Bővülnek az étlapok szerdától, de nem a felkínált készételek száma nő, hanem az alapanyagokról szóló fogyasztói tájékoztatás. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szerdától az összetevők mellett az adalékanyagok listáját és az ételek tápértékére vonatkozó információkat is kötelesek lesznek feltüntetni az étlapon a közétkeztetési egységek, illetve az allergének nevét is átláthatóbban kell megjelenítsék, mint eddig. Sok azonban még a megválaszolatlan kérdés az étterem-tulajdonosokban az új fogyasztóvédelmi szabályozással kapcsolatban.
2023. március 13., 21:092023. március 13., 21:09
2023. március 13., 21:112023. március 13., 21:11
Az eddiginél szigorúbb szabályozást vezet be szerdától a fogyasztóvédelmi hatóság a vendéglátóhelyeken felszolgált, illetve a házhoz rendelhető készételek összetevőire vonatkozó tájékoztatást illetően.
Az új törvényt eredetileg múlt év decemberében vezették volna be, ám végül idén március 15-re halasztották azt, hogy felkészülhessenek rá a közétkeztetési egységek, amelyek közül soknak a működtetője arra panaszkodott, hogy
Időközben azonban kiderült, hogy elkerülhető a költséges eljárás, ami az éttermi árak emelkedését eredményezhette volna, illetve lehetetlen helyzetbe hozta volna a menüsort gyakran megújító egységeket.
Sok azonban még a megválaszolatlan kérdés a szabályozással kapcsolatban, ezért több vendéglátóhelyen nem is kívántak nyilatkozni a témában, mondván, még nem sikerült teljesen felkészülniük a szabályozás alkalmazására.
Amint azt érdeklődésünkre Verzár Lóránt, a székelyudvarhelyi Septimia Hotels & Spa Resort ügyvezető igazgatója elmondta:
„Én úgy gondolom, hogy amikor elkezdik ezt ellenőrizni, akkor is lesznek még értelmezési kérdések. Mi az elvárásoknak igyekeztünk a lehető legnagyobb mértékben megfelelni, és ha nem is száz százalékban, de nagyon nagy mértékben ez sikerült is” – fogalmazott. Nem tudni azt sem – folytatta –, hogy
Ráadásul ezek egy része a 100 grammra vonatkozó adatot tünteti fel, míg mások más mennyiséget vesznek alapul.
Verzár Lóránt szerint lehetetlen helyzetet eredményezett volna, ha a menüsor bevizsgáltatása lett volna a szükséges pluszinformációk beszerzésének az egyetlen módja. Ők arra törekednek, hogy gyakran frissítsék a menüt éttermükben – például a piacon talált friss, helyi alapanyagoktól függően is –, ez hetente vagy akár naponta is megteszik, értelmezhetetlen lett volna számukra, ha ilyenkor mindig be kellett volna vizsgáltatni az új fogást.
– mondta Verzár Lóránt, megjegyezve, nem is fognak árat emelni az új kötelezettség miatt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A kalóriatartalomra, illetve az összetevőkre vonatkozó információk számítanak olyan újdonságnak, amit fel kell tüntetniük az étlapokon a közétkeztetési egységekben – tájékoztatta a Székelyhont Laurențiu Moldovan, a fogyasztóvédelmi felügyelőség Hargita megyei kirendeltségének a vezetője.
Ezeket eddig is fel kellett tüntetni az étlapon, de megengedett volt, hogy ezeket kódokkal jelöljék és például a hátsó oldalon tüntessék fel a jelmagyarázatot.
– magyarázta a fogyasztóvédelmi főfelügyelőség képviselője. Hangsúlyozta azt is, hogy a 100 grammra vonatkozó értékek kell szerepeljenek az étlapon.
Laurențiu Moldovan elmondta, hogy nem kötelező élelmiszerlaborba vigyék az általuk készített ételeket a közétkeztetési egységek, élelmiszermérnök is kiszámolhatja a szükséges értékeket, illetve
Úgy látja, fel vannak készülve az érintett egységek működtetői a változásokra, sokan érdeklődtek telefonon a fogyasztóvédelemnél a szükséges tudnivalókról. Mindezek ellenére a kezdeti időkben a tájékoztatásra helyezik a hangsúlyt a szakhatóságnál, segítik az esetleges hibák kiküszöbölésében a vendéglátókat, bírságolni akkor fognak, ha valahol ennek ellenére sem akarnak eleget tenni a kötelezettségnek.
Közúti baleset történt Patakfalván szerdán kora délután, ketten megsérültek. A helyszínen egy sávon halad a forgalom.
Azt szeretné Marosvásárhely iskolákért felelős igazgatósága, ha három helyett mindössze egy jogi személy felelne azért az ingatlanért, amelyben három iskola osztályai is helyet kapnak, köztük az Unirea Főgimnázium alsó tagozata.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) díjának korlátozása.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagbér 2022-höz képest 611 lejjel (16,1 százalékkal) 4412 lejre nőtt 2023-ban – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Elmarad Hargita megye a kötelező lakásbiztosítások terén az országos átlagtól: a lakások alig 16,04 százaléka biztosított a természeti katasztrófák esetére, míg országosan ez a szám 23,20 százalék.
Nemsokára pályázhatnak az igénylők a csíkszeredai Octavian Goga sétányon található kerékpártárolókban fennmaradt helyekre – adja hírül a csíkszeredai városháza.
Igazán enyhén indult a nap Székelyföld-szerte, szinte már nyáriasan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint átlagosan 4–5 fokkal volt magasabb a hajnali hőmérséklet, mint egy nappal ezelőtt.
Tizennégy éves fiút támadott meg egy medve kedden Argeș megyében, a Transzfogarasi út közelében. A bal karján sebesítette meg a nagyvad, eszméleténél volt a támadás után.
Az internetes vásárlások terjedésével egyre több a fogyasztói panasz is. Az eladók próbálják megúszni a garancia érvényesítését, nem tartják be a javítási határidőt, vonakodnak visszautalni a termék árát – ezek a leggyakoribb panaszok a webáruházakra.
A Ház a határon című abszurd művet viszi színpadra a Figura Stúdió Színház, a társulat megalakulásának 40., ünnepi évadának egyik előadásaként. Az ős-Figura előadásának újragondolása ez. Ami régen abszurd volt az ma a realitás – mondja a rendező.
1 hozzászólás