Nem mindennapi eseménynek járnak csodájára a csutakfalviak: egyik falustársuk gazdaságában hármas ikerborjak születtek. A kis állatok etetése sem szokványos – a gazdaság minden tehene „betársul” az ellátásukba.
2015. február 27., 15:012015. február 27., 15:01
2015. február 27., 20:042015. február 27., 20:04
Két bika- és egy ünőborjúval gyarapodott Kis Katalin gazdasága a közelmúltban. A Julianna-napon világra jött állatok közül az ünő a Juliska, az egyik tinó a Jancsi nevet kapta, a születésnaphoz közeli Valentin névnap ihlette a másik hímnemű boci nevét: Valinak „keresztelték”. A hármas ikerborjaknak életet adó Nagy Balán a tizenhét szarvasmarhából álló gazdaság legnagyobb pirostarkája, az apaállat is saját gazdaságbeli.
„A férjem küldte a gyermeket, hogy menjek segíteni az istállóba, mert egy boci már megszületett, és jön a második. Kettőre sem voltunk felkészülve, és kiderült, hogy még egy világra jön” – mesélt a születésnél bábáskodó László Károlyné. Az állatok gondozója szerint hármas ikerborjak nem születnek túl gyakran, emlékei szerint utoljára nagyanyja korában fordult elő ilyen Csutakfalván.
„Valóban nagyon ritka a hármas ikerborjú. Ha meg is születnek, általában életképtelenek” – mondta el portálunknak ifj. Gál József. Az állatorvos szerint a kettős ikrek sem túl gyakoriak szarvasmarhák esetében, a születések számának mintegy öt százalékát teszik ki.
A csutakfalvi ikerborjak szemmel láthatóan épek, egészségesek. Gazdájuk és gondozóik is elégedettek, nem győzik hangsúlyozni a kis állatok elevenségét. „Születésük után hamar lábra álltak, és amikor nyújtottuk nekik a cumisüveget a tejjel, nyomták félre egymást, úgy igyekeztek a tejhez jutni” – mondták. Nincs panasz az állatok viselkedésére sem, esetükben nem érvényes az, hogy a nagyobb elnyomja a kisebbeket, hisz mindhárman egyformák súlyban és növekedésben is. A jó étkű bocik táplálásához anyjuk teje nem elegendő, ezt a gazdaság többi tehenének tejével pótolják.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!