Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei önkormányzat képviselőinek többsége nem tesz eleget hivatali kötelezettségeinek, ezáltal a törvényt is megszegve. Noha tevékenységi beszámolóikat nyilvánosságra kellene hozniuk, ezt leggyakrabban elmulasztják. E tekintetben Hargita megyében a gyenge országos átlagnál is rosszabb a helyzet.
2016. január 12., 12:402016. január 12., 12:40
2016. január 12., 12:432016. január 12., 12:43
Aktív polgári részvétel egy jobb és átláthatóbb helyi vezetésért címmel indított országos kampányt a kolozsvári Központ a Közpolitikákért Egyesület (CENPO), partnerségben a segesvári Szociális Fejlesztési Központtal (CEDES), a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvánnyal, valamint a jászvásári Dokumentációs és Közinformációs Központtal. A kezdeményezés célja, hogy a közelgő 2016-os helyhatósági választásokra mozgósítsák az állampolgárokat, vegyenek részt a megyei önkormányzatok tevékenységének átláthatóságát elősegítő munkájukban.
A Hargita megyei önkormányzat képviselőinek 2012–2014-es tevékenységi beszámolója:
Ambrus Sándor (RMDSZ, egyik évről sincs)
András Attila (RMDSZ – tavaly augusztusban vette át Lukács Áron helyét, aki korábban Rafain Zoltánt váltotta)
Barti Tihamér (RMDSZ, egyik évről sincs)
Becze István (RMDSZ, egyik évről sincs)
Bege Károly (RMDSZ, egyik évről sincs)
Bende Sándor (RMDSZ, csak 2014-ről van)
Benyovszki Lajos (RMDSZ, mindhárom évről van)
Bíró Barna Botond (RMDSZ, csak 2014-ről van)
Burus-Siklódi Botond (RMDSZ, egyik évről sincs)
Dajka Tünde (RMDSZ – tavaly augusztusban vette át Magyari Vencel helyét)
Ferencz-Salamon Alpár László (RMDSZ, egyik évről sincs)
Incze Csongor (RMDSZ, egyik évről sincs)
Jére Elemér (RMDSZ – 2014-ben váltotta Csutak Mária Magdolnát)
Kozma István Florin (RMDSZ, 2015 óta a testület tagja)
Miklós Géza (RMDSZ – tavaly áprilisban vette át Pálffy Domokos helyét)
Rácz Árpád (RMDSZ, csak 2014-ről van)
Sándor Barna (RMDSZ, csak 2013-ról van)
Szentes Antal (RMDSZ, mindhárom évről van)
Tóásó László (RMDSZ, mindhárom évről van)
Ványolós István (RMDSZ, 2014 óta a testület tagja, erről az évről pedig nincs beszámolója)
Csillag Péter (MPP, csak 2012-ről van)
Salamon Zoltán (MPP, mindhárom évről van)
Sebestyén Csaba István (MPP, egyik évről sincs)
Thamó Csaba Zsolt Béla (MPP, mindhárom évről van)
Danguly Ervin (EMNP, 2013-ról és 2014-ről van)
Orosz-Pál Levente (EMNP, 2013-ról és 2014-ről van)
Sorbán Attila (EMNP, egyik évről sincs)
Marcu Răducu Ioan (Szociálliberális Unió, egyik évről sincs)
Adrian Pop (Szociálliberális Unió, egyik évről sincs)
Ion Proca (Szociálliberális Unió, mindhárom évről van)
Hargita megye is kilóg a sorból
A kampány során készítettek egy felmérést, amelyben a megyei önkormányzatok képviselőinek tevékenységi beszámolóit vizsgálták meg. Törvény szerint (2001/215-ös törvény, 9-es cikkely) a testület tagjainak kötelességük közzétenni ezt a dokumentumot, de a felmérés alapján – melyben a 2012 és 2014 között időszakot vizsgálták – ennek csupán 40,73 százalékuk tett eleget. Az országos elemzésből kiderült, hogy mandátumuk első három évében az önkormányzati képviselők egyharmada egyáltalán nem tett közzé tevékenységi beszámolót. Az említett dokumentumoknak mindössze 27,40 százaléka került fel a megyei tanácsok internetes oldalaira, így a beszámolók 72,60 százaléka nem ismerhető meg a világhálóról.
