Egy lakodalomban minden mozzanatnak megvan a maga helye, jelentősége. A székelyföldi gyermekek kedden hamisítatlan forgatókönyvből tanulhattak minderről.
2016. április 28., 14:102016. április 28., 14:10
Összesen tizenkét gyergyói és felcsíki település mintegy négyszáz résztvevője volt részese a gyergyóremetei vőlegény és a balánbányai menyasszony egybekelésének kedden. Gyermeklakodalmat ültek.
„Fontosnak tartom, hogy szigorúan betartsuk minden mozzanatát a hagyományos lakodalmaknak” – jelentette ki Sándor Csaba, a balánbányai Ördögborda táncegyüttes vezetője. Az ő nevéhez fűződik a felelevenített gyermeklakodalmak szervezése. Elmondása szerint közbenjárására már nem egy gyermekpár „házasodott össze” – székely, csángó, de még egy magyarországi településen is került egy-egy gyerek, aki vállalta a hagyományőrző szándékkal szervezett gyermeklakodalmak menyasszonyi, illetve vőlegényi szerepét.
Örömanya, örömapa, nagyszülők, testvérek, keresztszülők, násznagy és násznagyasszony, vőféjek, kikérőlegények, gazda, rokonok és szomszédok gyűltek össze kedden reggel a remetei tájházban, ahol saját szerepüknek megfelelően búcsúztatták el a vőlegényt. „A házasságot nagyban meghatározhatja, hogy hogyan indulnak el a fiatalok ennek útján. Nem mindegy, hogy búcsú nélkül hagyja el szüleit a házasulandó, vagy pedig közli velük, hogy eljött az ideje az el- és leválásnak. Ha ez nem történik meg, és a szülő továbbra is azzal a szeretettel viseltetik a külön családot alapító gyermeke iránt mint korábban, akár »meg is eheti« a menyét, nem lesz békesség a családban” – magyarázta a vőlegény-búcsúztató jelentőségét Sándor Csaba.
A menyasszony is ezért búcsúzik szüleitől, de mielőtt erre kerülne a sor, előbb a vőlegényes háztól érkező vendégsereg küldöttei, a kikérőlegények kérnek bebocsátást a menyasszonyos házba, aminek ezúttal a balánbányai közösségi házat nevezték ki a szervezők. „A bekérezkedés egyfajta jelzés arra, hogy a két család egy új szövetségre készül. Ha igenlő választ kapnak, a kikérőlegények visszamennek, szólnak a vőlegénynek és vendégeinek, hogy bebocsátást nyertek. Ekkor kezdődik a kikérés ceremóniája, amit követően sor kerül az örömanya-táncra. Ebbe – a szokások szerint – csak a leányos ház felőli vendégek kapcsolódhatnak be” – részletezte Sándor Csaba.
A vendégseregen szemlátomást leolvasható az új szövetség, ami a két család között köttetett – ez először a templomban tűnhet fel, ahova mindkét fél meghívottjai elkísérik a párt. A nők és férfiak külön padokba ülnek, a nők soraiban színkavalkáddá keveredik a különböző települések népviselete.
A templomból való kijövetel ezúttal eltérő volt az öt évvel ezelőttitől: nem párban és nem is a pap vezetésével jöttek ki az istenházából a „frissen egybekeltek”. „Rájöttem, hogy ezt a helyzetet nem lehet eljátszani. A kislány azt az érzést, ami a valódi esküvőjén érheti nem kaphatja meg idejekorán” – magyarázta Sándor Csaba.
A szokásokat követve, a lakodalom templomi része után a fényképezkedés következett a keddi eseményen, majd a leányos házhoz vonult ismét vendégsereg, ahol ebéd és egy meglepetés-koncert várta őket. Zenésznövendékek szolgáltatták a népi muzsikát – a talpalávaló sokakat táncra késztetett. A mulatságot kénytelenek voltak megszakítani a lakodalmazók, buszok várták őket, hogy annak rendje-módja szerint a vőlegény falujába, Remetére térhessenek vissza.
Csutakfalva végében lovasszekerek várták a násznépet, ezeken indult a mulató sereg a faluközpont felé. Ideérve ketté oszlott a tömeg: egy része Túlamaros felé, másik része pedig Alszeg irányába vette útját. Több helyen kényszerültek megállásra, hisz útelkötésekkel tartóztatták fel őket a helyiek, de tervezett állomásai is voltak a felvonulásnak, ahol táncokkal kápráztatták el az utcára gyűlt nagyszámú érdeklődő közönséget a fiatalok. A vendégsereg végül a kora esti órákban érkezett meg a remetei közösségi házhoz, ahol kezdetét vette az eszem-iszommal és tánccal járó lakodalmi mulatság. Itt, akárcsak a nap folyamán minden alkalommal a Kedves zenekar és a Katorzsa Néptáncegyüttes zenekara biztosította a talpalávalót.
A gyermeklakodalom egy háromnapos képzés nyitómozzanata volt, amit óvónők és tanítónők számára szervezett a Csíkszeredai Tanulók Palotájának balánbányai fiókja, a Csíkszeredai Pedagógusok Háza, Hargita Megye Tanfelügyelősége és a balánbányai Nexus Alapítvány. Szerdán a balánbányai közösségi házban népi játékok, néptánc és kézműves tevékenységek oktatásával folytatódott a program, ami ma is hasonló témákban zajlik.
szóljon hozzá!