Közösségi összefogást kért Mezei János Gyergyószentmiklós polgármestere a cigányprobléma megoldására. Hangsúlyozta, bár a nyilvántartás szerint 500-600 cigány él Gyergyószentmiklóson, számuk megközelíti időnként a kétezret is, kordában tartásukat a törvény betartásával próbálják még hatékonyabbá tenni.
2012. november 27., 17:272012. november 27., 17:27
2012. november 27., 19:062012. november 27., 19:06
A hétvégi, Gödrös utcai incidens kapcsán – melynek során több magyar család házának ablakait is betörték a bandaháború résztvevői – Mezei János polgármester számolt be a sajtónak. Szólt arról, milyen lépéseket tett, tesz az önkormányzat, és milyen feladat hárulna a lakosságra, hogy hasonló esetek ne forduljanak elő Gyergyószentmiklóson.
„Tudni kell, a roma közösség elég szigorú körülmények között élhet Gyergyószentmiklóson, rengeteg olyan lépést tettünk, ami a beilleszkedésüket szolgálja, annak kell megfelelniük, amit minden gyergyószentmiklósinak biztosítunk és el is várunk egy kulturált társadalomban. A kialakult lázongások nem véletlenek, az elmúlt esztendők laza gyeplőjének következményei. A korábbi vezetők nem figyeltek fel arra a veszélyre, ami nem csak Gyergyószentmiklóst, hanem az egész országot, Európát fenyegeti. A problémát már nem lehet szőnyeg alá seperni, folyamatosan lépéseket kell tenni a garázdaság megfékezéséért. Gyergyószentmiklóson ma már nincs helyük a rablóknak, a tolvajoknak, a gazembereknek” – szögezte le a város polgármestere.
Eddig foganatosított intézkedések
A városvezető felsorolta azon intézkedéseket, amelyeket a cigány lakossággal szemben tett a város az elmúlt időszakban. Nyilvántartás az alapja mindennek, rendszeres ellenőrzések zajlanak helyi rendőrség részvételével a cigánytelepeken és gócpontokban, aki nem helybéli, nem odaszól a lakhelye, távozásra szólítják fel. A lakossági nyilvántartónál is szigorították az ellenőrzéseket, bizottság dönt arról, ki kaphat Gyergyószentmiklósi lakhellyel személyazonossági igazolványt. „Voltak rendellenességek, keressük a megoldást, lehet, be fogunk vonni illegálisan megszerzett személyazonossági igazolványokat. Az illegálisan felhúzott építményeikre felszólítást kapnak, büntetést, majd ha jószántukból nem kezdenek bontáshoz, bírósági döntés teszi lehetővé ennek végrehajtását. Ilyen helyzetben van a Gödrös utcában Mihály Gáspár: családja egyre nagyobb lett, a szomszédok panaszai alapján mentünk ki, rendszeres ellenőrzést tartottunk. Igazoltattuk az ott tartózkodókat, felszólítottuk távozásra. Mihály Gáspárt felkértük, bontsa le a ház mögötti toldást, az illegális építményt. A büntetést kifizette, viszont a bontásra nem került sor. Ha a bírósági eljárás befejeződik, lebontjuk az a házrészt, kevesebb hely lesz, ahol rokonait fogadhatja. A nyár folyamán rengeteg lovat foglaltunk le, 300-500 lej ellenében adtuk vissza tulajdonosának. Azt tapasztaltuk, hogy nem jelent problémát számukra a váltságdíj kifejezése, így foganatosítottunk még egy intézkedést: amikor a lovat kiváltja a gazda, igazolnia kell, hogy az állat az ő tulajdona. De ha valakinek két lova van, már nem kap szociális segélyt, megvontuk a támogatást. Próbálkozunk szigorításokkal, de még sok a teendő, melyeket csak a törvények betartásával végezhetünk” – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Sikertelen próbálkozás
Mezei János állítja, nem célravezető az, hogy tárgyalóasztalhoz ültesse a vitás cigány családokat. Mint mondja, eddig minden beszélgetés után csak az ígéretekkel maradt a romák részéről. Elmondta azt is, hogy egy érdekképviselet létrehozását szorgalmazta, beszélt a hangadókkal, hogy közösen teremtsenek rendet a cigánylakta részeken.
„Nem akarok moderálni, oldják meg a saját problémáikat egymás között, de úgy, hogy ne háborgassák a közösséget. Tartsák be a lakhatósági szabályokat, viselkedjenek civilizáltan. A számonkérés az egyetlen megoldás” – fogalmazott Mezei. Elmondta, elvileg, a nyilvántartás szerint 500-60 személy tartozik a cigány közösséghez, valójában a Gyergyószentmiklóson élők meghaladják az ezret, amikor „invázió” van, vándorlásból visszatérnek, megközelíti számuk a kétezret is.
Közösen lehet csak cselekedni
„Ami a hétvégén történt sajnálatos módon nem az első és nem is az utolsó eset. Az ő közösségükben a családi csetepaték nagy zajjal rendeződnek le. Sajnos, a környéken lakóknak is részük lett benne, ingatlanjaikat rongálták meg. Ez nem megengedhető, 12 cigány van letartóztatva, eljárás indult ellenük, ugyanakkor több mint negyvenet hallgattak ki. Sajnos, más az ő értékrendjük, nem tekintik magukat vétkeseknek. A magyar lakosság kell ilyen esetben felelősen viselkedjen, e konkrét helyzetben jelezni kell a kárt a rendőrség felé, kérni a kártérítést. Egyéb esetekben is megvan a közösség feladata annak érdekében, hogy nagyobb problémák ne adódhassanak. Mert következményekkel kell számoljon az, aki cigányoktól kér hitelt uzsorakamatra, aki szomszédok iránti bosszúból cigánynak adja el a házát, de az is, aki kaszálóját bízza romákra, hogy megműveljék, sőt az is, aki a koldusokat eteti. Nincs ok még az aggodalomra, kézben tartjuk a romák viselkedését, de a bajok elkerüléséhez minden gyergyószentmiklósinak kell a segítsége” – összegzett Mezei János.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!