Fotó: Veres Nándor
Mintegy hetven vadkárjelentést összesített idén a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a medvék lovakat, teheneket, juhokat téptek szét, de gyakran tyúkketrecekben is pusztítottak. Most a kukoricaföldek, majd a gyümölcsösök következnek.
2013. augusztus 12., 15:352013. augusztus 12., 15:35
2013. augusztus 12., 15:522013. augusztus 12., 15:52
Legnagyobb számban medvék okoztak károkat a Hargita megyei gazdaságokban idén, és a legnagyobb értékű veszteségeket is ezek a vadak okozták. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség év eleje óta összesen 68 vadkárról kapott jelentést, legutóbb éppen hétfőn Szentábrahámról. Néhány esetben vaddisznók túrták fel a pityókaföldeket, de az esetek többségében medvék okozták a károkat, háziállatokat pusztítva el: lovakat, teheneket, tinókat, birkákat, bárányokat öltek a medvék, több esetben tyúkketrecekben is pusztítottak – tájékoztatott Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Az esetek eloszlása majdnem egyforma a megye különböző részeiben, ott gyakoribbak a károk, ahol több az erdő – mondta el az igazgató. A károk összértéke több tízezer lejre tehető, hiszen a vadállatok gyakran több ezer lej értékű háziállatokat pusztítottak el, de a veszteségek értékét még hozzávetőlegesen se lehet tudni, ugyanis erről nem készül összesítés.
Miközben az év első részében szinte kizárólag háziállatok szerepeltek a károkat okozó medvék étlapján, a tapasztalatok és a vidéken élők félelmei szerint most a kukorica, majd a gyümölcsök kerülnek a vadak terítékére, az érés közeledtével. Ezt támasztja alá az is, hogy a legutóbbi, hétfőn leadott vadkárjelentés története már nem háziállat elpusztításáról, hanem a medve kukoricaföldön történő garázdálkodásáról szól. Még nem tudják pontosan, hogy mekkora értékű kárt okozott a medve, ugyanis a kárfelmérő bizottságot hétfőre hívták össze – közölte megkeresésünkre Simó Dezső szentábrahámi polgármester. Eddig mindössze annyi tudható, hogy egy gazda jelentett kárt, a medve a kukoricaföldjét dúlta fel, de az eset részleteit szerdán veszik jegyzőkönyvbe – fűzte hozzá a községvezető.
Szentábrahámon idén ez az első vadkárjelentés, de a következő időszakban valószínűleg több is lesz, a múlt évben is augusztus második felétől nőtt meg a számuk, a kukorica, majd a gyümölcsök érésekor – mondta el a polgármester.
Amint azt korábban egyes udvarhelyszéki vadásztársulatoknál elmondták, úgy próbálják megelőzni az ilyen jellegű vadkárokat, hogy több erdőszéli mezőgazdasági területet vetnek be a vadaknak szánt táplálékkal. Tavalyhoz képest valamelyest csökkent is a vadkárok száma Hargita megyében, de nem tudni, hogy emiatt, vagy más okok állnak a háttérben.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!