
Cégek zártak be, alkalmazottakat küldtek kényszerszabadságra vagy bontották fel a munkaszerződésüket. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A székelyföldi megyékben 15 és 16 százalék közötti GDP-visszaesésre lehet számítani a második negyedévben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatói szerint, akik az országos mellett megyei bontásban is megbecsülték a koronavírus-járvány gazdasági hatásait.
2020. május 17., 09:252020. május 17., 09:25
Sokáig csak becsléseket lehetett hallani a koronavírus-járvány hazai gazdasági hatásaira vonatkozóan, ezért is döntött úgy a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kara, hogy egy naponta frissülő, interaktív infografika segítségével átfogó és tiszta képet nyújt az aktuális gazdasági helyzetről.
A econ.ubbcluj.ro/coronavirus címen három nyelven, magyarul, románul és angolul is elérhető weboldalt egy hattagú kutatócsoport működteti, és a naprakész országos adatok mellett megyeszintű hatásokat is tárgyalnak.
Hetvenöt nap telt el az első koronavírus-fertőzés igazolása óta Romániában, az azóta eszközölt intézkedések és korlátozások pedig jelentős gazdasági visszaesést eredményeztek az országban. Az adatok szerint
Még aggasztóbb, hogy az előrejelzések szerint az ország éves gazdasági visszaesése elérheti a 6,5 százalékot, a második negyedévben viszont ez még jelentősebb, 14,6 százalékos is lehet. Mindez abban az esetben, ha a gazdaság ebben a hónapban újraindul, és nem lesz újabb számottevő leállás egy esetleges második fertőzési hullám esetén.
A megyék szerinti leosztás is beszédes adatokat tartalmaz ebben a tekintetben. A második negyedévben a legnagyobb GDP-visszaesésre Ilfov megyében lehet számítani (–19,3%), a legalacsonyabbra pedig Vaslui és Călărași megyékben (–12,5%).
A székelyföldi megyék a középmezőnyben helyezkednek el: Hargita megyében a gazdasági visszaesés elérheti a –15,5 százalékot a második negyedévben, Kovászna megyében a –15,1 százalékot, Maros megyében pedig a –15,8 százalékot.
A kutatásban az ország legfontosabb iparágaira gyakorolt hatást is vizsgálták. Mint kiderült,
Előbbiek esetében a GDP-visszaesés elérheti a 75 százalékot a második negyedévben, utóbbiaknál pedig a 60,4 százalékot.
Az adminisztratív szolgáltatások terén is jelentős, 47,2 százalékos zuhanásra lehet számítani, a kereskedelemben és javításban pedig 29,6 százalékosra. Ugyanakkor
A kutatásban továbbá arra is kitérnek, hogy milyen mértékben érintette a járványhelyzet az ország ötven legnagyobb üzleti forgalommal rendelkező vállalatát, illetve milyen intézkedéseket vezettek be ezeknél. Az adatok szerint több cég teljesen leállította működését, ez kizárólag gépjárműipari vállalatokat érint, mint a Star Assembly, a Michelin vagy a Continental. Szép számban vannak továbbá olyanok is, akik a részleges leállás mellett döntöttek, ide tartozik például a Samsung, a villanyszámlákat kiállító Electrica Furnizare szolgáltató vagy az E.ON Energie gázszolgáltató vállalat.
Az ötven legnagyobb hazai vállalat közül egyébként huszonhat ajánlott fel adományokat a járványhelyzet alatt, és mindössze három csökkentette a személyzetét (akár kényszerszabadságra küldéssel), ezek a Continental, a Ford és a Dacia.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás