ünőborjúval gyarapodott Kis Katalin gazdasága a közelmúltban. A Julianna-napon világra jött állatok közül az ünő a Juliska, az egyik tinó a Jancsi nevet kapta, a születésnaphoz közeli Valentin névnap ihlette a másik hímnemű boci nevét: Valinak „keresztelték”. A hármas ikerborjaknak életet adó Nagy Balán a tizenhét szarvasmarhából álló gazdaság legnagyobb pirostarkája, az apaállat is saját gazdaságbeli.
„A férjem küldte a gyermeket, hogy menjek segíteni az istállóba, mert egy boci már megszületett, és jön a második. Kettőre sem voltunk felkészülve, és kiderült, hogy még egy világra jön” – mesélt a születésnél bábáskodó László Károlyné. Az állatok gondozója szerint hármas ikerborjak nem születnek túl gyakran, emlékei szerint utoljára nagyanyja korában fordult elő ilyen Csutakfalván.
„Valóban nagyon ritka a hármas ikerborjú. Ha meg is születnek, általában életképtelenek” – mondta el portálunknak ifj. Gál József. Az állatorvos szerint a kettős ikrek sem túl gyakoriak szarvasmarhák esetében, a születések számának mintegy öt százalékát teszik ki.
A csutakfalvi ikerborjak szemmel láthatóan épek, egészségesek. Gazdájuk és gondozóik is elégedettek, nem győzik hangsúlyozni a kis állatok elevenségét. „Születésük után hamar lábra álltak, és amikor nyújtottuk nekik a cumisüveget a tejjel, nyomták félre egymást, úgy igyekeztek a tejhez jutni” – mondták. Nincs panasz az állatok viselkedésére sem, esetükben nem érvényes az, hogy a nagyobb elnyomja a kisebbeket, hisz mindhárman egyformák súlyban és növekedésben is. A jó étkű bocik táplálásához anyjuk teje nem elegendő, ezt a gazdaság többi tehenének tejével pótolják.
Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.
Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.
Kigyulladt egy tömbház tetőzete vasárnap délután Maroshévízen. A tűzoltók időben kimenekítették a lakókat, és sikerült megakadályozniuk a lángok továbbterjedését.
Folyamatosan gyarapodó hagyomány, hogy húsvét közeledtével tojásfa díszíti Gyergyószentmiklós főterét. Idén már 2642 darabot akasztottak az ágakra.
Gyergyóalfaluban és Borzonton a víz- és szennyvízhálózat bővítését és korszerűsítését kezdték el, egyidőben több helyszínen zajlik a munka. Az üdülőövezetben legalább 250 ingatlanhoz jut el a közművesítés, de Alfalu csatornarendszere is korszerűbb lesz.
Gyergyószentmiklóson több utcában is felszólítást kaptak a lakók, hogy legkésőbb június 30-ig csatlakozzanak az új vízhálózatra. A szolgáltató ugyanis fokozatosan lezárja a régi, nagy veszteséggel működő rendszert.
Több teherautó is vesztegel a Libánon, a havazás következtében ugyanis nehezen járható az ott átvezető 138-as megyei út.
Visszavonták a múlt héten elfogadott költségvetést Gyergyószentmiklóson, ezért szerdán ismét szavaztak a büdzséről. A nem mindennapi lépés oka technikai jellegű volt.
Egy 87 éves idős néni került bajba hétfőn, aki lakásában lett rosszul, ahol egyedül él. A gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltók gyors beavatkozásukkal megmentették.
Félsávos, illetve a teljes útlezárások is lesznek az elkövetkező napokban a Gyergyóremetén található vasútátkelőknél – közli a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!