Barti Tihamér összegezte a vasárnapi szavazás eredményeit
Fotó: Gergely Imre
Sajtótájékoztatón értékelte a romániai államelnök-választás vasárnapi első fordulójának gyergyószéki eredményeit az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Barti Tihamér kiemelte, Kelemen Hunor még sosem kapott annyi szavazatot a térségben, mint most.
2019. november 12., 14:402019. november 12., 14:40
2019. november 12., 14:422019. november 12., 14:42
2009-ben 14 815, 2014-ben 16 120, míg harmadik elnökjelöltsége során, most vasárnap 17 257 szavazatot kapott az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor. Barti Tihamér úgy értékelte, a gyergyószékiek megértették, fontos, ha van egy személy, aki a kampányban a magyarság üzeneteit közvetíti, akkor az kapjon is támogatást a közösség részéről.
Ugyanakkor a választási eredmény Kelemen Hunor eddigi munkájára adott pozitív válasz is – véli Barti, aki szerint számos nyertes projekt sikeréről számolhattak be az elmúlt években, amelyek mögött csaknem mindig ott volt Kelemen munkája, hiszen a szervezet elnökeként a bukaresti RMDSZ-lobbi legprominensebb személyisége is.
Elkészítette a Hotnews a vasárnapi elnökválasztás interaktív térképét, amelybe közel az összes romániai szavazókörzetben feldolgozott adatokat behívták, illetve tartalmazza a külföldi körzetek mintegy hatvan százalékos feldolgozottságát is.
Köszönetet mondva azoknak, akik elmentek szavazni, és az RMDSZ jelöltjére adták a voksukat, Barti megjegyezte,
Településenként fogják kielemezni, hogy mi az, amin a lakosság visszajelzései alapján változtatni, finomítani kell, hogy megtartsák, illetve visszanyerjék az emberek bizalmát.
Gyergyószéki eredmények
Gyergyószéken (beleértve Hargita megye északi, román többségű településeit is) összesen 71 666 szavazati joggal rendelkező polgárt tartanak nyilván. A vasárnapi urnazárás után 29 116 szavazatot számoltak össze. Kelemen Hunor 17 257, Klaus Johannis 6002, Viorica Dăncilă 2252, Dan Barna 1443 szavazatot szerzett. A többi jelölt ennél jóval kevesebbet.
A szavazati joggal rendelkezők mintegy 42 százaléka járult az urnákhoz a vasárnapi államelnök-választás első fordulójában Udvarhelyszéken. Voltak olyan települések is, ahol 90 százalék felett támogatták az RMDSZ jelöltjét. A szervezet helyi elnöke szerint ugyanakkor nem reálisak a részvételi arányok.
A szavazásra jogosultak 44,2 százaléka voksolt Csíkszéken az államfőválasztás vasárnapi első fordulójában, Kelemen Hunor pedig 34 024 szavazatot kapott, ami az érvényes voksok 80,80 százalékát jelenti. A térség legaktívabb települése a magyar jelölt szülőfaluja, Csíkkarcfalva volt.
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!