Ötvenkét gyergyószentmiklósi, Gödrös utcai lakos ítéli tarthatatlannak a helyzetet a szomszédjukba beköltözött és egyre csak gyarapodó cigány família viselkedése miatt. Tarthatatlannak vélik helyzetüket a cigányok is, akik a polgármestert kérik panaszaik orvoslására.
2012. november 01., 15:112012. november 01., 15:11
2012. november 01., 19:302012. november 01., 19:30
Panaszlevél a Gödrös utcából
Félszáz gyergyószentmiklósi lakos panaszlevéllel fordult Mezei János polgármesterhez, hogy segítsen életkörülményeik jobbításán. Nem várnak el többet, minthogy minden szomszédra ugyanazok az együttélési szabályok legyenek érvényesek, ne kelljen rettegésben élniük.
„Szégyellem, hogy a Gödrös utcában lakom, vendégeket sem merek hozzánk hívni” – mondta egy anyuka, vázolva a helyzetet. Úgy tíz esztendeje a 21-es házszám tulajdonosa eladta ingatlanját cigányoknak. Hírlik, hogy kölcsön fejében váltott gazdát a ház, ám ezt senki nem erősítette meg. Azóta az új szomszédok a régi kis ház helyére nagyot építettek, majd azt is megtoldották, ma már negyvenen laknak az udvaron házban, színben, ahol lehet. Ez „békeidőre” érvényes, mert a rokonlátogatók vagy épp ide menekülők nagyban duzzasztják a létszámot.
„Tíz éve még viszonylag kevesen voltak, azóta a gyermekek megnőttek, s a problémák is. Gyermekeinket kitámadják, minket azzal fenyegetnek, hogy a purdikkal szúratnak meg, mert őket nem viszik börtönbe. Kerten száradnak a ruhák, elhúzatják a kerítéseket, az örmény kertben legeltetnek, ott is sátoroznak nyáron a jövevények. Mindennap cirkusz és rettegés. Aki nincs benne, nem tudja, milyen így élni” – fogalmaz egy asszony, hozzátéve, meghirdették már házukat, eladnák, csak szabaduljanak a környékről. Van érdeklődő, de tovább is megy, amikor meglátja a szomszédságot. Azt is elmondta, a cigányok megvennék házukat, de ők nem akarnak ennél is nagyobb bajt zúdítani szomszédjaikra. Nem változott a helyzet a panaszlevél letétele után sem, hétvégén több udvarra jártak be a szomszédok, s lovasították meg a fém tárgyakat ócskavasnak.
A vendégek hazamennének
„Vagyunk vagy harmincan felnőttekül, s még a kicsik” – mondja a 21-es szám alatti házból kisereglő csapat élén Aladár. Bocsánatot kér, hogy a gyermekek időnként rosszalkodnak, megértést tanúsít a szomszédság panaszát illetően is. Részletezi, milyen áldatlan állapot az övék. A Téglagyárnál laktak, ezt a házat testvére, Feri vette meg, kalákában építkeztek. A Téglagyártól a békesség kedvéért kellett Kicsimoszkvába költözzenek, néhány hete azonban onnan is menekülni kellett, egy másik cigány családdal kerültek lólopás miatt konfliktusba. Itt kötöttek ki, Feri ide befogadta az utólag toldott épületszárnyba. „Mondják meg a polgármesternek, szervezzen egy gyűlést, szedje össze a romokot, mondjuk el panaszainkat, segítsen, hogy költözhessünk vissza, Kicsimoszkvába, nyugodalomba. Addig nem mehetünk sehová, hiába zúgolódnak a szomszédok, irigyelnek, mert sokan vagyunk.”
Megoldáskeresés sátorbontással?
Sajtótájékoztatón hangzott el, a lakossági panaszt követően a helyi és állami rendőrség rendszeresebb járőrözéseket folytat a Gödrös utcában. Adrian Firoiu, a helyi rendőrség vezetője úgy nyilatkozott, járőrözéseik során nem tapasztaltak rend- és csendzavarást, a lakosságtól sem érkezett újabb bejelentés. Cigánygyűlésre sor kerülhet – tájékoztatott Mezei D. Emőke, a polgármesteri hivatal sajtóreferense, de ezt ugyanúgy kell kérjék a cigányok, mint mindenki más, az ügyfélszolgálati irodán keresztül. „A polgármester nyitott a beszélgetésre” – szögezte le a szóvivő, a problémamegoldásra tett lépéseket is vázolva. Helyi és állami rendőrség igazoltatta a Gödrös utcában lakó cigányokat, többen közülük téglagyári lakhelyre vannak bejelentkezve. A hazaküldésük megoldása időigényes, de van rá megoldás. Mint kiderült, a cigányok házához toldott részre nincs építkezési engedély, májusban ezer lejes büntetést róttak ki emiatt. Az összeget nem fizették ki, így az ügy bíróságon van. Amennyiben befejeződik az eljárás, sor kerülhet végrehajtásra, az építmény lebontására. Ha kisebb lesz a lakófelület, kevesebben maradnak ott, és újabb ellenőrzés következtében csak azok, akiknek személyigazolványuk szerint ott van a lakhelyük.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!