Díjözön a fogarasysoknak

Fődíjjal jutalmazták a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola diákszínjátszóinak Tizenvalamennyi című produkcióját a hétvégén hetedik alkalommal tartott Gyermekszínjátszók Országos Találkozóján, Sepsiszentgyörgyön. A legjobb csapatnak járó kitüntetés mellett egyéni díjakat is átvehettek az előadás szereplői.

Pethő Melánia

2013. április 29., 18:532013. április 29., 18:53

2013. április 29., 19:052013. április 29., 19:05

Első díjjal tért haza a hét végén Sepsiszentgyörgyről a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola Nyolcszínűek nevet viselő diákszínjátszó csapata. A Gyermekszínjátszók Országos Találkozóján a tinédzser korosztályt bemutató Tizenvalamennyi című előadásukkal arattak sikert. A produkció nem ismeretlen a hazai közönség számára, hisz az előadás fődíjas volt a márciusban Gyergyószentmiklóson tartott Iskoláink Tehetségei versenyen is, és az alfalvi Kimenő Összművészeti Diákfesztiválon is láthatta a közönség.

A gyerekek gondolataiból született a darab

A Nyolcszínűek igen népes csapata az iskola VIII. A és B osztályának színjátszóiból áll, szám szerint 36 diák vesz rész a heti rendszerességgel tartott próbákon. Lelkesen teszik ezt, hisz ők maguk kérték magyar szakos tanárukat, hogy ebben az iskolai évben is folytathassák a hetedik osztályosoknak ajánlott választható foglalkozást, a színjátszást.

„Minden darab másként áll össze, s hogy éppen hogyan, az az adott csoporttól függ. Ezzel a csoporttal laza improvizációs gyakorlatokkal kezdtünk, ebből született a tavalyi előadás, idén pedig előbb témájában és hangulatában döntöttük el, hogy egy komolyabb, súlyosabb és önreflexív dolgot fogunk művelni” – mondta el portálunknak Kósa Boróka magyar szakos tanár, a színjátszó csoport vezetője. „Egy gyakorlat részeként írták le a gyerekek, hogy az adott órán éppen mi jár a fejükben. Ezt nyilván nem volt kötelező leadniuk, de azokból, amiket benyújtottak, születtek a produkció alaptémakörei, illetve teljes szövegrészek is belekerültek” – magyarázta a tanár.

Így alakult hitelessé a kamaszkori kérdéseket, problémákat bemutató produkció, melyben a néző kendőzetlenül kap képet a személyiség, az egység kérdésköréről, a tinédzserek gondolatainak rendszertelenségéről, döntéseikről, a testi változások őket foglalkoztató problémáiról, a szeretem-utálom viszonyok kialakulásáról, a fiúk-lányok egymáshoz való viszonyulásáról. „Nem egy szokványos darab, mondhatni kockázatos, de attól függetlenül, hogy miként értékeli a zsűri, hogy egy-egy megoldás az adott közegben nem tűnik éppen szerencsésnek, a gyerekek tudják, hogy ez egy olyan munka, amit mindannyian emelt fővel vállalunk, mert rengeteg energiánk és a lelkünk van benne” – fogalmazott Kósa Boróka.

Egyéni díjakból is arattak

Az eredményt tekintve, a szentgyörgyi vetélkedő szakmai zsűrije sem vonta kétségbe az előadás színvonalát, hisz a fődíj mellett egyéni díjakat is ítélt a gyergyói színjátszóknak. Színészi játékáért különdíjat vehetett át Antal Előd és Benedek Bernadett, második díjjal pedig Kopacz Zsófiát jutalmazta az értékelő bizottság. A négy egyéni első díjból kettőt szintén a fogarasysok vehettek át, az előkelő elismerés a „technikai munkatársaknak”, a hangosításért felelős Burján Bencének és Dezső Rolandnak járt. „A zene, amit szintén a gyerekekkel közösen válogattunk, egyik főszereplője az előadásnak. Külön öröm volt számunkra, hogy a hangosító fiúk teljesítményét értékelte a zsűri, hisz ők azok, akik a tapsot sosem fogadhatják a színpadon” – mondta a csoportvezető tanárnő.

A többszörösen díjnyertes produkciót legközelebb Remetén nézhetik meg az érdeklődők, az előadás egyik programja lesz a május 10-i Gyergyó-medencei Diákszínjátszó Találkozónak, május végén pedig „hazai pályán”, az iskolájuk színpadán lépnek fel együtt, utoljára a Fogarasy Iskola nyolcadikos színjátszói.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei