
Cégek zártak be, alkalmazottakat küldtek kényszerszabadságra vagy bontották fel a munkaszerződésüket. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A székelyföldi megyékben 15 és 16 százalék közötti GDP-visszaesésre lehet számítani a második negyedévben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatói szerint, akik az országos mellett megyei bontásban is megbecsülték a koronavírus-járvány gazdasági hatásait.
2020. május 17., 09:252020. május 17., 09:25
Sokáig csak becsléseket lehetett hallani a koronavírus-járvány hazai gazdasági hatásaira vonatkozóan, ezért is döntött úgy a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kara, hogy egy naponta frissülő, interaktív infografika segítségével átfogó és tiszta képet nyújt az aktuális gazdasági helyzetről.
A econ.ubbcluj.ro/coronavirus címen három nyelven, magyarul, románul és angolul is elérhető weboldalt egy hattagú kutatócsoport működteti, és a naprakész országos adatok mellett megyeszintű hatásokat is tárgyalnak.
Hetvenöt nap telt el az első koronavírus-fertőzés igazolása óta Romániában, az azóta eszközölt intézkedések és korlátozások pedig jelentős gazdasági visszaesést eredményeztek az országban. Az adatok szerint
Még aggasztóbb, hogy az előrejelzések szerint az ország éves gazdasági visszaesése elérheti a 6,5 százalékot, a második negyedévben viszont ez még jelentősebb, 14,6 százalékos is lehet. Mindez abban az esetben, ha a gazdaság ebben a hónapban újraindul, és nem lesz újabb számottevő leállás egy esetleges második fertőzési hullám esetén.
A megyék szerinti leosztás is beszédes adatokat tartalmaz ebben a tekintetben. A második negyedévben a legnagyobb GDP-visszaesésre Ilfov megyében lehet számítani (–19,3%), a legalacsonyabbra pedig Vaslui és Călărași megyékben (–12,5%).
A székelyföldi megyék a középmezőnyben helyezkednek el: Hargita megyében a gazdasági visszaesés elérheti a –15,5 százalékot a második negyedévben, Kovászna megyében a –15,1 százalékot, Maros megyében pedig a –15,8 százalékot.
A kutatásban az ország legfontosabb iparágaira gyakorolt hatást is vizsgálták. Mint kiderült,
Előbbiek esetében a GDP-visszaesés elérheti a 75 százalékot a második negyedévben, utóbbiaknál pedig a 60,4 százalékot.
Az adminisztratív szolgáltatások terén is jelentős, 47,2 százalékos zuhanásra lehet számítani, a kereskedelemben és javításban pedig 29,6 százalékosra. Ugyanakkor
A kutatásban továbbá arra is kitérnek, hogy milyen mértékben érintette a járványhelyzet az ország ötven legnagyobb üzleti forgalommal rendelkező vállalatát, illetve milyen intézkedéseket vezettek be ezeknél. Az adatok szerint több cég teljesen leállította működését, ez kizárólag gépjárműipari vállalatokat érint, mint a Star Assembly, a Michelin vagy a Continental. Szép számban vannak továbbá olyanok is, akik a részleges leállás mellett döntöttek, ide tartozik például a Samsung, a villanyszámlákat kiállító Electrica Furnizare szolgáltató vagy az E.ON Energie gázszolgáltató vállalat.
Az ötven legnagyobb hazai vállalat közül egyébként huszonhat ajánlott fel adományokat a járványhelyzet alatt, és mindössze három csökkentette a személyzetét (akár kényszerszabadságra küldéssel), ezek a Continental, a Ford és a Dacia.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás