Fotó: Barabás Ákos
Három napra csökkentették a családon belüli erőszak esetében az erőszaktevő elleni távolságtartási parancs kiadásának határidejét. A gyorsított eljárás a családon belüli erőszak áldozatainak igyekszik jogi segítséget nyújtani. Noha a korábbi gyakorlathoz képest jóval gyorsabb eljárást ír elő az új törvény, egyes szakemberek szerint vészhelyzetben a 72 órás határidő is rendkívül hosszú.
2015. december 30., 14:392015. december 30., 14:39
Tankó Éva, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság családon belüli erőszakkal foglalkozó osztályának vezetője nehezményezte, hogy a rendőrség azonnali beavatkozást nem végez, nem távolítja el a bántalmazót a lakásból, csupán megbírságolja csendháborításért, ha valamely szomszéd ez ügyben feljelentést tesz.
Indokolt esetben a bántalmazott fél kérhet 48 órás sürgősségi távolságtartási végzést a bíróságtól, ám abszurd módon az azonnali intézkedés akár két hétig is elhúzódhat a gyakorlatban. A kérvény kitöltése rövid időt igényel, azonban a bizonyítékok hozzácsatolása, valamint a kötelező jogi képviselet „megszerzése” sokszor két hétig is elnyúlhat, ami nagyon megnehezíti az áldozat dolgát – tudtuk meg a szakembertől. A hozzájuk forduló személyeknek igyekeznek segíteni, amiben tudnak. Sok esetben a kötelező jogi asszisztencia biztosítása nehezíti a folyamatot, mivel az ügyvédek nem szívesen vállalnak karitatív munkát, az áldozatok többsége pedig nem igazán rendelkezik nagyobb pénzösszeggel.
A törvénymódosítás kapcsán elmondta, hogy jól jön a gyorsított eljárás, azonban véleménye szerint gyakran ez is túl soknak bizonyul.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint térségünkben meglehetősen ritkán avatkoztak be házastársi konfliktusokba, mivel sokan ki sem hívják a rendőrséget, pedig képzett rendőreik vannak a hasonló ügyek kezelésére. Nem egy esetben a már benyújtott panaszt is visszavonják a családon belüli erőszak áldozatai, és tovább élnek a bántalmazóval. A rendőrség folyamatosan arra biztatja az áldozatokat, hogy merjenek segítséget kérni és változtatni az életükön. Kérdésünkre a szóvivő azt is elmondta, hogy eddig még nem tapasztaltak ellenállást a távolságtartási parancsok érvényesítésénél.
A családon belüli agresszió széles szociális réteget érint környékünkön is. Az agresszorok lehetnek jó anyagi körülmények között élő, iskolázott egyének ugyanúgy, mint a társadalom perifériáján tengődők. Az agressziónak áldozatává válhat a nő, a gyerek és nem ritka esetben a férfi, sőt még az idős, legyengült szülő is. A kezdeti szóbeli bántalmazás sokszor ütlegeléssé, lelki terrorrá fajul. Van, aki kényszerből vagy beletörődve a helyzetbe elfogadja ezt a bánásmódot - a szakemberek tapasztalata szerint ez meglehetősen gyakori –, de van, aki megpróbál elmenekülni.
A kérelmeket sürgősségi eljárással tárgyalják
Az államelnök által a napokban kihirdetett törvényt december elején fogadta el a képviselőház. A jogszabály előírásai szerint a családi erőszak áldozatai által igényelt távolságtartási parancsra vonatkozó kérelmeket sürgősségi eljárással tárgyalják, és ezek elbírálása a kérelem benyújtásától számított 72 órán belül meg kell történjen; a kérelmet zárt ülésen, az ügyész kötelező jelenlétében tárgyalják.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!