Fotó: Gergely Imre
„Nem kell, nem viszem haza. Nem szoptatom, nem etetem. Mit csináljak vele? Ki neveli fel? Nem akarja maga hazavinni? A maga nevét adom a leánykának, ha...” – többek között ezek a mondatok hangzottak el hétfőn délelőtt a gyergyószentmiklósi kórház újszülöttosztályán. Egy 1700 grammos újszülött kislány sorsáról folyt a beszélgetés, de mégis többről volt szó: egy életről.
2017. február 22., 15:502017. február 22., 15:50
A váróbán egy vékony, megtört, beteg asszony üldögélt, érkeztünkre felkapta a fejét, és egyik percben hála mutatkozott szemében, másik percben könnyek csordultak arcán. Kísérőmre, a Gyergyószentmiklóson tevékenykedő szociális nővérre, Băeșu Katalinra figyelt, beszélgetésükből látszott, nem először találkoznak.
„A 38 éves asszony nagyon szerény körülmények között él, beteges, TBC-vel kezelték. A látogatásaim során szinte mindig feküdt, nem mondta, hogy babát vár. Ez a hetedik gyereke, a legnagyobb 17 éves, már férjhez ment, és van egy egyéves kicsije. A többi gyerek fiú, a most született kicsi pedig kislány. Nem akarja hazavinni” – ismertette a szociális nővér.
A 2000 grammal, harmincöt hétre született kisbaba súlya visszaesett. Nagy Annamária gyerekgyógyász szakorvos elmondta, múlt szerdán jött világra a kislány. „Koraszülött kisbabáról beszélünk, de különösebb gond nem volt születésekor, nem kellett beavatkoznunk, működtek a szervei, a szívverése jó volt. Igaz, hogy több gondozást igényelnek a koraszülött babák. A törvény szabályozza a babák súlyára vonatkozóan azt is, hogy 2500 gramm alatt nem engedhetjük hazavinni. Ennek a kisbabának is visszaesett a súlya, tápláljuk folyamatosan, valószínű, még két hetet itt marad. Az édesanya nem akarja szoptatni, táplálni, gondozni. Itt mi az anyukákat megtanítjuk a babagondozásra, de ebben az esetben más a helyzet, visszautasította, így valószínű őt ki is engedik” – közölte az újszülöttosztály gyerekgyógyásza.
Marc Gheorghe nőgyógyász főorvos elmondta, nem túl gyakori, hogy ott hagyják a babát az újszülöttosztályon, általában meggondolják magukat. Ezúttal is felkérte az asszonyt, mielőbb rendezzék a papírokat, jelentsék be a kicsit.
A gyerekgyógyász kitért arra is, hogy az elmúlt három évben volt még hasonló eset. „Talán összesen nyolc baba megszületésekor volt kérdéses, hogy hazaviszik-e, vállalják-e. Egy alkalommal elindítottuk a procedúrát is, és időközben meggondolták a szülők magukat, visszajött az anyuka a babáért. Ő dönt. Ilyen esetben mindent megteszünk, hogy intézzék a papírokat, ne hagyják el a gyermeküket. Egy gyerek került a gyámügyhöz” – mondta Nagy Annamária, hozzátéve, „nem hagyják a babájukat ezek az asszonyok, ez az eset annyiban más talán, hogy beteges az anyuka”.
Meggondolom
„Most, ha innen kimegyek, mert ki akarok menni, meggondolom, s hat hét után, Marc doktor úrral megbeszéltük, tetetek műszert, hogy több gyerek ne legyen. Nem lesz, aki felnevelje azokat sem, amelyikek otthon vannak, mert nagyon beteg vagyok” – mondta az asszony, aki már nagymama is. Férje bólogatott, látszólag beleegyezését adta, hogy spirállal védekezzenek, majd a személyazonossági igazolványát átadta a főnővérnek, hogy neve alá kerülhessen a hetedik gyermeke. „Isten adta, el kell fogadjuk, én katolikus vagyok, én vállalom a gyermeket. Haza fogjuk vinni a téglagyári otthonunkba, amikor akkora lesz és kiadják. A nagyobb lány segít majd a nevelésben, mert a többi iskolába jár. Nekem most el kell mennem, mert szociális segélyt kapunk, azért pedig dolgozni kell, nem könnyű az élet” – mondta az apa, és ezzel el is döntetett a gyermeke sorsa.
A megelőzésről
Egy Hargita megyei program keretében ingyenesen igényelhették az asszonyok a szociális iroda, vagy a szociális nővéren keresztül a beavatkozást, a terhesség megelőzésére alkalmas spirált. Gyergyószentmiklósról három asszony kérte. Noha az ingyenes program lejárt, a szociális nővér és a város szociális osztálya, ahogy tud, segít a rászorultakon. Mint mondták, egyeztettek erről Marc Gheorghe főorvossal is, csak éppen jelentkezzenek az asszonyok, különösen azok, akik nagy szegénységben élnek.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
szóljon hozzá!