Fotó: Pethő Melánia
Idén Gyergyóditró lesz a házigazdája a megyei farsangtemetésnek – a február 6-ai eseményre lázasan készülődnek a helyi hagyományőrző egyesület és az önkormányzat tagjai. A Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ is egész hétvégét felölelő programsorozattal készül.
2016. február 02., 15:122016. február 02., 15:12
Alsósófalva, Csíkborzsova, Csíkcsicsó, Csíkmenaság, Csíkszentdomokos, Csíkszentkirály, Csíkszentsimon, Csobotfalva, Gyergyóditró, Gyergyóremete, Gyergyószárhegy, Szentegyháza és Kászonlatíz hagyományőrző csoportjainak részvételével rendezik meg immár huszonnegyedik alkalommal a Hargita megyei farsangtemetést, ezúttal Ditróban. A házigazdák mondhatni tapasztalt vendéglátók módjára készülnek az eseményre, tizennégy éve, 2002-ben ugyanis szintén Ditró adott otthont a megyei farsangbúcsúztatónak.
A szombati rendezvény forgatókönyve, akárcsak a vendégfogadásé már összeállt, a községvezetés mellett a helyi hagyományőrző csoport több mint száz tagja gondoskodik a zökkenőmentes lebonyolításról. A lakókra is jutott tennivaló – a fánk- és csörögesütést, illetve egyéb finomságok elkészítését baráti, szomszédi társaságok vállalták ki. „Kimondottan házilag készített, hagyományos készítményekkel kínálkodunk. A farsangi süteményeken kívül zsíros kenyér, főtt pityóka, túró is lesz az utcákban kihelyezett asztalokon, a közös ebédhez pedig hatalmas kondérokban főnek majd a finom falatok” – mondta el Puskás Elemér polgármester. Tájékoztatott, a felsorolt Hargita megyei falvak résztvevői mellett Budajenő képviselete is jelen lesz az eseményen, a Ditró testvértelepüléséről érkezők a helyiek csoportját fogják erősíteni.
A szervezők mintegy ezer résztvevőre és több száz érdeklődőre számítanak, ugyanakkor arra is, hogy a falu különböző részein lakók részesei lesznek az ilyenkor szokásos mókának, bolondozásnak. Ennek érdekében Felszegtől Alszegig a forgalmasabb utcákban, illetve a Ditró községhez tartozó Orotván is indulnak felvonulók, összesen tizenhárom csoportban. Bejárva a kijelölt útszakaszokat, a csoportok egymást követően érkeznek a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház parkolójába, ahol valamennyien megejtik a bábuégetést, majd szabadtéri mulatságon vesznek részt.
„Nagy örömmel töltjük be a házigazda szerepkörét annál is inkább, mert Ditróban ténylegesen hagyománya van a farsangtemetésnek. A kommunizmus tiltásai sem vetettek véget ennek, az 1950-es évektől kezdődően évente megrendezték az eseményt településünkön” – mondta Puskás Elemér. Hozzátette, a jellemzően ditrói maszkurát, a harsogtató ostoros török jelmezt tavaly ősszel levédette a helyi hagyományőrző egyesület, ezzel bizonyítva, hogy ez egy hagyományos ditrói farsangi viselet. Ezzel kapcsolatban Ferenczi Enikő egyesületi vezető korábban így nyilatkozott portálunknak: „Sok időst megkérdezve tudtuk meg, hogy a török jelmez mindig jelen volt a farsangolásokon, ez hagyományosan ditrói jelmez. Valamikor, a háborús időkben, amikor a férfiak a fronton harcoltak, az itthon maradt asszonyok férfiruhába öltözve, többek között ostorokkal felfegyverkezve vették fel a harcot az ellenséggel, próbálták megvédeni a falut. Innen maradt fenn a török jelmez.”
Szombaton bizonyára ostoros törökök is felvonulnak a sok más maszkurás mellett, és szintén biztosra kijelenthető, hogy ez a télűzés is vidám hangulatú lesz. Erre hívnak meg minden érdeklődőt a ditrói szervezők.
A február 6-ai esemény programja:
10 óra – a csoportok érkezése
11 óra – megnyitó a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház előtt
12 óra – a szentegyházi Ördögbetlehem bemutatása a művelődési házban
12 óra – a hagyományőrző csoportok indulása a kijelölt útvonalon
16 óra – közös tánc a művelődési ház előtt
Farsangtemetésre készül Gyergyószentmiklós is
Egész hétvégét felölelő programsorozattal készül a farsangbúcsúztatóra a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ. A hagyományos felvonulás és bábuégetés mellett kiállításokra, táncházba, színházi bemutatóra és népzenei előadásra várják a város apraját és nagyját.
Pénteken kezdődik a városi farsangbúcsúztató rendezvénysorozat, de csupán egy nap van addig, amíg a gyerekek leadhatják a művelődési központ és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ kiírására készített alkotásaikat. Amint korábban is hírül adtuk, saját kezűleg készített álarcokkal nevezhetnek a gyerekek két korcsoportban. A 4-6 évesektől A te meséd miről szól? témában, a 7–15 éves gyerekektől pedig Cibere vajda, Konc király keljetek birokra hát! témában várnak alkotásokat február 3-ig.
A pályamunkákból kiállítás nyílik a művelődési ház előcsarnokában pénteken, délután 5 órától. A nyitórendezvényt követően jelmezes táncházba várják a gyerekeket a stúdióterembe, és ugyanez lesz a helyszíne a felnőttek részére tartott táncháznak is, amit este 8 órától tartanak. A farsangi táncház díszvendége Csirilla János orotvai furulyás lesz. A talpalávalót az újfalvi Katorzsa és a szárhegyi Cika zenekar szolgáltatja. A táncház házigazdái Danguly Ervin és Borsos Gyöngyi lesznek. Mind a gyerekeknek, mind pedig a felnőtteknek szóló mulatság része lesz a farsangi bábuégetés.
Február 6-án, szombaton este 6 órától a gyergyószentmiklósi születésű, jelenleg Csíkszeredában élő Para István karikaturista munkáiból nyílik kiállítás a művelődési ház Karancsi Sándor termében. A Góbéságok című kiállítás anyaga 40 darab karikatúrát vonultat fel, amelyeken keresztül alkotójuk a székely népi hétköznapokat, a különféle visszásságokat parodizálja ki.
Szintén szombati program az este 7 órától kezdődő színházi előadás – a Figura mutatja be a I. L. Caragiale nyomán színre vitt Zűrzavaros éccaka című darabját a színházteremben.
A hagyományos farsangtemetést vasárnap, február 7-én déli 12 órától tartják. Tekintettel arra, hogy a megszokott helyszínen, azaz a népművészeti alkotóháznál felújító munkálatok zajlanak, udvara nem alkalmas a rendezvény lebonyolítására. Így Gyergyószentmiklós főterén lesz a felvonulás, illetve Cibere vajda és Konc király dramatikus játékának bemutatása.
A farsangi rendezvénysorozatot a Maros Művészegyüttes szereplése zárja. Itt a farsang, áll a bál című produkciójuk vasárnap este hét órától lesz megtekinthető a művelődési ház színháztermében.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!