Kétszer több orvos és asszisztens igényelte múlt évben a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelési bizonylatot, mint 2010-ben. A Hargita megyéből elvándorló orvosok és asszisztensek számára a legvonzóbb célpont Nagy-Britannia, de sokan mennek Magyarországra és a Skandináv államokba is. A pályakezdő orvosokat gyakran még az sem tartja vissza, hogy a kórházak beperelik őket, mert nem foglalják el a számikra fenntartott helyeket.
2012. február 20., 16:522012. február 20., 16:52
2012. február 27., 20:132012. február 27., 20:13
Majdnem megduplázódott 2011-ben a Hargita megyéből elvándorló orvosok és asszisztensek száma, ugyanis 2010-hez képest kétszer többen kérték a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelési bizonylatot a megyei közegészségügyi igazgatóságon. 2010 ősze óta a szakminisztérium ugyan megkönnyítette a dokumetum igénylését, ám dr. Tar Gyöngyi szerint nem ezért nőtt az elvándorlás az amúgy is szakemberhiánnyal küzdő Hargita megyei egészségügyben. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint a kormány megszorító intézkedései, vagyis a bércsökkentés miatt döntöttek a távozás mellett, azok az egészségügyi alkalmazottak, akik külföldön vállaltak munkát.
A közegészségügy igazgatóság adataiból kiderül, hogy miközben 2010-ben 6 orvos, 9 asszisztens, és egy-egy fogorvos, illetve gyógyszerész kérte a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelési bizonylatot, addig 2011-ben már 10 orvos, 17 asszisztens, valamint két fogorvos, illetve egy gyógyszerész. Az ország más részeiről elvándorló orvosok közül legtöbben Franciaországban vállalnak munkát, a Hargita megyeiek körében viszont Nagy-Britannia a legkedveltebb célpont – tudtuk meg dr. Tar Gyöngyitől. Ennek vélhetően az az oka, hogy nálunk kevesebben tanultak franciát, viszont annál többen angolt. Az ország más részeihez képest Hargita megyében még nagyobb a szívóerő, hiszen az elvándorló egészsgéügyiek magyarországon is tudnak munkát vállalni, és sokan meg is teszik. Ugyanakkor a népszerűbb célpontok között van Németország és a Skandináv államok is, de olyan orvosokról is tud, akik a közel-keletre vagy Afrikába mentek dolgozni – mondta el dr. Tar Gyöngyi, de azt is hozzáfűzte, hogy a közegészségügyi igazgatóságnak nincsenek pontos adatai arról, hogy ki hol és mennyi időre vállal munkát, ugyanis ezt nem kell közöljék az országot elhagyó orvosok és asszisztensek.
Az elvándorlók között sok a fiatal, pályakezdő orvos, gyakori, hogy a rezidenciátus megszerzését követően azonnal elhagyják az országot, el sem kezdenek praktizálni itthon, és nem is térnek haza, többségük külföldön alapít családot. Sokakat még az sem tart vissza, hogy szerződést kötöttek kórházakkal, amelyek fenntartják számukra a helyet, hogy a rezidensvizsgát követően ott dolgozzanak. Nem ritka, hogy ilyen esetben a kórházak pert indítanak az elvándorló orvos ellen, de rendre elveszítik ezeket – mondta el dr. Tar Gyöngyi.
Véleménye szerint a jelenséget csak úgy lehetne megállítani, ha az állam megemelné a béreket az egészségügyben. Ez azért is indokolt lenne, mert az orvosképzés – ami a szakorvosok esetében 11–12 év – a legköltségesebb, de ezek a pénzek elvesznek, ha a fiatal szakemberek a képzés elvégzését követően azonnal elhagyják az országot – fejtette ki a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. „Ezek a legfájóbb veszteségek, mert amellett, hogy szakember nélkül maradunk, hosszú időn át még a helyeiket is fenntartották” – fogalmazott dr. Tar Gyöngyi, de hozzáfűzte, hogy nem ítéli el ezeket az orvosokat, hiszen a hazai egészségügyi rendszer nem tud nagyobb bért biztosítani számukra.
Egyébként a Romániai Orvosi Kollégium adatai szerint 2007 óta több mint tízezer orvos hagyta el az országot, eközben az orvosi egyetemek összesen hétezer rezidenst képeztek, emiatt számos egészségügyi intézményben egyre nagyobb a szakemberhiány. Jelenleg 56 ezer orvos dolgozik az országban, közülük 2000 már nyugdíjas, de továbbra is praktizál.
Visszajár a medve a csíksomlyói Kissomlyó utcába, péntek este újra Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a vadállat jelenlétére.
Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.
Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
szóljon hozzá!