
Korán jött a fűtésszezon Székelyföldön. Sok helyen már napok óta fűtenek
Fotó: Haáz Vince
Idén is fűtéstámogatásban részesülnek a kis jövedelmű személyek, függetlenül attól, hogy földgázzal, villannyal vagy szilárd tüzelésű anyaggal melegítik otthonaikat. Csíkszeredában már fogadják az erre vonatkozó kéréseket, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen csak ezután.
2022. szeptember 20., 20:092022. szeptember 20., 20:09
A november 1. és március 31. között biztosított fűtéspótlékot azok kérhetik, akiknek családjában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg az 1386 lejt, illetve egyedülálló személy esetében a 2053 lejt.
Az állam által biztosított támogatás a jövedelemtől függ és a fűtésre használt számla egy bizonyos százalékát téríti vissza. Például,
Csak egyféle fűtőanyagra lehet támogatást kérni.
A fűtéstámogatáshoz szükséges iratok: kérés (típusnyomtatvány); utolsó számla; a családtagok iratai (14 évnél nagyobbak esetében személyazonossági igazolvány, kisebbek esetén születési bizonyítvány); 18 éven felüli családtagok esetén, ha még tanulnak, akkor iskolai, egyetemi igazolvány, ha már dolgoznak, akkor jövedelemigazoló irat (fizetési igazolás, nyugdíjszelvény, munkanélküliségi segélyt igazoló szelvény); akinek nincs semmi jövedelme, az a pénzügytől kell kérjen egy igazolást, a vállalkozók úgyszintén. Szükséges még beszerezni és bemutatni egy igazolást a lakótársulástól (tömbházlakók esetében), valamint az ingatlan tulajdonjogát vagy bérlését igazoló iratot. Ez utóbbi akkor fontos, ha a személyazonossági igazolványban nem ugyanaz a lakcím szerepel, mint amire kérik a pótlékot. Csatolni kell a kéréshez a polgármesteri hivatalok mezőgazdasági irodája által kiadott igazolást és a tulajdonban levő gépkocsi törzskönyvét és forgalmi engedélyét is.
Nem egységes a fűtéspótlékok benyújtásának időpontja a székelyföldi településeken
Fotó: Beliczay László
Fontos tudnivaló, hogy a család jövedelmei közé nem számítandó bele:
a gyerekpénz, a családi pótlék;
az alkalmi (napszámos) munkából származó jövedelem;
az iskolai ösztöndíjak, valamint „líceumi pénz”;
az óvodáztatási támogatás a hátrányos helyzetű családból származó gyerekek számára;
illetve a fogyatékossággal élő személyek jogainak védelméről és támogatásáról szóló, 2006-ból származó 448-as számú törvény értelmében a meghatározott havi kiegészítő költségvetés és szociális ellátás.
Csíkszeredában szeptember 15-től október 15-ig fogadják a fűtéstámogatási kéréseket. A fűtéstámogatáshoz szükséges formanyomtatványok átvehetők, illetve a kész igénylések leadhatóak a csíkszeredai városháza (Vár tér 1. sz.) szociális igazgatóságának a 28-as számú irodájában, illetve a családi pótlékban és szociális segélyben részesülők számára a 30-as irodában. Érdeklődni a 0266-315120-as telefonszám 242-es mellékállomásán lehet.
Gyergyószentmiklóson még nem lehet igényelni a fűtéstámogatást, erre majd jövő hétfőtől, azaz szeptember 26-tól lesz lehetőség – közölte György János, a Hő-, víz- és csatornaszolgáltató közmű (HVCSK) szóvivője. Gyergyószentmiklóson egyébként már kérhetik a lakók a fűtés elindítását. A kérelmeket a HVCSK Virág negyedi irodájában fogadják. A szolgáltatást akkor indítják el, ha az adott tömbház lakóinak 60%-a kéri ezt.
A fűtéspótlékot október elsejétől lehet majd igényelni Székelyudvarhelyen – közölte lapunkkal Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője. Mint mondta, szeptember 21-én, szerdán fogják a lakószövetségek megkapni a fűtéspótlék kérvényezéséhez szükséges formanyomtatványokat, a gyűlés során több egyeztetés is fog történni a hivatal és a lakószövetségek között. A szükséges iratokat október hónap folyamán lehet benyújtani. Azok, akik a lakószövetségekhez tartoznak, az adott szövetségnél, a magánlakás-tulajdonosok pedig a városháza szociális igazgatóságánál kell leadniuk az említett kérvényeket.
Marosvásárhelyen egyelőre nem fogadják a fűtéspótlékkéréseket. Mint Andreia Moraru, a marosvásárhelyi városháza szociális igazgatóságnak vezetője a Székelyhonnak elmondta, egyelőre kivárnak, hiszen akár változások is lehetnek az utolsó percben is. Mint megtudtuk, a tervek szerint októberben tájékoztatják a vásárhelyieket a szükséges tudnivalókról, és november elejétől fogadják a kéréseket. Moraru szerint a támogatást először úgyis a novemberi fűtésszámlára biztosítja az állam. Arról is beszélt, hogy a kéréseket folyamatosan fogadják, hiszen megtörténik, hogy a jövedelmek változnak, így a tél folyamán szokott némi változás lenni az igénylők számát illetően.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!