
Korán jött a fűtésszezon Székelyföldön. Sok helyen már napok óta fűtenek
Fotó: Haáz Vince
Idén is fűtéstámogatásban részesülnek a kis jövedelmű személyek, függetlenül attól, hogy földgázzal, villannyal vagy szilárd tüzelésű anyaggal melegítik otthonaikat. Csíkszeredában már fogadják az erre vonatkozó kéréseket, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen csak ezután.
2022. szeptember 20., 20:092022. szeptember 20., 20:09
A november 1. és március 31. között biztosított fűtéspótlékot azok kérhetik, akiknek családjában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg az 1386 lejt, illetve egyedülálló személy esetében a 2053 lejt.
Az állam által biztosított támogatás a jövedelemtől függ és a fűtésre használt számla egy bizonyos százalékát téríti vissza. Például,
Csak egyféle fűtőanyagra lehet támogatást kérni.
A fűtéstámogatáshoz szükséges iratok: kérés (típusnyomtatvány); utolsó számla; a családtagok iratai (14 évnél nagyobbak esetében személyazonossági igazolvány, kisebbek esetén születési bizonyítvány); 18 éven felüli családtagok esetén, ha még tanulnak, akkor iskolai, egyetemi igazolvány, ha már dolgoznak, akkor jövedelemigazoló irat (fizetési igazolás, nyugdíjszelvény, munkanélküliségi segélyt igazoló szelvény); akinek nincs semmi jövedelme, az a pénzügytől kell kérjen egy igazolást, a vállalkozók úgyszintén. Szükséges még beszerezni és bemutatni egy igazolást a lakótársulástól (tömbházlakók esetében), valamint az ingatlan tulajdonjogát vagy bérlését igazoló iratot. Ez utóbbi akkor fontos, ha a személyazonossági igazolványban nem ugyanaz a lakcím szerepel, mint amire kérik a pótlékot. Csatolni kell a kéréshez a polgármesteri hivatalok mezőgazdasági irodája által kiadott igazolást és a tulajdonban levő gépkocsi törzskönyvét és forgalmi engedélyét is.
Nem egységes a fűtéspótlékok benyújtásának időpontja a székelyföldi településeken
Fotó: Beliczay László
Fontos tudnivaló, hogy a család jövedelmei közé nem számítandó bele:
a gyerekpénz, a családi pótlék;
az alkalmi (napszámos) munkából származó jövedelem;
az iskolai ösztöndíjak, valamint „líceumi pénz”;
az óvodáztatási támogatás a hátrányos helyzetű családból származó gyerekek számára;
illetve a fogyatékossággal élő személyek jogainak védelméről és támogatásáról szóló, 2006-ból származó 448-as számú törvény értelmében a meghatározott havi kiegészítő költségvetés és szociális ellátás.
Csíkszeredában szeptember 15-től október 15-ig fogadják a fűtéstámogatási kéréseket. A fűtéstámogatáshoz szükséges formanyomtatványok átvehetők, illetve a kész igénylések leadhatóak a csíkszeredai városháza (Vár tér 1. sz.) szociális igazgatóságának a 28-as számú irodájában, illetve a családi pótlékban és szociális segélyben részesülők számára a 30-as irodában. Érdeklődni a 0266-315120-as telefonszám 242-es mellékállomásán lehet.
Gyergyószentmiklóson még nem lehet igényelni a fűtéstámogatást, erre majd jövő hétfőtől, azaz szeptember 26-tól lesz lehetőség – közölte György János, a Hő-, víz- és csatornaszolgáltató közmű (HVCSK) szóvivője. Gyergyószentmiklóson egyébként már kérhetik a lakók a fűtés elindítását. A kérelmeket a HVCSK Virág negyedi irodájában fogadják. A szolgáltatást akkor indítják el, ha az adott tömbház lakóinak 60%-a kéri ezt.
A fűtéspótlékot október elsejétől lehet majd igényelni Székelyudvarhelyen – közölte lapunkkal Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője. Mint mondta, szeptember 21-én, szerdán fogják a lakószövetségek megkapni a fűtéspótlék kérvényezéséhez szükséges formanyomtatványokat, a gyűlés során több egyeztetés is fog történni a hivatal és a lakószövetségek között. A szükséges iratokat október hónap folyamán lehet benyújtani. Azok, akik a lakószövetségekhez tartoznak, az adott szövetségnél, a magánlakás-tulajdonosok pedig a városháza szociális igazgatóságánál kell leadniuk az említett kérvényeket.
Marosvásárhelyen egyelőre nem fogadják a fűtéspótlékkéréseket. Mint Andreia Moraru, a marosvásárhelyi városháza szociális igazgatóságnak vezetője a Székelyhonnak elmondta, egyelőre kivárnak, hiszen akár változások is lehetnek az utolsó percben is. Mint megtudtuk, a tervek szerint októberben tájékoztatják a vásárhelyieket a szükséges tudnivalókról, és november elejétől fogadják a kéréseket. Moraru szerint a támogatást először úgyis a novemberi fűtésszámlára biztosítja az állam. Arról is beszélt, hogy a kéréseket folyamatosan fogadják, hiszen megtörténik, hogy a jövedelmek változnak, így a tél folyamán szokott némi változás lenni az igénylők számát illetően.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!