A jelek szerint a tavaly májusában történt szárhegyi benzines rablás elkövetőivel függ össze az a megvesztegetés, melynek gyanúja nyomán őrizetbe vették Elena Poiană bírót.
2016. február 18., 11:382016. február 18., 11:38
2016. február 18., 13:142016. február 18., 13:14
A szerdán este letartóztatott bíró ügyében a korrupcióellenes ügyészség (DNA) közleményben erősítette meg, Elena Poianăt azzal gyanúsítják, hogy rablók családtagjaitól fogadott el kenőpénzt. A DNA szerint a Sepsiszentgyörgyi Bíróság elnöke tavaly augusztusban – amikor még a Hargita Megyei Törvényszék bírája volt – tízezer lejt kért, hogy az előzetes letartóztatásban ülő, rablással gyanúsított személyeket hatósági felügyelet alá, szabadlábra helyezze. A pénzt az egyik gyanúsított rokonától kérte, aki fizetett, majd feljelentette a bírót.
A DNA szerint Elena Poiană augusztus 20-án hozott végzésében szabadlábra helyezte egy rablási ügy gyanúsítottjait. A jelentések szerint a gyanúsítottak álarcot viselve rontottak be idős emberek lakásába. Az áldozataikat gyúlékony folyadékkal locsolták le, így zsarolva ki tőlük értékeiket.
Utánanéztünk, a Hargita Megyei Törvényszéken 2015. augusztus 20-án egyetlen ilyen jellegű ügyet tárgyaltak. Ez pedig B. F. A. és F. R. ügye volt. Őket gyanúsították azzal – és időközben alapfokon el is ítélték amiatt –, hogy tavaly május 2-án kirabolták a szárhegyi Gurzó utcában lakó idős asszonyt, F. M.-et és a vele egy háztartásban lakó, mozgáskorlátozott sógorát, F. Gy. J.-t. Az első vizsgálatok azt állapították meg, hogy álarcot viselő rabló tört be a házukba, benzinnel locsolta le a lakókat, így kényszerítette ki az idős emberek megtakarításait. Negyvenezer lejt vitt el. A tettes azzal fenyegette az öregeket, hogy ha bármivel próbálkoznak, lángba borítja mindannyiukat. A férfit ragasztószalaggal kötözte meg, az asszonytól pénzt és értéket követelt. A néni ott tartózkodó rokonát, egy fiatalabb nőt pedig arra kényszerítette, hogy segítse a nehezen mozgó nénit előteremteni a megtakarításokat. A nyomozás megállapította, ez a fiatalabb nő F. R. volt, aki nem áldozata, hanem tettestársa volt a rablónak.
Május végén előzetes letartóztatásba helyezték őket, a 42 éves B. F. A.-t és a 39 éves F. R.-t. Az akkori tájékoztatásból az derült ki, hogy a rablást a 42 éves sepsiszentgyörgyi férfi követte el, miután az áldozat unokahúga információkat gyűjtött számára, és segítette a terv kivitelezése során is. Hogy a gyanút elterelje, a rabló az unokahúgot ragasztószalaggal kötözte meg, miután késsel fenyegette, és gyúlékony anyaggal öntötte le az idős asszonyt. Ennek sógorát szintén ragasztószalaggal kötözte meg. A rendőrség sajtóközleményéből derült fény a folytatásra is, miszerint a tettestárs megpróbálta megsemmisíteni a bizonyítékokat.
A május 26-án Hargita és Kovászna megyei helyszíneken tartott házkutatások során a rendőrség lefoglalt három mobiltelefont, egy maszkot, illetve 1700 eurót és 17 800 lejt. Ekkor a gyanúsítottat és feltételezett tettestársát 24 órára őrizetbe vették, majd ennek letelte után előzetes letartóztatást rendelt el ellenük minősített rablás miatt a Csíkszeredai Bíróság.
Az előzetes letartóztatás megszüntetését kérte a két rablással gyanúsított személy, erről kellett döntsön a Hargita Megyei Törvényszék augusztus 20-án. A DNA szerint az ügyet tárgyaló bíró, Elena Poiană tízezer lejt kért és kapott az egyik letartóztatott rokonaitól. A pénzért cserébe elrendelte, hogy az előzetes letartóztatást bírósági felügyeletre módosítsák mind a két gyanúsított esetében. Jól értesült források szerint a bíró azt mondta a rokonoknak, hogy egy ügyvéd ennél sokkal többe került volna és még úgysem lett volna szavatolt az eredmény, mert erőszakos cselekedetek elkövetésénél ritkán rendelik el a bírósági felügyeletet.
A két elkövető az ügy szeptemberi tárgyalásán beismerte tettét. Ezt követően a Csíkszeredai Bíróságon november 24-én született meg az alapfokú ítélet. B. F. A. rablásért két év letöltendő börtönbüntetést kapott, míg F. R.-t, mint tettestársat két év felfüggesztett börtönre ítélték, de börtönbe kell vonulnia, ha négy éven belül ismét megszegi a törvényt. Ugyanakkor egyéb tiltó és kötelező rendelkezések mellett arra is kötelezik, hogy 120 napig közhasznú munkát végezzen Gyergyószentmiklós vagy Gyergyószárhegy Polgármesteri Hivatalánál. Az ítélet szerint a rablás két áldozata nem kért külön kártérítést, mert az elkövetők kártalanították őket.
B. F. A. fellebbezett, az ügy következő tárgyalása március 21-én lesz a Marosvásárhelyi Táblabíróságon.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!