
Fotó: Baricz Tamás imola
Idén tizenötödik alkalommal, a Hargitai Megyenapok keretében szervezték meg Gyergyóalfaluban a Felszállott a páva rendezvényt. Pénteken a Petőfi Sándor kultúrotthonban fogadták a hagyományőrző székely ruhás gyerekeket.
2016. május 08., 21:562016. május 08., 21:56
2016. május 08., 21:582016. május 08., 21:58
„Eljöttek ide a jövőt formáló nemzetépítők, azaz néptanítók, akik küldetése megtanítani, visszaadni a közösséghez, a családhoz, a nemzethez való tartozás örömét, a társas érzést, életörömet, a lelki egészséget, az élet értelmét és szeretetét, melyet a népi játékok, szokások, táncok, énekek, mesék által lehetséges” – mondta köszöntőjében Hunyadi Irén tanítónő, aki kollégájával Vargyas Hajnalkával szervezte az idei ünnepséget is.
Az ünnepség Juhász Sándor – „Az idő elszakítja az értékeket, mert a rostán csak az marad fenn, ami újra és újra feltölthető különböző korok változó tartalmával” – mottóval gyűjtötte egybe az érdeklődőket az alfalvi Sövér Elek Szakközépiskola és a Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület szervezésében. A Felszállott a pávát a Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület kiemelt tevékenységeként tartják számon.
Létrehozását megindokolta az a tény, hogy egyre több kisgyermek – óvodás és iskolás – jött egyesületünkbe éneket, népdalt, énekes népi gyermekjátékot, néptáncot és citerázást tanulni. „A sok szorgalommal és odaadással végzett munka után szükségessé vált a bemutatkozás, a munkánk gyümölcsének learatása, a sikerélmény biztosítása gyereknek, szülőknek, oktatóknak egyaránt. 2002-ben megszületett az első Felszállott a páva találkozó. További munkánkra kedvezően hatott a választható tantárgy szabad megválasztási joga az iskolában szülők és gyerekek által, s melynek célja egyezett az egyesület és saját céljainkkal is” – emlékezett a kezdetekre Hunyadi Irén. Kifejtette, céljuk nem a versengés, a legek felfedezése, kitüntetése, hanem hogy minél több gyerek ismerje meg népi kultúrát, magára öltse, megszeresse és büszkén viselje a népviseletet, hogy ne egy, hanem mindenki győztes legyen. „A találkozó örömet, vidámságot, elégedettséget hozott. Hogy döntésünk helyes volt, igazolja a sok részt vevő és visszajáró csapat, az egyre igényesebb felkészülés és megjelenés” – mondta a szervező.
Az idei találkozón négyszáz körüli volt a székely ruhás gyerekek száma, gyergyószéki települések mindegyike képviseltette magát, továbbá Csíkrákosról és Göröcsfalváról is érkeztek vendégek.
Az évfordulóra egy kiadványt is megjelentettek Számvetés, a Felszállott a páva seregszemle 15 éve című képes brosúra összegzi az elmúlt évek találkozóinak főbb mozzanatait.
Többen kimenekültek egy gyergyószentmiklósi húsfeldolgozó épületéből, amint a létesítményben tűz keletkezett kedden este. Egy ember égési sérüléseket szenvedett a karjain. Jelenleg is zajlik az oltás.
Érdekes eszmefuttatásra hívja olvasóit a kultúráról a gyergyószentmiklósi könyvtár csütörtökön. Meghívottjuk Vida Gábor író, a Látó szépirodalmi folyóirat főszerkesztője lesz.
Újabb kezdeményezéssel segíti a rászorulókat a Gyulafehérvári Caritas: hétfőn megnyitotta a Szent Márton Éttermet, amelynek bevétele a gyergyószentmiklósi szeretetkonyha működését támogatja.
Két személyautó ütközött össze szombat hajnalban Gyergyószentmiklóson, a balesetben egy 72 éves nő megsérült, az egyik sofőr leheletében pedig alkoholt mutatott ki az szonda.
Hosszú, akadályokkal teli évek után végre elindulhatott a tevékenység a gyergyócsomafalvi Csalóka Óvodában. A 118 éves egykori községháza épülete teljesen megújult, és ma már korszerű, biztonságos környezet fogadja a gyerekeket.
Dr. Bíró Levente tüdőgyógyász A leggyakoribb légúti betegségek megelőzése címmel tart előadást Gyergyószentmiklóson.
Tájékoztató megbeszélésre hívja a lakosságot Gyergyóalfalu községvezetése az autópálya-beruházással kapcsolatban. Az esemény január 22-én, csütörtökön 12 órára van meghirdetve a helyi kultúrház színháztermébe.
Noha hosszú sorok nem alakultak ki, folyamatos a forgalom a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal adóosztályának pénztáránál. Január 15-től lehet befizetni a 2026-os évi helyi adókat.
Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.
Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.
szóljon hozzá!