Fotó: Pethő Melánia
Gyergyószentmiklós közterületein nem okozott jelentősebb károkat az utóbbi napok viharos időjárása, sok lakó számára viszont kellemetlenséget szült a közterületekről udvaraikba bezúduló esővíz.
2013. június 18., 18:142013. június 18., 18:14
2013. június 18., 19:132013. június 18., 19:13
Az utóbbi napokban szinte menetrendszerűen érkezik a vihar Gyergyóba, a délutáni heves esőzések, erős széllökések fákat nyirbálnak, ágakat törnek le. Bár jégeső is volt, szerencsére jelentősebb károkat ezidáig nem okozott az időjárás. Nagy Zoltán alpolgármester tájékoztatása szerint csupán néhány esetben kellett károk helyreállításával foglalkozni. Többek között a volt szülészet épületének megrongált cserepeit cserélték ki, a közüzemek előtt eldőlt telefonoszlopot állították helyre a mellékgazdaság emberei, a Kórház utca sarkán kidőlt fát a vöröskeresztesekkel együtt távolították el. A jelentett problémák közül hátravan még a közösségi kertben az árokba zuhant vécé helyreállítása.
„Két személyt állandó készenlétben tartunk, hogy bejelentés esetén akár az esti órákban, de ha szükséges, hétvégén is legyen akit riasztani” – közölte az alpolgármester, arra kérve a lakókat, a vihar által okozott károkat jelentsék a helyi katasztrófavédelem vagy a mellékgazdaság vezetőinek a 0742–264060-as, illetve a 0740–252783-as telefonszámokon.
Ha esik, feltelnek az utak
A városban több olyan hely is van, ahol nagyobb esőzésekkor és ezeket követően napokig szinte lehetetlenné válik a közlekedés, hatalmas tócsák alakulnak ki az utak mélyebb szakaszain, mert az elavult esővíz-elvezető rendszer nem bírja elnyelni a vizet. Ezt kezelni csak hellyel-közzel, korlátozott hatékonysággal lehet.
„Nagy gond, hogy a város esővíz-elvezető rendszere, amikor negyven évvel ezelőtt elkészült, nem volt átvéve hivatalosan a kivitelezőtől, tehát úgymond nincs gazdája a rendszernek. Mivel a közműveknek nem volt átadva, ezért az nem is tud felelősséget és garanciát vállalni a karbantartására, mi pedig a most már negyvenéves rendszerrel csak vesződni tudunk. Nagyon sok helyen, főleg a lakónegyedekben használhatatlan. Annak ellenére, hogy a lakók állítják, a városvezetés nem tud róla, igenis, ismerjük a gondokat, dokumentáljuk is, hogy hol vannak a gócpontok. Főleg a Bucsin negyedben, de a Virág negyed 33-as tömbháza körül is ez a baj” – mondta az alpolgármester.
Nagy Zoltán hozzátette, az utóbbi időben elég sok helyen kitakarították a lefolyókat, a Bucsin negyed 22-es tömbházánál például, ahol korábban úgy felgyűlt a víz, hogy folyt be az autókba, most már nem áll fenn ez a probléma, a Virág negyedben, az 51-es tömbháznál éveken keresztül tavak képződtek esőzéskor, most az is ki van iktatva.
Csatorna helyett udvarokra folyik az esővíz
Az országos útügy addig javította a városon áthaladó országutat, hogy több helyen a járda szintjénél magasabbra került, esőzéskor az udvarokba, pincékbe folyik az útról a víz. A Tűzoltók utca sarka egyik ilyen problémás hely, de a Kossuth utca végén, a vasúti átjáró közelében is ugyanez a gond. A városban összegyűlt víz, amit nem nyel el a csatorna, az úton fut le, és a vasút közelében megreked. Most ott próbálják orvosolni a helyzetet.
Az alpolgármester elmondta: „Amíg ilyen a rendszer, csak részmegoldásokat tudunk eszközölni. A vasút alatt átvezető vízelnyelő cső 40 cm átmérőjű, az egész Kossuth utcáról összegyűlt esővíz ezen kellene átfolyjon, de ez fizikai képtelenség. A lakók elégedetlenek, veszi fel őket a víz. Árajánlatokat gyűjtöttünk az egész városban az esővíz-elvezetésre. Azért az egészre, mert ezt nem lehet lokálisan kezelni. A befektetés olyan költségekkel jár, ami saját erőforrásból rövid távon kivitelezhetetlen. Csak a tervezés 470 ezer lej. Erre pályázati forrásokat kell keresni. A tervekre viszont ki kell szorítsuk a pénzt, mert pályázni terv nélkül nem lehet. Idén például beruházásokra 1,3 millió lej van elkülönítve, így nem látom esélyét annak, hogy az esővízcsatorna tervezése elkészülhet.”
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
szóljon hozzá!