171 évvel a magyar forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulóján, március 14-én, csütörtökön a bodvaji vashámornál ünnepelt Erdővidék, megemlékezve a hősökről, köztük Gábor Áronról, aki Háromszék önvédelmi harcának első két ágyúját a vashámorban öntötte.
2019. március 14., 20:172019. március 14., 20:17
2019. március 14., 20:472019. március 14., 20:47
Fotó: Kocsis B. János
171 évvel a magyar forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulóján, március 14-én, csütörtökön a bodvaji vashámornál ünnepelt Erdővidék, megemlékezve a hősökről, köztük Gábor Áronról, aki Háromszék önvédelmi harcának első két ágyúját a vashámorban öntötte.
2019. március 14., 20:172019. március 14., 20:17
2019. március 14., 20:472019. március 14., 20:47
Fotó: Kocsis B. János
Több mint kétszázan vettek részt a szavalatokkal, énekekkel ünnepélyessé tett eseményen. Ahogy a vargyasi Gál Imre fogalmazott az ünneplők sorából, az ok egyszerű, „mert magyarok vagyunk” – számolt be közleményben Kovászna Megye Tanácsának sajtóirodája.
„Ezen a helyen, itt a bodvaji vashámor tövében méltán érezhetjük magunkat győztesnek és büszkének. Ugyanis a fellángoló forradalmi hangulat után itt, innen indult a Székelyföld szabadságharcához oly nélkülözhetetlen ágyúöntés. Az ágyúöntő Gábor Áron itt tette meg az első lépést. (…) A csüggedőket, a megfáradtakat, a reményvesztetteket szeretném emlékeztetni, mi volt 1849 legnagyszerűbb leckéje: a 170 évvel ezelőtti szabadságharcosok javarésze iparos emberekből, az eke szarvát fogó földművesekből, tanítókból, kereskedőkből és – lássuk be – nem túl sok katonából állt. A szabadságharc szikrája, Gábor Áron is asztalos mester volt.
– mondta el ünnepi beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette: „ha csak feleannyi hitünk lesz, mint amennyi nekik volt, még ezeket a hegyeket is meg tudjuk mozgatni. Mi hiszünk benne, hogy Székelyföld azoké lesz, akik dolgoznak, küzdenek és áldozatokat hoznak érte.”
Fotó: Kocsis B. János
Gergely János, Ürmös község polgármestere megköszönte az „Olton túli” erdővidékieknek, hogy az 1940 utáni nehéz időkben befogadták az akkori Románia területén élő menekült ürmösieket. Elmondása szerint minden nap meg kell küzdeniük a magyarságukért, de jóleső érzés, hogy van támaszuk. „Mi itt a Kárpát-medencében megemlékezünk azokról, akik nélkül nem lehetnénk itt.
– fogalmazott az elöljáró.
Fotó: Kocsis B. János
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének üzenetét Fodor Tamás, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja tolmácsolta. „Éljünk bárhol a világon, ezen a napon egy ütemre dobban a szívünk (…)
– hangzott az üzenet, mely szerint 171 évvel ezelőtt ez a négy szó magyar emberek millióinak sorsát fordította meg, és azóta is arra tanít minket, hogy egyedül akkor győzhetünk, ha büszkén vállaljuk nyelvünket, kultúránkat és nemzeti jelképeinket. Hiszen akárcsak 1848-ban, úgy ma is igaz, hogy csak
Fotó: Kocsis B. János
Adtál a téged félőknek zászlót – olvasta fel a háborús idők imáját a Zsoltárok könyvéből Balázsi Zoltán, bardoci református lelkipásztor, aki arra kérte a jelenlevőket, hogy bízzanak Istenben, mert megtart és megsegít. „Csak annak a nemzetnek van jövője, aki hisz önmagában és Istenben” – emelte ki a lelkész.
Az esemény koszorúzással és himnuszok eléneklésével ért véget. Az ünnepség alatt díszőrséget álltak a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület huszárai és tüzérei, illetve a kisbaconi, magyarhermányi és nagybaconi ifjak.
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
A kormány dolgozik a 2026-os állami költségvetésen, amely reális alapokra fog támaszkodni – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Országszerte jóval enyhébb volt a csütörtökre virradó éjszaka az előzőekhez képest, a Csíki- és a Gyergyói-medencében azonban továbbra is a fagy az úr: csak itt mértek mínusz 15 fok alatti hőmérsékletet az országban.
Itt a vizsgaidőszak. Kávé, jegyzetek, éjszakázás – ismerős? Most megéri megállni egy pillanatra, mert a Székelyhon játékra hív, ahol nemcsak a tanulási szokásaidat oszthatod meg, hanem értékes nyereményeket is bezsebelhetsz.
Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.
Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.
A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.
Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.
Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.
Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.
szóljon hozzá!