Léteznek olyan megyék, összesen 13, amelyek esetében egyetlen tevékenységi beszámoló sem jelenik meg az önkormányzatok hivatalos internetes oldalain az utolsó három évre vonatkozóan – ezek közé tartozik Hargita megye is. Ugyanakkor ezen a listán van Argeș, Botoșani, Călărași, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Krassó-Szörény, Konstanca, Máramaros, Prahova és Teleorman megye is. A kampány kezdeményezői írásos kérésben is felszólították a tisztségviselőket, hogy a törvény értelmében bocsássák rendelkezésükre a tevékenységi beszámolókat, de a megyei tanácsok negyede erre is csak a törvény által előírt 30 munkanapot meghaladva válaszolt.
Bárki kikérheti a beszámolót
Az érdeklődők a cenpo.eu honlapon tudhatják meg, hogy az átláthatóság tekintetében mi a helyzet saját megyéjükben, kik a megyei önkormányzat képviselői, hányan mutattak be közülük tevékenységi beszámolót, de tájékozódhatnak a képviselők elérhetőségeiről, valamint arról is, hogy mikor van fogadóórájuk. Ugyanakkor, akiket olyan megyei tanácsos tevékenysége érdekel, aki nem nyújtott be beszámolót, ez ügyben közvetlenül a kiválasztott megyei önkormányzathoz küldhetnek kérést.
A 2012-es helyhatósági választások óta több személycsere is történt a testületben. Többen lemondtak, de volt olyan is, akit felfüggesztettek. Helyettük újak érkeztek. Összesen harminc képviselője van a Hargita megyei önkormányzatnak, és ha nem vesszük figyelembe azokat, akik időközben csatlakoztak a testülethez – hat tisztségviselőt –, akkor a maradék huszonnégy közül csak hatan teljesítették kötelességüket és küldték el mindhárom évre vonatkozó tevékenységi beszámolójukat. Ez 25 százalékot jelent, ami rendkívül gyenge arány.
Másodlagos kötelezettségnek tekintik
„Körvonalazódik egy eltérés a választottak azon két típusú, egyénenként közzétett dokumentumai között, amelyeket a megyei tanács kezel – ezek a vagyon- és érdeknyilatkozatok, melyeknek inkább ellenőrző, negatív szerepük van –, továbbá tevékenységi beszámolóik, melyeknek viszont tájékoztató, pozitív szerepet kellene betölteniük. Országos szinten a vagyon- és érdeknyilatkozatok közzétételére vonatkozó büntető rendszabály azt eredményezte (nagyon kevés kivétellel), hogy azokat hivatalból közzé is tették az intézmények honlapján. A tevékenységi beszámolókat viszont egy másodlagos dokumentumnak tekintik” – állítja Cristina Stănuș, a nagyszebeni Lucian Blaga Társadalomtudományi Egyetem politológusa az átláthatósággal kapcsolatban.
Ez a magatartás a Hargita megyei tanács által minden sikeres beruházás után megszervezett átadó-, és avatóünnepségen is tettenérhető, ezeken ugyanis gyakran megjelennek az önkormányzati képviselők, megmutatják, hogy ők is részesei a megvalósításoknak. Noha ennek is pozitív szerepe van, akárcsak a tevékenységi beszámolónak, utóbbit a képviselők többsége mégis elmulasztja nyilvánosságra hozni.
A kezdeményezésről
Az Aktív polgári részvétel egy jobb és átláthatóbb helyi vezetésért az EGT 2009–2014 közötti időszakra vonatkozó támogatásából finanszírozott projekt a Civil Támogatási Alap Romániában program keretén belül. A támogatás összértéke kicsivel több mint 67 ezer euró. A CENPO egy nonprofit, független, nem kormányzati egyesület, amely 2003-ban jött létre. Fő célja a közpolitikai folyamatok megvalósításának jobbítása független tanulmányok, kutatások kezdeményezése és az információs mechanizmusok intenzívebbé tétele, illetve a különböző közpolitikai szereplők közti viták megkönnyítése által. A projekttel kapcsolatos bővebb információk megtalálhatók a www.cenpo.eu honlapon, de az info@cenpo.ro e-mail címen, illetve a 0264-354455-ös vagy a 0742-454940-es telefonszámon is lehet érdeklődni.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!