Fotó: Veres Nándor
Évek óta húzódik Hargita megye címertervének elfogadása. A korábban készített tervezetet elutasította az Országos Heraldikai Bizottság, azóta eltelt még négy év, és nem történt előrelépés az ügyben. Az intézmény jelenleg logót használ címer helyett.
2016. január 08., 10:562016. január 08., 10:56
2016. január 09., 02:062016. január 09., 02:06
Hivatalosan elfogadott címere ugyan nincs Hargita megyének, de Hargita Megye Tanácsa több éve használja a hivatalos iratok fejlécén, plakátokon, kiadványokban, a honlapon is megjelenő, címernek tűnő rajzot, amely címerelemeket tartalmaz. Ez azonban jogilag nem címer.
A hivatalos címer tervezete is ugyanezeket a elemeket tartalmazza, de átrajzolva, szakszerűbben kidolgozva. Még 2009-ben a megyei önkormányzatnál abban reménykedtek, hogy talán abban az évben kedvező véleményezést kap a tervezet, és azt a kormány elé terjesztik elfogadás céljából. Nem így történt.
„A Román Akadémia heraldikai bizottsága még 2012-ben közölte az elutasítást, és a címertervezet újrakészítését javasolta, amit még akkor megfellebbezett a megyei tanács” – közölte érdeklődésünkre írásban Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata. Arra a kérdésünkre, hogy mit kifogásolt a bizottság, azt a választ kaptuk, hogy túldíszítettségre, túlzsúfoltságra hivatkoztak. Azt is megkérdeztük, hogy mit fog tenni a megyei tanács a címerrel kapcsolatban, mit lehet vagy kell változtatni rajta – erre viszont nem kaptunk választ.
Egyed Árpád megyei főjegyző szükségesnek tartotta pontosítani, hogy címertervezetről és nem címerről van szó, hiszen ameddig kormányhatározattal nincsen jóváhagyva a címer, kizárólag csak egy Hargita Megye Tanácsa határozatával törvényesen jóváhagyásra javasolt címertervezetről lehet beszélni.
Szekeres Attila István heraldikus, Hargita megye felterjesztett címertervének elkészítője kérdésünkre elmondta, a címerterv ugyanazokat az elemeket tartalmazza, mint a logóként használt jelkép, amely alkotójának kilétét nem ismeri. Az iratcsomó a kolozsvári területi bizottság fiókjában lapult hosszú ideig, túlzsúfoltságát aztán Bukarestben kifogásolták – tudtuk meg. „A címer valóban zsúfolt, ám történelmileg alátámasztott, mivel mind az egykori Csík-, Gyergyó és Kászonszék, valamint Udvarhelyszék, utóbb Csík és Udvarhely vármegye címerének felépítését követi, és azok elemeiből áll” – fejtette ki. A heraldikus elmondta, a 2012-es elutasítást követően 2013 márciusában a megyei önkormányzat részéről megkereste őt Szabó Barna, hogy közreműködjön a címerterv elfogadtatásában. Szóban meg is egyeztek, de azután nem keresték.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!