Fotó: Pethő Melánia
Zajlik az erdei málna, a feketeáfonya begyűjtése, hamarosan a csipkebogyót is lehet szüretelni – a szervezett formában történő betakarítás mellett idén sem marad el a nem kívánt jelenség: illegális begyűjtők lepik el az erdőket.
2012. augusztus 08., 17:012012. augusztus 08., 17:01
2012. augusztus 08., 23:152012. augusztus 08., 23:15
Az illegális gyümölcsgyűjtők jelenléte nem csupán a helyiek jövedelemforrását rövidíti; az utóbbi időben hatalmas károkat okozó erdőtüzek keletkeztek emberi gondatlanság, mulasztás miatt, amik feltehetően a felügyelet nélkül munkálkodó szüretelők számlájára írhatók. A felelősöknek gyakorlatilag lehetetlen nyomukra bukkanni, így a keletkezett anyagi és természeti károk a gazdákat terhelik.
Borboly Csaba, Hargita Megye Önkormányzatának elnöke levélben kérte Augusta-Cristina Urzică Hargita megyei prefektust a gomba- és erdeigyümölcs-gyűjtési, illetve a fakitermelési engedélyek visszavonására, valamint a gyűjtögetők hatékonyabb ellenőrzésére az illetékes szervek által. A további tűzesetek elkerülése végett az elnök arra szólította fel a térség polgármestereit, hogy helyi intézkedésekkel tartsák távol a garázdálkodó idegeneket a környező erdőktől.
Szervezett munkavégzésre van szükség
„Támogatjuk a megyei tanácselnök kezdeményezését olyan értelemben, hogy mindenhol szervezetten kell működjön az erdeigyümölcs-gyűjtés, csak felügyelet mellett történhet a szüretelés” – mondta a Székelyhon.ro megkeresésére Márton Tihamér, a gyergyószentmiklósi Erdei Termékeket Begyűjtő és Feldolgozó Központ vezetője. A központ a megye területén található, állami gondozásban lévő erdészetektől gyűjti be a gyümölcsöt, az igazgató szerint a szüret szigorú felügyelet mellett zajlik. „Erdészek felügyelik a csoportokat, a begyűjthető mennyiséget pedig a Román Akadémia szabja meg” – részletezte Márton. Elmondása szerint nincs tudomása erdőtűz keletkezéséről azokon a területeken, amelyeken a szentmiklósi központnak zajlik a gyümölcsgyűjtés – mindezt a szigorú felügyeletnek, illetve a gyümölcsszedők rendszeres felkészítésének tudja be. Kifejtette, gazdaságilag nem válna előnyére sem a gyűjtőközpontnak, sem a szüretelést végzőknek az engedélyek visszavonása, hisz sokaknak az ebből a tevékenységből szerzett jövedelem jelenti az egyetlen anyagi forrást.
Táborokat számoltak fel
A székelyföldi erdőkből általában a távolabbi megyékből érkező, illegális begyűjtők viszik el a termést, a garázdálkodók megfékezéséért már több esetben is határozottan lépett fel Gyergyószentmiklós önkormányzata. Idén átlag 30–60 fős, engedélyek nélkül, gyümölcsszedés céljából létrejött táborokat számolt fel a helyi rendőrség. Az erdőgazdálkodás munkatársaival közösen végrehajtott júliusi ellenőrzési akciók során Békényfőnél és Kovácspéterben számoltak fel táborokat. A hatóság csak felszólítással élt, pénzbeli büntetést egy esetben sem rótt ki. A rend őrei addig tartózkodtak a helyszínen, amíg a felszólítottak összetakarították a helyet és eltávoztak. A rendőrségi jelentés szerint egy esetben sem történt incidens – tájékoztatta portálunkat Mezei D. Emőke, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
Előírások, szabályok
Azok a magánszemélyek, akik kereskedelmi céllal kívánnak erdei gyümölcsöt gyűjteni/szedni, engedéllyel kell rendelkezzenek az adott terület tulajdonosától. A területtulajdonos és a polgármesteri hivatal urbanisztikai engedélye is szükséges ahhoz, hogy szállás céljából bárki letáborozhasson – tájékoztatott Mezei D. Emőke. A hatályban lévő törvénykezésre utalva elmondta: magánszemélynek csak akkor engedélyezett erdeigyümölcs-szedő tevékenységet folytatni, ha cégbíróságon bejegyzett vállalkozása van, és tevékenységi köre a 0230 CAEN-kódot (is) tartalmazza, illetve ha törvényesen bejegyzett cégnek dolgozik. Az utóbbi esetben a cég köti a szerződést a területtulajdonossal, az alkalmazásban lévő személy pedig köteles viselni az adott cég kitűzőjét, igazolva hogy annak dolgozója.
A gyergyószentmiklósi Erdei Termékeket Begyűjtő és Feldolgozó Központnál július 25-étől zajlik az erdei gyümölcsök begyűjtése. Az eddig összegyűlt 85 tonnányi málna és feketeáfonya nagy részét a megye területén található, állami gondozásban lévő erdőrészekről gyűjtötték be, kisebb mennyiségben magánszemélyektől. Legális keretek között a feketeáfonya kilójáért 9 lejt, a málnáért 5 lej 50 banit adnak a központban. A málna értéke jövő héten emelkedni fog – tudtuk meg Márton Tihamér igazgatótól. A központban csipkebogyót is fognak gyűjteni, friss, tiszta termést bárkitől átvesznek.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!