Elvándorlás az egészségügyben: Magyarországtól Afrikáig

Kétszer több orvos és asszisztens igényelte múlt évben a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelési bizonylatot, mint 2010-ben. A Hargita megyéből elvándorló orvosok és asszisztensek számára a legvonzóbb célpont Nagy-Britannia, de sokan mennek Magyarországra és a Skandináv államokba is. A pályakezdő orvosokat gyakran még az sem tartja vissza, hogy a kórházak beperelik őket, mert nem foglalják el a számikra fenntartott helyeket.

Széchely István

2012. február 20., 16:522012. február 20., 16:52

2012. február 27., 20:132012. február 27., 20:13

Majdnem megduplázódott 2011-ben a Hargita megyéből elvándorló orvosok és asszisztensek száma, ugyanis 2010-hez képest kétszer többen kérték a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelési bizonylatot a megyei közegészségügyi igazgatóságon. 2010 ősze óta a szakminisztérium ugyan megkönnyítette a dokumetum igénylését, ám dr. Tar Gyöngyi szerint nem ezért nőtt az elvándorlás az amúgy is szakemberhiánnyal küzdő Hargita megyei egészségügyben. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint a kormány megszorító intézkedései, vagyis a bércsökkentés miatt döntöttek a távozás mellett, azok az egészségügyi alkalmazottak, akik külföldön vállaltak munkát.

A közegészségügy igazgatóság adataiból kiderül, hogy miközben 2010-ben 6 orvos, 9 asszisztens, és egy-egy fogorvos, illetve gyógyszerész kérte a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelési bizonylatot, addig 2011-ben már 10 orvos, 17 asszisztens, valamint két fogorvos, illetve egy gyógyszerész. Az ország más részeiről elvándorló orvosok közül legtöbben Franciaországban vállalnak munkát, a Hargita megyeiek körében viszont Nagy-Britannia a legkedveltebb célpont – tudtuk meg dr. Tar Gyöngyitől. Ennek vélhetően az az oka, hogy nálunk kevesebben tanultak franciát, viszont annál többen angolt. Az ország más részeihez képest Hargita megyében még nagyobb a szívóerő, hiszen az elvándorló egészsgéügyiek magyarországon is tudnak munkát vállalni, és sokan meg is teszik. Ugyanakkor a népszerűbb célpontok között van Németország és a Skandináv államok is, de olyan orvosokról is tud, akik a közel-keletre vagy Afrikába mentek dolgozni – mondta el dr. Tar Gyöngyi, de azt is hozzáfűzte, hogy a közegészségügyi igazgatóságnak nincsenek pontos adatai arról, hogy ki hol és mennyi időre vállal munkát, ugyanis ezt nem kell közöljék az országot elhagyó orvosok és asszisztensek.

Az elvándorlók között sok a fiatal, pályakezdő orvos, gyakori, hogy a rezidenciátus megszerzését követően azonnal elhagyják az országot, el sem kezdenek praktizálni itthon, és nem is térnek haza, többségük külföldön alapít családot. Sokakat még az sem tart vissza, hogy szerződést kötöttek kórházakkal, amelyek fenntartják számukra a helyet, hogy a rezidensvizsgát követően ott dolgozzanak. Nem ritka, hogy ilyen esetben a kórházak pert indítanak az elvándorló orvos ellen, de rendre elveszítik ezeket – mondta el dr. Tar Gyöngyi.

Véleménye szerint a jelenséget csak úgy lehetne megállítani, ha az állam megemelné a béreket az egészségügyben. Ez azért is indokolt lenne, mert az orvosképzés – ami a szakorvosok esetében 11–12 év – a legköltségesebb, de ezek a pénzek elvesznek, ha a fiatal szakemberek a képzés elvégzését követően azonnal elhagyják az országot – fejtette ki a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. „Ezek a legfájóbb veszteségek, mert amellett, hogy szakember nélkül maradunk, hosszú időn át még a helyeiket is fenntartották” – fogalmazott dr. Tar Gyöngyi, de hozzáfűzte, hogy nem ítéli el ezeket az orvosokat, hiszen a hazai egészségügyi rendszer nem tud nagyobb bért biztosítani számukra.

Egyébként a Romániai Orvosi Kollégium adatai szerint 2007 óta több mint tízezer orvos hagyta el az országot, eközben az orvosi egyetemek összesen hétezer rezidenst képeztek, emiatt számos egészségügyi intézményben egyre nagyobb a szakemberhiány. Jelenleg 56 ezer orvos dolgozik az országban, közülük 2000 már nyugdíjas, de továbbra is praktizál.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát
2025. július 02., szerda

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja

Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja
2025. július 02., szerda

A pozsonyi csata emléke Csíkcsomortánban

A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.

A pozsonyi csata emléke Csíkcsomortánban
2025. július 02., szerda

Pénzbírság járhat a csendórák megzavarásáért

Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.

Pénzbírság járhat a csendórák megzavarásáért
2025. július 01., kedd

Tíz vádlott fellebbezett Borbolyék perének elsőfokú ítélete után

Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.

Tíz vádlott fellebbezett Borbolyék perének elsőfokú ítélete után
2025. július 01., kedd

Hitellel kénytelenek kiegészíteni a csíkszeredai megyeháza felújításának költségvetését

Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.

Hitellel kénytelenek kiegészíteni a csíkszeredai megyeháza felújításának költségvetését
2025. június 27., péntek

Négymillió lejbe kerül a közösségi központ létrehozása

Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.

Négymillió lejbe kerül a közösségi központ létrehozása
2025. június 25., szerda

A szemét kétharmada a kukák mellett landol, de a hulladékkezelő bízik az emberek civilizáltságában

Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.

A szemét kétharmada a kukák mellett landol, de a hulladékkezelő bízik az emberek civilizáltságában
2025. június 24., kedd

Eltűnt kiskorú lányt keresnek Hargita megyében

Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.

Eltűnt kiskorú lányt keresnek Hargita megyében
2025. június 24., kedd

Megnyílik a Henter-kúria kapuja a Múzeumok Éjszakáján

Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.

Megnyílik a Henter-kúria kapuja a Múzeumok Éjszakáján